ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.11.2012
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 18.11.12
JUN-2012

Cea mai oribila locatie in care am fost cazati vreo data

Am venit la acest hotel un grup mare, aproximativ 120 de persoane, copii, profesori si eu impreuna cu prietenul meu care face parte din firma care a organizat aceasta mini tabara. Mentionez ca alegerea hotelului s-a facut cu ajutorul unei agentii de turism foarte cunoscute in Romania, care stia de faptul ca vom merge acolo cu un grup foarte mare de copii si totusi nu ne-au spus adevarul in ceea ce periveste conditiile din acest hotel. Deci atentie mare la agentiile de turism pe care le contractati, chiar daca acestea sunt foarte cunoscute, aceasta nu inseamna ca sunt si de incredere.

Bun, am ajuns acolo. De cum am intrat in holul receptiei am primit primul semn. Ne-am dat seama fara prea mare mare efort ca este un hotel destinat taberelor pentru copii. Si nu ar fi fost nici o problema daca mizeria, dezordinea, mobilierul distrus si debandada de acolo nu ar fi aratat faptul ca acel hotel este unul de -4 stele si nu unul de 4 stele asa cum am semnat cu agentia. Cat timp s-a facut cazarea ne tot puneam intrebari dar totusi aveam speranta ca in camere vom gasi o cu totul alta poveste si asa a fost... era mult mai rau fata de ce era pe hol. Camerele erau groaznic de murdare (aratau de parca nu se facea curat in ele cu zilele, mai tarziu am aflat si care era treaba cu curatenia), pline de panze de paianjen, peretii cu mucegai din abundenta, cu zugraveala sarita si predomina un miros de umezeala care te facea sa iti doresti sa pleci in acel moment. Mai tarziu in aceiasi zi am descoperit ca mai era o aripa a hotelului care era renovata si am aruncat un ochi cu scopul de a vedea cum arata si a cere mutarea in partea cu renovari. Aceleasi camere si conditii dar cu alte usi, mai noi, este adevarat. Holurile toate si din partea renovata si din cea nerenovata aratau si miroseau groaznic, cu liftul ne era scarba sa mergem. Revin la camere: mobilier vechi, cred ca avea 10 ani cel putin, murdar, plin de pete, stricat. Si ca orice hotel de 4**** care se respecta, evident pe site-ul lor si in brosura de la agentie apareau cu diverse dotari: telefon in camera (nu exista), aer conditionat (nu prea era in stare de functionare). In momentul in care il porneam incepea sa curga intr-un pat care mai exista in acea camera si in care dupa plecarea noastra urma sa doarma un alt copil. Frigiderul nu exista, desi ar fi trebuit iar unde exista mirosea groaznic, se laudau cu terasa la fiecare camera cu masa si scaune, de asemenea, nu existau. Am cerut si ne-au fost aduse in bataie de joc unele rupte si murdare de ne era scarba sa ne uitam la ele, nu se mai lua in calcul varianta utilizarii lor. Nu aveau uscatoare de par si partea cea mai rea a fost ca invatatoarele si profesoarele nu luaseara nici macar unul pentru copii pentru ca citisera si ele ca sunt incluse in dotarile camerelor.

Initial am vrut sa mai luam persoane din familie cu noi care sa isi plateasca separat cazarea si pentru ca acestea s-au decis mai tarziu am cerut o oferta hotelului. Camera costa 95 EUR/noapte drept pentru care persoanele respective au renuntat. Si bine au facut. Achiti o gramada de bani ca sa stai intr-o groapa de gunoi, asa cum sunt camerele si conditiile din acest hotel.

Din capitolul cum se face curat in camere: aspirator exista dar era folosit doar pentru a fi mutat de la o usa la alta a camerelor pentru ca in camere se dadea cu matura. Acest lucru chiar a fost motiv de amuzament pentru cat de interesanta este tactica. Ai aspirator, il vede toata lumea dar in camere se da cu matura. Dupa "curatenie" gaseam mai multa mizerie si praf decat lasam, prin urmare, pe la jumatatea sejurului, am cerut sa nu ni se mai faca curat in camera. Tot din categoria curetenia in camera: lenjeria de pat si prosoapele le-am gasit murdare inca din prima zi, pe cearceaful din pat am gasit par, le-am gasit murdare din prima zi.

Am avut incidente inclusiv cu doamnele de la curatenie care au terminat curatenia si au plecat lasand camera descuiata. Dar momnetul culminant a fost cand au intrat peste noi in camera fara sa ciocane la usa. Asa ca ne-am vazut nevoiti sa le invatam codul bunelor maniere. Le-am scos din camera si le-am invata cum se procedeaza cand vrei sa intri intr-o camera care nu este a ta.

Alte patanii: nu am avut apa calda. Apa calda era de fapt o apa rece la limita suportabilitatii pentru faptul ca instalatia nu facea fata sa incalzeasca apa suficient a trebuit sa ne spalam cu apa rece. Si problema cea mare a fost pentru copii.

In una din zile, cand ne intorceam de la plaja, am vazut pe un culoar obscur cum stateau aruncate pe jos lenjeriile si prosoapele inainte de a fi luate si duse nu stiu unde ca, dupa cum aratau, ma indoiesc ca ajungeau la vreo curatatorie. Deci nici vorba sa existe carucioare cu saci de plastic in care acestea sa fie puse.

Personalul de la receptie era format doar din pusti, care stiau engleza la un nivel minim si nu asa cum era specificat pe site, nivel fluent. A fost foarte mare distractia cand a trebuit sa le explicam ca s-a ars becul din baie si trebuie sa vina cineva sa il schimbe. Si au venit intr-adevar dar a doua zi, deci o noapte am stat fara bec la baie.

Mancarea: nu am mancat niciodata, in viata mea, o mancare mai proasta si mai scarboasa. Micul dejun era singura masa de unde puteam sa alegem cate ceva. In rest dezastru. In fiecare seara aveam acelasi meniu: o fasole fiarta in scarba, salata verde, salata de varza, niste chiftele orbile (nu ne-am dat seama nici pana in ziua plecarii din ce materiale chimice erau facute) in sos alb sau in sos rosu, dupa preferinte (ambele sosuri la fel de scarboase), spate de pui, peste pangasius, cartofi era acri si pusi intr-un sos plin de grasime. Desertul si ciorba acelasi pe tot sejurul. Desertul o gelatina fara gust, mere si portocale stricate iar ciorba era ceva cu smantana pe care o scoteau la pranz si o lasau in sala de mese pana dupa cina. Cand ne duceam seara si ne uitam la ciorba aceasta fierbea cu bolboroci, cu mentiunea ca nu era pusa pe nici un dispozitiv de incalzit. In doua zile am gasit par in mancare.

Si avand in vedere cele povestite mai sus ne-am adresat responsabilei cu restaurantul hotelului pentru a remedia situatia cu mancare, in conditiile in care eram veniti cu foarte multi copii. Doamna era o tipa cam de 45 de ani, sau cel putin asa parea, cu parul nespalat de foarte mult timp, cat timp a durat sejurul a fost imbracata cu aceeasi rochie neagra murdara si incaltata cu o pereche de papuci cu cel putin 2 numere mai mari si murdari. Si aceasta doamna se ocupa de restaurant... Alte detalii legate de aspectul fizic al doamnei nu are rost sa va mai dau. Deci nu prea am reusit sa remediem mare lucru. Am luat inclusiv una din farfuriile in care am gasit par si i le-am pus in fata ca sa vada ce se serveste in restaurantul condus de ea. A fost un foarte mare soc pentru noi in conditiile in dfare pe site-ul hotelului sunt prezentate poze din sala de mese cu mancare care nu au nici cea mai mica legatura cu realitatea.

De asemenea am luat legatura si cu reprezentatntul agentiei de turism din Bulgaria pentru a discuta problema si pentru a le solicita mutarea in alt hotel. Platisem pentru un hotel de 4**** evident aveam pretentia sa stam in conditiile pentru care platisem. L-am invitat pe acesta in una din camere pentru a vedea care sunt conditiile. Cand i-am aratat ca nici una din ca, mere nu avea dotarile pentru care platisem si i-am explicat ca nu este foarte igienic, mai els pentru copii sa doarma in camere cu mucegai ne-a raspuns ca astea sunt detalii. Am dat cu mana pe mobila pentru a-i arata cat de mult praf este si a zis ca el in asta nu vede o problema pentru ca asa este si la el acasa praful.

In concluzie nu prea am avut cu cine sa ne intelegem si pentru toata experienta traita in Bulgaria si in acest hotel a fost prima si ultima oara cand mai mergem in concediu pe aceste meleaguri. Pentru prima oara in viata nu mai mi-a fost rusine intr-o tara straina sa spun ca sunt romanca.

Trimis de ritta1929 in 18.11.12 16:36:31
Validat / Publicat: 18.11.12 17:47:18
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 2315 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ritta1929); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[18.11.12 17:03:30]

@ritta1929: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Conform politicii saitului, seturile de impresii cu evaluări "zero peste tot" sunt publicate FĂRĂ NOTE, fiind considerate scrise (prea) la supărare, lipsite probabil de minima obiectivitate aşteptată.

Daca doreşte, autorul poate reveni asupra evaluărilor, fie prin intermediul linkului EDIT IMPRESII (dacă articolul nu este încă publicat), fie scriind un ecou în care specifică noile evaluări (dacă timpul alocat editării a expirat)

[18.11.12 17:25:27]

ritta1929AUTOR REVIEW
[19.11.12 21:32:29]

@webmaster10: pozitionarea este ok, multumesc!

ritta1929
Alte impresii din această RUBRICĂCook's Club Sunny Beach Hotel (ex Aronia, ex Delta) :