ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.11.2012
DIN: Wiener Neustadt
ÎNSCRIS: 01.06.10
OCT-2012

Pe acoperisul Barcelonei

Barcelona sfarsitul lunii octombrie 2012 - timp frumos - 23 grade .

Sambata dimineata parasim hotelul Grupotel Granvia 678 (vezi impresii) de langa Piata Catalunya cu obiectiv fix: Tibidabo cu atractia principala pentru noi Sagrada Corazon del Jesus respectiv ceva mai jos Parc Güell - opera celebrului arhitect Gaudi.

Traseul nostru a fost cel mai simplu cu putinta si cel mai ieftin a durat 1/2h. A inceput din Piata Catalunya din fata bancii Caja Madrid cu autobusul public si nu turistic T2A cost 2,85€ fara oprire direct pana la punctul terminus Tibidabo (tibidabo.cat/en/info/com- ... ransport-public)

Mai exista o varianta sau mai multe cu tramvaiul blu cu funicularul toate dureaza infinit mai mult iar pretul este mare.

Dupa un drum sinuos trecand prin mai multe cartiere rezidentiale unde traiesc sau au case de vacanta cei din societatea inalta a Cataluniei ajungem pe cel mai inalt varf al lantului muntos Collserola, Tibidabo.

O legenda referitoare la acest loc spune ca diavolul a vrut sa-l ispiteasca pe Isus spunand "Haec omnia tibi dabo si cadens adoraberis me". Traducerea ar suna: "Totul iti voi darui daca tu te vei inchina mie".

De la statia de autobus pe o alee pietruita dupa cca. 300m am intrat pe arealul bisericii Sagrada Corazon tinta noastra principala.

O biserica ce are mai multe surori in lumea latina, una dintre cela mai renumite fiind Sacre Coeur din Paris cu care seamana ca si pozitionare fata de oras. O constructie de tip neo-gotic construita intre 1902-1961de arhitectul Enric Sagnier iar mai apoi fiul sau au fost maestrii ce au ridicat acest locas de cult romano catolic.

Ajungand la marginea terasei in fata noastra se afla renumitul parc de distractii iar in stanga scarile in nr de 168 pana la intrarea principala in Basilica.

Templul este inconjurat de ziduri asemenea unei fortarete avand mai multe terase interioare ceea de la nivelul 1 fiind dreptunghiulara cu puncte de observatie si multe statui care ies in evidenta parca privind toate spre Barcelona respectiv mare.

Interiorul este compus din mai multe sali de rugaciune im mijloc fiind altarul principal extraordinare picturi (foto) si multe crucifixe unele in marime naturala decoreaza peretii si tavanul.

Iesind pe o usa ajungi pe o alta terasa de unde ai o priveliste incantatoare spre interiorul tarii chiar se pot vedea in zare Montserat dsr asta sigur doar in zilele senine cum am avut noi privilegiul sa vedem.

Exista un lift care pentru. 2€ne duce in turn la o inaltime de cca540m. de unde se desfasoara o panorama incantatoare: Barcelona este la picioarele noastre iar noi stam la propriu la picioarele lui Isus deoarece deasupra basilicii strajuieste o imensa statuie infatisindu-l cu bratele deschise parca imbratisind orasul. O superba ipostaza (vezi foto) Marea Mediterana, orasul, si tu deasupra tuturor.

Barcelona vazuta de sus nu mai pare acelasi oras gigantic este foarte intins pe latime dar intre mare si Tibidabo nu cred sa fie mai mult de 6-7km si totusi o diferenta de nivel de peste 500m. De aici se pot distinge foarte clar toate marile atractii turistice as spune ca este un bun inceput pentru orice turist ce vrea sa aiba o prima impresie despre Barcelona.

Parcul de distractii este in imediata apropiere nu l-am vizitat nefiind o prioritate poate pentru familiile cu copii este interasant. De sus nu parea a avea prea multe atractii iar teritoriul aferent nu era prea mare.

Dupa aproximativ trei ore de incantare ne hotaram sa continuam traseul prestabilit spre Parc Güell care se afla in cartierul El Salut, se poate ajunge deasemene cu metroul din oras.

Drumul de cca. 5 km. l-am parcurs cu taxi a costa 13€ fiind patru persoane era alternativa cea mai convenabila.

Soferul de taxi un columbian extrem de vorbaret si un "tenor" neremarcat ne-a incantat cu arii celebre pana la poarta de intrare in parc. Parcul este bineinteles o atractie ce nu trebuie ratata de cei ce ajung in zona.

Este daca vreti ofranda lui Gaudi pentru natura un parc minunat avand in dragonul de la intrarea principala unul dintre simbolurile artei sale. Urcam minunatele trepte ce sunt incadrate de mosaic si sculpturi in culori vii ajungem la uriasa terasa aceasta este sustinuta de multe coloane dorice dedesubt aflanduse o bizara sala semideschisa.

De pa platforma savuram o superba panorama. Terasa este inramata de o lunga banca avand si aceasta o forma de reptila impodobita cu mozaic multicolor. Un parc natural unde gasesti tot felul de plante, arbusti, pasari, papagali de la cele mai nastrusnice forme si culori.

Arcadele sapate in versant sunt si ele de forme diferite nu seamana una cu alta. Fiecare alee este interesanta in felul ei dand frau multor interpretari cum am mai vazut si in impresiile celor ce au trecut pe aici.

Interesant era si partea numita gradinile Austriei un contrast aparte fata de rest. Trei-patru ore pe fuga iti trebuie sa parcurgi minunatul parc asta fara a sta prea mult tolanit la soarele bland asemeni unei "reptile".

Cam asta am reusit sa vedem intr-o zi, seara bineinteles a fost dedicata plimbarii si barurilor Tapas dar asta intr-un alt review sper sa nu ma prinda craciunul si sa fiu tot la soare si mare.

Dar sa mai inregistrez amintirile sub forma fotografiilor cred ca transmit mai mult decat cuvintele.

Hasta luego!

Trimis de claudiu 71 in 15.11.12 22:19:40
Validat / Publicat: 16.11.12 05:59:56

VIZUALIZĂRI: 3838 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (claudiu 71); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Drumul spre Tibidabo

[16.11.12 05:59:22]

Mutat la rubrica "Locuri 'must see' in Barcelona" (deja existentă pe sait); şters rubrica dublura definită de autor

• Alte impresii din această RUBRICĂ'Must see' în Barcelona: