ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.11.2012
ÎNSCRIS: 05.01.08
SEP-2012
4 AD. + 1 COPII -- v: 3 ani

Un hotel bun cu apartamente, pret f. bun!

Hello everybody!

Intre 20-29 sept am ajuns si eu pe Costa del Sol. Avionul l-am rezervat cu multe luni inainte la BlueAir cu destinatia Malaga, iar masina inchiriata de la MalagaCar – nota 10 pt. servicii. Mai multe amanunte sper sa va descriu intr-un review la capitolul impresii de calatorie.

Acum as vrea sa va povestesc cate ceva despre hotelul unde am avut cazare: Apartamentos Manilva Green Hotel. Pe site-ul lor oficial apare cotat la 3 stele, dar prin unele locuri apare si cu 4 stele, eu o sa-l trec la 3 stele, dar este un pic peste, bate bine in 4.

Este situat in Manilva, la 10 km dupa Estepona, pe o colina. Practic, dupa Estepona la un moment data pare o localitate micutza Sabinillas si de aici se urca in dreapta spre Manilva. Este foarte bine semnalizat drumul, multe indicatoare, am nimerit fara probleme. Si daca tot sunt la capitolul distante: fata de plaja este departe (cam 2km), fata de aeroportul din Malaga la 75km (am facut cam 1 ora de la aeroport pt. ca se merge extraordinar de bine pe autostrada), Gibraltarul este foarte aproape (cam 25km), dar daca veti alege cazare aici neaparat trebuie sa aveti masina.

Noi am fost 4 adulti+1 copil si am inchiriat un apartament cu 2 camere (dormitoare), mai exista si apartamente cu 1 singur dormitor, tot complexul defapt este compus numai din apartamente.

Apartamentul inseamna dormitor/dormitoare, living cu bucatarie, baie, terasa. Cel cu 2 dormitoare cum am avut noi are 2 bai cu cada, wc si toate cele necesare. Din acest motiv l-am si ales…. sa avem un pic de confort. Nu intelesesem insa exact cum este structurat, din review-urile de pe tripadvisor si booking am inteles ca una din camerele apartamentului cu 2 dormitoare este situata cumva la etaj. Bun, am zis ia sa contactez eu hotelul sa imi explice putin…. insa nu m-au lamurit exact. In fine, l-am rezervat pt. ca avea un pret super-bun 490 euro/9 nopti. Site-ul de pe care l-am rezervat este centraldereservas.com. Am avut un pic de emotii cu ei, ca era prima data cand rezerv prin ei, dar totul a fost mai mult decat ok. Este un site spaniol si diferenta fara de alte site-uri, gen booking, este ca iti iau banii de pe card cu 14 zile inainte sa ajungi la hotel, dar pretul este mult mai mic fata de booking sau altele (era 670 euro), deci aproape 200 euro diferenta…... Dupa ce mi-au tras banii de pe card, am dat mailuri hotelului sa verific daca totul e ok, sa le spun ca ajungem mai tarziu, ca cine stie…poate are intarziere avionul, etc…mi-au raspuns instant ca totul este in regula si ca receptia este deschisa non-stop si ca pot ajunge la ce ora vreau)

Avionul a aterizat cam pe la 6 dupa-amiaza si la 8 eram la hotel, asta si pt. ca firma de inchiriat masina s-a miscat excelent. Am arata voucherul si am primit 2 cartele (cu nr. diferite una incepea cu 5 si cealalta cu 6) si o schema cum sa ajungem la apartament.

Complexul are mai multe corpuri de cladiri cu 1 etaj si este despartit de alei pe unde poti merge cu masina. Veti intelege mai bine din poze si din shema pe care o voi atasa. Asadar, corpul principal unde este receptia si restaurantul are o parcare subterana, iar daca esti cazat acolo, parchezi in subterana.

Noi am fost cazati intr-un corp aproape de piscina de adulti si am avut parcare in fata apartamentului. Toate celelalte corpuri au parcarea asa cum am avut si noi, privata. Mi-a placut foarte mult, ne-a fost extrem de utila. Parcarea este gratuita. Bun, am parcat masina in dreptul camerei 641 (am gasit in poze intre timp nr. unei din camere). Jos era un dormitor destul de mare cu un dressing si baie mare cu cada, wc, chiuveta. Cum intrai era un hol cu un alt dressing si o camaruta unde se aflau 2 boilere. Din acest hol de la intrare pornea in sus o scara in spirala, care initial ni s-a parut groaznica, apoi ne-am dat seama ca era facuta foarte inteligent, veti vedea din poze exact cu arata. Urcam, cu nervii in gat ca mama ce scara (imi ziceam in minte aaa de asta nu mi-au explicat calumea) si sus dam de living, bucatarie, celalalt dormitor, baie enorma formata din 2 camere (una cu cada, wc-ul si bideul si una cu 2 chiuvete) si terasa extrem de mare. Deja eram mai fericiti: D Totul super-curat, ne-am revenit. Apoi descoperim ca din acest apartament avem o usa de intrare separata. Aici trebuia bagata cartela celalalta ca sa funtioneze curentul. Practic aici se putea intra si separat daca de afara urcai pe scari. Deci apartamentul cu 2 dormitoare este format dintr-un apartament cu 1 dormitor, living, baie, bucatarie sus si prin interior comunica printr-o scara cu un dormitor situat jos. De asta aveam 2 cartele cu numere diferite, practic daca incuiai usa de sus ce dadea la scara interioara se separa complet de dormitorul de jos. Ne-a placut foarte mult stilul asta. Noi cu copilul am stat sus si ceilalti 2 in dormitorul de jos, fiecare cu baia lui, a fost excelent. Daca nu ati inteles exact voi mai explica pe la poze si va veti da seama.

Alte dotari existente in apartament: telefon (in dormitorul de jos), aere conditionate (1 jos si 3 sus), la bucatarie aveam frigider, plita electrica, cuptor cu microunde, prajitor de paine, filtru de cafea si vesela cu strictul necesar (farfurii de toate felurile, castroane, tacamuri, cateva oale, tigai de diferite dimensiuni). Nu exista cuptor, doar cel cu microunde. In living aici sus aveam un televizor marisor (jos nu exista televizor), o canapea, o masuta. Livingul era despartit de dormitor si baie printr-o usa culisanta, foarte utila, in caz ca gateai ceva sa nu iti intre mirosurile in camera de dormit. Terasa foarte mare, avea iesire din living si aici aveam o masa si 4 scaune si un uscator de rufe. Foehn nu exista la baie, dar am fost la receptie si am cerut si am primit gratuit. Nu stiu de ce nu exista in camera, dar iti da daca ceri fara probleme. In dressinguri aveam seifuri (unul jos si unul sus) pe care nu le-am folosit, nu stiu de ce… ca deobicei bagam actele acolo. In living mai exista si o masa mare cu 4 scaune si apoi urma partea de bucatarie, pozele vor fi mai concludente. In apartamentul de sus am avut 3 dulapuri de haine si in hol exista si o masa de calcat, matura, faras, fierul de calcat daca vroiai trebuia cerut de la receptie tot asa si il primeai gratuit.

Curatenie se face 2 ori pe saptamana si ne-au adus lenjerii si prosoape curate, ne-au fost lasate teanc in apartamentul de sus, fara sa ni le ia pe celelalte niciodata, asadar la sfarsitul celor 10 zile aveam stive de prosoape. Pe langa lenjerii si prosoape au mai adus hartie igienica si saci de gunoi. Gunoiul il luau doar cand faceau curatenie, in rest l-am dus noi, existau jos pubele mari. Sapun sau altceva la baie nu exista. La bucatarie nu se face curat, la modul ca nu iti spala nimeni vasele …dar asta asa e peste tot …si trebuie sa lasi bucataria curata, altfel daca nu ai chef sa o cureti la sfarsit platesti 35 euro, desi la check-out nu a verificat nimeni nimic, am lasat cartelele si foehnul si pa.

Totul a fost functional in camera, prize foarte multe, peste tot.

Piscine sunt 2: una de adulti la nivelul unde eram noi cazati si una de copii, o alee mai jos. La piscina de adulti exista un bar de unde poti lua numai bauturi. Am inteles ca in sezon fac si gratare si mici gustari. Sezonul tine pana la 15 septembrie, noi am ajuns in extrasezon pe 20 sept. Piscinele sunt neincalzite si au destul de putine sezlonguri, din fericire nu erau foarte multi cazati in hotel si in perioada cat am stat noi nu a fost inghesuiala, dar cred ca pe timp de vara au probleme cu nr. de selonguri. Exista toalete la piscina si dusuri, piscina mare are intrarea cu trepte, dar exista si scari pe care poti cobori din loc in loc. Baie am putut face dupa-amiaza, am fost de 2 ori cred la piscina, in rest am preferat marea si am umblat destul de mult sa mai si vizitam cate ceva (mai mult chestii pt. copil).

Restaurantul de langa receptie are si un bar cu o terasa micuta, preturi decente, am si cateva poze cu preturi ca sa va faceti o idée, doar ca face mancare numai seara dupa ora 19. Bauturi poti cumpara oricand, cu mancarea e o mica problema. Probabil ca si restaurantul are programul asta doar in extra-sezon, pe timp de vara sigur este deschis toata ziua. Este mai mult o pizzerie, dar are si alte feluri de mancare. Tot langa receptie exista si un magazin, dar era mereu inchis si cu un afis sa contactezi receptia daca vrei ceva de acolo. Avea sucuri si diverse chestii de rontait, biscuit, chipsuri, etc. Nu l-am folosit.

Internet este gratuit, wifi, cu parola si merge la receptive, restaurant, dar bate si pana la piscine, dar slabut. Oricum merge, mailurile intra fara probleme.

Supermarkeuri exista in zona, jos in Sabinillas: Lidl, Mercadona si Super Sol, iar benzinarii in zona sunt Repsol, noi chiar am gasit una catre Estepona cu motorina cea mai ieftina 1,414 euro/litru.

Sper sa imi fac timp sa scriu un review si de calatorie. Eu nu am gasit multe informatii, majoritatea am vazut ca au fost pe Costa del Sol cu pachete cu charter si excursii au luat de la agentia cu care au venit si au mers organizat. Noi am fost individual si ne-am descurcat foarte bine, dar multe mi-ar fi fost de folos sa le stiu dinainte.

Ca o concluzie: trebuie sa revin in aceasta zona, 10 zile au fost putine, doar am reusit sa imi fac o idée. Hotelul este ok, dar data viitoare cu siguranta as alege unul mai aproape de plaja sau chiar pe plaja, iar ca perioada as alege inceput de septembrie, nu sfarsit.

Vacante frumoase tuturor!

Late edit: trebuie sa mai caut poze si voi mai adauga, nu gasesc un card momentan.

Trimis de Angelinne in 15.11.12 14:20:29
Validat / Publicat: 15.11.12 16:17:49
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA. A mai fost în/la: Tenerife

VIZUALIZĂRI: 2893 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Angelinne); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Aceasta este macheta hotelului existenta in holul de la receptie
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 58.50 EUR pe cameră

• INFO: Membrii AmFostAcolo beneficiază de oferte speciale pentru această destinaţie - Solicită o ofertă personalizată