ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.11.2012

Sub orice critică
Sub orice critică
Nici nemulțumit, nici mulțumit

Camere mici, angajati nepasatori

Dupa ce am petrecut un sejur de vis la Adam si Eva, impreuna cu sotul (vezi impresii), am ales Delphin Palace pentru concediul cu copiii.

De la sosire am intampinat probleme, deoarece am optat pentru un apartament cu vedere la mare si acolo ni s-a spus ca nu au asa ceva. Ni s-a dat un valet pina la camera, care ne-a deschis usa si ne-a dus bagajele inauntru. Abia daca am mai incaput si noi linga bagaje, adica eu, sotul, mama si doi copiii de 7, respectiv un an neimplinit!

Am ramas dezamagiti de conditiile de cazare, dar era seara si ne-am decis sa ne odihnim... Dar nici asta nu a fost posibil - geamurile erau foarte proaste si se auzea muzica la maxim si tipete... asa ca nu am putut dormi si am iesit la plimbare.

Frumos resortul... insa la intoarcere am realizat ca nu se deschidea usa apartamentului cu cardul din dotare. Asa ca am mers la receptie si ne-a deschis o menajera cu cardul ei! Faza cu cardul s-a repetat si a doua zi, de citeva ori, iar hotelul era imens. liftul incet si a fost o adevarata aventura plimbarea camera-receptie, cu copiii dupa noi. Am rugat sa ne schimbe sistemul de la usa, dar, in loc de asta, dupa 2 zile am fost anuntati ca trebuie sa ne mutam in alta camera!

Va dati seama ce inseamna mutarea dupa 2 zile de locuit, cu doi copii mici!

In fine, am impachetat si ne-am mutat... N-am mai avut probleme cu usa, insa zgomotul a fost la fel de enervant, iar apartamentul tot mic, mai mic decit o camera standard la Adam & Eva!

Din fericire, copiii au avut parte de distractie, insa locurile la plaja au constituit o reala problema pe tot parcursul vacantei.

Mincarea a fost super buna si diversificata, la fel si bautura. Deci e un hotel potrivit gurmanzilor si celor care indragesc alcoolul, care era in sistem all inclusive, inclusiv cel de import.

NU ne-a impresionat acest aspect si nu as vrea sa repet aceasta experienta.

Trimis de Adina Tibu in 06.11.12 14:16:39
Validat / Publicat: 06.11.12 14:35:11
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 4821 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Adina Tibu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

balasa violeta
    [06.11.12 17:55:07]

"Deci e un hotel potrivit gurmanzilor si celor care indragesc alcoolul, care era in sistem all inclusive, inclusiv cel de import. "

Nu asta vrem in vacanta pe langa spectacole, mare, plaja, gradini, camera si altele?

De hotelul Adam & Eva sau cum ii mai spune intre turisti Adam & Steven nu pot sa spun decat ca gusturile nu se discuta!

Lantul hotelier Delphin este bine cotat si am fost in doua locatii superbe!

[06.11.12 18:57:36]

@balasa violeta: am înțeles ca te interesează mâncarea de aceea probabil ca ai ignorat alte aspecte importante cum ar fi confortul cazarii si calitatea serviciilor?!

balasa violeta
    [07.11.12 10:38:32]

@Adina Tibu: ai dreptate, sunt obeza! M-ai pus la punct, esti multumita? Asta conteaza!

[07.11.12 11:28:37]

@balasa violeta, @Adina Tibu: eu am 65 de klile, nevastă-mea vreo 50 (sper că are măcar atâta) şi ambii *am apreciat mâncarea* foarte bună de la Delphin, pe lângă serviciile (cele mai bune întâlnite de noi în Antalya! - şi mergem de ceva ani, nu la high-clas, dar niciodată la low-costuri), entertainmentul de calitate şamd. Lanţul Delphin e nr 1 în preferinţele noastre şi ne-am dori să mergem doar acolo (nu ne permitem decât rar, e totuşi destul de scump).

Ceea ce dovedeşte că... ceva e ciudat în afirmaţiile autoarei acestui review. Mă suprind cu atât mai mult cu cât a fost acolo cu copiii.

@Adina Tibu: dacă-mi permiţi o supoziţie-întrebare: nu TU te-ai ocupat de mâncarea copiilor, ci bunica / bona lor. E adevărat?

[07.11.12 19:14:00]

@tm67bru: regret sa te dezamagesc, eu mă ocup de mâncarea copiilor! La orice alt resort de 5 stele gaseam același lucru!

In privința confortului camerelor, vad ca nu are nimeni amintiri?!

Regret ca nu am repetat experiența Cornelia de Luxe, unde totul a fost cu mult peste Delphin.

Calaroresc mult si am pretenții de la un hotel de 5 stele, mai ales in Turcia. Delphin e un resort invechit. Anul viitor vom merge la Max Royal, pe care l-am vizitat si cu totul altfel, deși tot 5 stele afiseaza la intrare!

Oameni buni, mai ieșiti in lume!

[07.11.12 19:36:37]

@Adina Tibu: deh, ce să facem noi, ăştia care nu suntem prea umblaţi (lol), comparăm şi noi raportul de preţ dintre Delphin şi Cornelia sau Maxx Royal (hoteluri dintr-o cu totul altă clasă - sic!) şi ne cam dă "cu virgulă"...

@Adina Tibu: să înţeleg că tu aşteptai aceleaşi lucruri de la Delphin (un hotel simţitor mai ieftin decât Cornelia sau Maxx)? În cazul unui răspuns afirmativ, cred că ar trebui să revezi subiectul numit "raport dintre două numere" din matematica de clasa mică...

Iar dacă tu judeci hotelurile (turceşti) după numărul de stele... (toate cele de cinci stele ar trebui să fie la fel, în opinia ta, huh? "la orice hotel de 5 stele găseam aceeaşi mâncare", huhhh??)... înseamnă că ai umblat degeaba prin Turcia, sorry

[07.11.12 19:52:35]

@tm67bru: facem ce facem si tot la mâncare ajungem. Îmi pare rău, chiar ne meritam soarta ca romani!

[07.11.12 20:04:10]

@Adina Tibu: Şi mie îmi pare sincer rău când văd superficialitatea dezamăgitoare ce caracterizează, din păcate, unii dintre români. Ca să nu mai vorbesc despre auto-suficienţa jalnică a celor ce cred că banii acumulaţi le permit să judece - cu o superioritate penibilă, "conferită" de statutul de "Păturică", în destule cazuri - oameni necunoscuţi...

Spre deosebire de tine, însă, eu sunt convins că aceştia se vor "autoxclude" singuri - e doar o chestiune de timp - şi că România are totuşi o şansă

Observ, totuşi, că ai evitat să-mi răspunzi: te aşteptai să întâlneşti la Delphin aceleaşi condiţii precum la Cornelia sau Maxx?

mandi
    [07.11.12 23:05:11]

@Adina Tibu: Vezi ca la anu si Max Royalul o sa fie cam invechit o sa implineasca 4 anisori, mai nout e Imperialul.

celeste
    [08.11.12 11:10:06]

@ Adina Tibu... am si eu o intrebare daca nu este cu suparare... la achizitionarea sejurului nu v-ati informat ce suprafata au camerele la Delphin?

[08.11.12 11:27:01]

@celeste: ştii prea bine că dimensiunea camerelor (28mp) este normală, obişnuită pentru hotelurile dinclasa lui, suficientă pentru condiţiile de folosire a ei (de către un om... cum să zic... obişnuit). Atâta vreme cât nu-ţi propui să dai dineuri în cameră , este chiar arhisuficient.

celeste
    [08.11.12 12:10:29]

@tm67bru: Eu stiu pentru ca am fost si eu la Delphin, dar am intrebat-o pe @ Adina ca a scris si in titlul rw-ului de camere ca sunt mici si asta a fost un impediment.

[08.11.12 13:27:47]

@celeste: Eu am precizat faptul ca m-a deranjat dimensiunea "apartamentului" despre care nu am știut!

Acum, fiecare are viziunea lui despre hotel!

Da, sunt un om cu pretenții!

Pe 21 plec in Cuba si voi posta impresii. Acolo scopul e strict turistic si de divertisment... In Turcia am mers pentru confort si a fost jenanta prestatia hotelului la acest capitol!

motaneata
    [09.11.12 00:22:16]

@Adina Tibu,

Spre deosebire de colegii mei care te-au votat cu minus pentru că nu le-a plăcut review-ul tău, eu, recunosc, ţi-am dat minus din invidie. Este şi explicabil, mai ales că te cunosc (sunt di loc din Suceava).

Păi spune şi tu, cum să nu fiu invidioasă când văd că tu mergi în Turcia de 3-4 ori pe an, şi numai la stele multe, iar eu nu-mi mai permit să merg nici măcar pân'la Slanic!

Ehei, a fost o vreme când ne permiteam şi noi, Doamne, ce ne mai dezmăţam, da' di când l-au prins pe soţul meu cu prostiile alea la Vama Siret, totul s-o dus di râpă. Şi când îmi amintesc ce caviar mâncam pe vremuri, cum schimbam maşinile ca pe şosete şi cum mă spărgeam în figuri la turci, îmi vine sî crăp di ciudă.

Am fost şi noi la Delfin de Luxe, dar noi am încăput în holul camerei. Voi nu aveaţi cum să încăpeţi, eraţi prea mulţi, unde naiba să încapă soţ, sotie, doi copii, valetul, bagajele şi mama ta pe deasupra! Eu, când mergeam cu mama, îi luam cameră separată, că cică aşa face lumea bună. Tu de ce nu i-ai luat, faci economii?

Eu chiar nu cred asta, ai şi spus cândva:

Da, sunt un om cu pretențîi!

Atunci de ce ai acceptat să staţi aşa, claie peste grămadă, ca pi vremuri? Şî într-o cameră atât de meschină?

În ceea ce priveşte restaurantul hotelului, aceeaşi concluzie clară am tras-o şi eu:

Deci e un hotel potrivit gurmanzilor şi celor care îndrăgesc alcoolul.

Da, dragă, m-am speriat cum băgau aia în ei şi cum cădeau sub masă! Ar trebui să facem ceva, să terminăm cu obiceiurile noastre barbare, nu se mai poate, noi nu vedem decât mâncare şi băutură în ochi, sunt decepţionată!

Da, ai dreptate, trebuie sa ne schimbăm mentalitatea. Îndemnul tău:

Oameni buni, mai ieşiţi în lume!

este extraordinar, parcă toată înţelepciunea lumii s-a concentrat în vorbele tale! Da, trebuie să ieşim în lume! Păcat însă că io nu mai am cu ce. Îmi e tare ciudă că al meu nu m-a dus măcar la Paris, la Niuiorc şi la Dubai, ca să nu mai zîc de Caraibe (ah, cât voiam sî văd Cuba), că tot îi spuneam: "Du-mă mă şi pi mine să văd lumea, mâine -poimâine înţarcă bălăia, şi-atunci ce-o să facem? Da' el îmi spunea: "taci, fă, nu hii proastă, un s'ti duc, vrei să mă ia ăştia la ochi, şi-aşa ni-au cam ieşit vorbe că suntem cam gherţoi. Şi numai di la tini ni se trage, nu ti mai saturi!" Acu’, îl ştii pe-l meu, îi cam ţărănoi di felul lui.

Asta e, io am cam tras pi dreapta. Di când s-a 'mpuţît treaba, am devenit cam gurmandă şi-mi cam place şi cu băutura. Al meu nici nu prea se mai uită la mine, au început să-i fugă ochii după altele. Tot zicea lumea că umblă cu una blondă, care poartă ochelarii de soare pi creştet, da eu nu credeam, pân' l-am prins acu vo două luni pi saitul ăla, badoo parcă-i zice, di era în tandreţuri cu una care spunea: "Vreau să întâlnesc un tip, 30-45. "

Oi hi tu aceea?

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [300] [150][13 voturi]
    [09.11.12 16:20:43]

@motaneata: foarte dragut si impresionant de documentat răspunsul tau! Multumesc!

Nimeni nu e perfect, clar!

Eu am precizat faptul ca am luat un APARTAMENT, nu o camera, pentru a fi împreuna, si nu ca m-as fi zgarcit!

Acesta e numele meu real si îmi asum afirmatiile facute!

Nu știu ce e badoo?!

[09.11.12 16:32:13]

@tm67bru:

Pai am vrut un apartament decent, liniște si servicii de calitate. După mâncare nu ne dam in vânt, dar am recunoscut faptul ca era impresionanta dar nu asta am căutat. Da, am avut așteptari mai mari si am mers pe mana celor de la agentie si după părerile celor care au postat impresii pozitive pe site. Dar lumea trebuie sa știe si alte aspecte, pe care le-am descoperit la fata locului si nu ne-au convenit!

[09.11.12 16:50:48]

@Adina Tibu: Măi să fie, ai evitat din nou răspunsul, poate mă exprim eu prea 'nu-ştiu-cum' faţă de nivelul tău?

Ok, hai altfel, poate-poate...

Pai am vrut un apartament decent, liniște si servicii de calitate.

Cerinţele de mai sus sunt, evident, relative. Depinde ce înţelege fiecare prin "apartament bun", de exemplu. Ce înseamnă bun pentru o personă, pentru o alta înseamnă clar, de multe ori, "nesatisfăcător".

Cel mai semnificativ indicator al acestui "bun" e preţul.

Când ai plătit când ai plătit pentru apartamentul de la Delphin, nu te-ai gândit că "bun"-ul vândut de agenţie este totuşi simţitor mai ieftin decât "bun"-ul cumpărat (şi verificat) înainte de la Cornelia, ori de la Maxx, este corect?

[09.11.12 17:47:08]

@tm67bru:

La Cornelia, raportul calitate- preț e cel corect!

La Delphin e SCUMP pentru ceea ce oferă!

[09.11.12 17:55:56]

@Adina Tibu: Eronat.

*Ambele* preţuri sunt corect poziţionate pe piaţă. Altfel, legea cererii şi ofertei l-ar falimenta, rapid & implacabil, pe oricare. Ambele hoteluri au parte de o cerere extrem de solidă - din partea unor categorii (clase) de turişti distincte, aş remarca însă & sic!

Altceva nu este "corect" - aşteptările *unora* dintre turişti -- de obicei cei fiţoşi, ca s-o spunem pe româneşte . A celor care "plătesc 1 leu şi aşteaptă condiţii şi tratament de 5 (lei)" (motivând, extrem de superficial, exact cum o faci tu mai sus - "doar ambele sunt tot de X stele, nu??")

În "dialogul" cu tine, eu unul mă dau însă bătut. Nu încerc să te conving, pentru că evident nu am nicio şansă

alexmara
    [17.11.12 20:21:35]

Bravo Motaneata! esti super haioasa. am ras zgomotos cand ti-am citit ecoul... minunat!!! si noi suntem mancaciosi )

motaneata
    [18.11.12 17:46:09]

@alexmara:

da' cu băutura..., cu băutura cum staţi? Pentru că nu este suficient să fiţi doar mâncăcioşi, trebuie să iubiţi şi alcoolu'... că să vă calificaţi pentru acest hotel

dumi11
    [11.01.13 23:33:59]

@motaneta: nota 10.

@ Adina Tibu: nu intelg de unde se auzeau tipete si muzica la maxim. Eu am petrecut un sejur de 7 zile si chiar nu am avut probleme cu zgomotul. Singurul factor de zgomot de care am avut parte vene dinspre instalatia de A/C generala, valabila doar la camerele cu vedere partiala la mare de latura de est. Oricum la acest hotel instalatia de A/C functioneaza impecabil, prin urmare nu a trebuit se deschidem usa pe rimul noptii, iar izolarea fonica era perfecta. Exista un factor de zgomot daca stai pe terasa/ balcon noaptea, valabila la mai toate hoteluriele, care provine de la xxxx factori (A/C bucatarie, etc...).

PS1: am descoperit si eu o hiba la Delphin. Accesul dificil dinspre plaja la biroul de preuat prosoape, respectiv trebuie sa treci prin piscina interioara... si un alt culoar...

grigorescu
    [24.05.13 14:31:28]

@Adina Tibu:

Mda, este parerea ta si nu am sa o comentez! Ideea este ca esti in minoritate. Cred ca daca ma uit mai bine, esti singura, din toate aceste comentarii, care a dat o nota SUB 8!!! Dar... gusturile nu se discuta...

Dar, draga Adina Tibu... nu poti compara mere cu pere... sau Bucuresti cu Paris. Repet, nu comentez, doar ca nu-i inteleg pe cei ce vor sa fie tristi cu orice pret. Pe cei ce vad intotdeauna jumatatea goala din pahar. Pe cei ce adora partea catastrofala a fiecarei intamplari. Pe cei ce nu pricep cat de important este un gand pozitiv, un zambet daruit, un cuvant de bine. Pe cei ce poseda genetic un tubercul atrofiat al umorului, dar il uda periodic cu veninul pesimismului. Pe cei ce nu au curajul sa se deschida in fata celor din jur, sa caute incredere, prietenie. Pe cei ce pun ura pe podium si-i atarna medalie de gat.

Imi cer scuze daca te-ai simtit jignita, nu asta a fost intentia mea! Ideea e ca un ecou se scrie in functie de raportul dintre calitate si pret. Daca standardele tale sunt foarte ridicate este normal sa gandesti asa. Sunt sigur ca daca la intrarea hotelului scria "burj al arab" nu mai conta nimic...

O zi minunata!

grigorescu
    [24.05.13 16:59:59]

@Adina Tibu:

Si inca ceva...

Daca mergeai in Austria spuneai ca ti-ai stins lumina la 9 seara...

Daca te duceai in Spania spuneai ca te-au ignorat complet in orele de pranz cand isi faceau siesta...

In Franta ca iti puneau in farfurie cu pipeta...

In Italia ca te-a balacarit hamalul ca nu si-a facut somnul de frumusete...

In Germania ca te-au rastagnit pentru ca ai parcat pe locul destinat handicapatilor...

In Marea Britanie ca s-au chinuit s ale iasa un zambet...

In fostele mari imperii, fie roman sau austro-ungar, fostele mari civilizatii, fie elenă sau egipteană... si acolo ai fi avut ceva probleme... ai fi spus ca erau cu NASUL PE SUS

Crede-ma, draga mea, cu banii astia iti puteai petrece vacanta in Romania, la Neptun, unde ospatarii inca mai tin degetul in ciorba, la Costinesti unde te impiedici de coceni de porumb, la Olimp unde dai bani pe sezlong şi la Venus unde platesti piscina hotelului, sau la Mamaia unde tonele de alge de pe plaja sunt “un fenomen natural firesc”.

Cu toate astea te inteleg. Si eu imi doresc o vila cu 20 de hecatre de teren si 5000 mp construiti. Sa aiba vedere la Ocean, cu o plaja privata si sa nu depaseasca 2500 Euro pe care, daca s-ar putea sa-i platesc in 2500 de rate anuale ar fi de vis!

HYUNDA-I
    [24.05.13 18:20:49]

Cat de mandrii putem fi ca desi grec Caragiale a fost roman. Ma intreb cum ar fi fost sa fie turc... .

Curata polemica neicusorule... ! Sa fie sa mai iesim pe la "bulivard" pe alte continente [...]

Hyunda-I

[27.05.13 09:22:52]

@grigorescu: am sters ecoul tau, nu are nici o legatura cu Delphin Palace.

@all: orice ecou care nu are legatura cu subiectul, in speta Delphin Palace, va fi sters. Pentru off-topic exista forumul.

Adina Tibu, alexmara, balasa violeta, celeste, dumi11, f_anca, grigorescu, HYUNDA-I, mandi, motaneata
    Alte impresii din această RUBRICĂDelphin Palace Resort:

• pagină generată în 0.075242042541504 sec