Sun Maris Bellamare Hotel

Avatar black_mamba
înscris/ă în 08.10.12
MEMBRU: SENIOR
SEP-2012

Un hotel pe care Nu il recomand

Doresc sa va impartasesc impresiile mele despre sejurul la Sun Maris Bellamare Marmaris:

Am ajuns la hotel in jurul orelor 12.00. Am facut check-in si, pana la 14.00, cand am primit camera, am servit masa si am facut un tur al incintei.

Resortul este format exclusiv din vile P+1, de 8 camere.

Are un restaurant, bar principal (foarte saracacios) si un bar pe plaja.

Receptia: foarte mica, dar personalul amabil (la receptie este internet Wi-fi gratuit, cu viteza bunicica).

Conditii de cazare: camerele sunt ok ca dimensiune. Balcoane mici, cu 2 scaune si masute de plastic. Camera ingrijita, mobilier relativ nou, dar se putea si mai bine. Tv cu vreo 10 canale (majoritatea rusesti si turcesti). Aerul conditiona functiona bine. Baia - un dezastru. Nerenovata de mult timp, dusul functiona prost, gresie sarita pe jos, usa nu se inchidea bine, cabina de dus de calitate proasta.

Curatenia camerei - dezastru: murdarie si praf pe jos, asternuturi schimbate doar o data, curatenie facuta de 2 ori in 8 zile. Ne-au luat prosoapele noastre de plaja (care erau tot albe) si, desi le-am spus, nu le-au mai adus inapoi. Am solicitat de 2 ori sa spele podeaua - degeaba.

Restaurant: murdar, podele nespalate, debarasori neingrijiti, mobilier vechi, fete de masa murdare. Baia murdara.

Mancarea: acceptabila, in sensul in care nu mureai de foame dar nici mancare deosebita nu gaseai. Pui, chiftele turcesti si peste la fiecare masa, salate, muraturi, vreo 2-3 garnituri, fructe (struguri, pepene rosu, pepene alb, prune). Micul dejun saracacios.

Baruri: bere la dozator (Beck's) dar dilluata, sucuri la dozator (nu se puteau bea). O data am cerut un coctail, dar era sub orice critica si nu l-am baut. Nici la extra nu aveai ce sa consumi, doar 2 tipuri de bere, un tip sau doua de whisky iar sucuri naturale nu aveau deloc. Cafeaua - doar 2 tipuri, la automat.

Plaja: o fasie micuta de plaja si 2 pontoane. Barul de pe plaja avea numai sucuri la dozator si cafea la automat.

Piscina: destul de mare, dar necuratata zilnic iar gresia era foarte alunecoasa.

Entertainment: a lipsit cu desavarsire. O muzica jalnica la piscina.

Alte observatii:

- hotelul este pozitionat pe munte, deci sunt foarte multe scari si pante;

- personalul vorbeste foarte putin limba engleza;

- foarte multi turisti rusi;

- foarte multe albine si viespi (am fost muscat de 2 ori).

Una peste alta, NU recomand acest hotel din cauza murdariei si al aspectului general neingrijit si al scarilor multe. Pozele de pe site probabil ca au fost facute la deschiderea hotelului (acum 15 ani).

Impresii încărcate de black_mamba in 08.10.2012 11:19:02

Validat / Publicat: 08.10.12 12:29:53

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în TURCIA. A mai fost în/la: Marmaris, Kusadasi
  • Alte destinații turistice prin care a fost: Grecia, Egipt

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (black_mamba); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  2248 PMA (din 6 voturi) nota2

[08.10.12 12:29:38]

@black_mamba: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo.

Multumim pentru impresii, te asteptam si cu alte recomandari din vacantele tale trecute sau viitoare

- sanis
[08.10.12 13:19:08]

Ma intreb totusi ce v-a suparat. Nu s-a ridicat la nivelul asteptarilor? Uitindu-ma la pret, vad ca a fost la 40E/zi, deci 20E de persoana pe zi - desi e notat 4*. La ce te poti astepta la asa pret (cu all inclusive pe deasupra) ? In Bucale sau Mamaia dai dublu la un hotel 2-3 stele, fara mic dejun...

Probabil, cei ce au mari asteptari, ar trebui sa mearga la hoteluri 5* de lux, cel mai mare pret - atunci nu vor avea surprize neplacute. Eu prefer un hotel mic, necotat, ieftin - stiu ca totul va fi bottom line, dar personalul va avea grija de mine, va fi curat si, neasteptind nimic, nici nu pot fi dezamagit...

- black_mamba
[08.10.12 13:31:50]

@sanis: A fost 40E/zi in conditiile in care rezervarea a fost facuta de pe un site international de rezervari.

Daca aveti amabilitatea sa va uitati la tarifele percepute de agentiile din Romania, pentru cazare, fara transport, veti vedea ca tariful total variaza intre 500 si 600 de euro, adica intre 70 si 85E/zi, ceea ce este foarte mult pentru conditiile oferite.

Eu nu am pus in balans pretul platit vs. conditii, ci doar am descris hotelul.

Daca luam biletele de la o agentie din Romania, cu atat ar fi fost dezavantajul mai mare.

- maria55 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[08.10.12 14:55:27]

@black_mamba: sunt de acord cu ceea ce fin, observa @sanis... in plus imi pun intrebarea daca acasa avem la masa, la capitolul- fructe- chiar toata gama pe care tu ai insirat-o.

Poate eu, fiind mai modesta, ma multumesc cu mai putin, poate apreciez altfel raportul calitate/pret si nu am asteptari nejustificate cand platesc o suma oarecare!

Stim cu totii ca indiferent cat platim, sunt bani munciti intr-adevar, economisiti poate, cu mare grija pt a "savura" un concediu.

Dar crede-ma ca raportat la o cazare pe litoralul nostru si stiu ce vorbesc, nu se compara nici pe departe. Cat oferim noi pt ca sa incasam pt o singura zi de cazare, calculata la un pret mediu de 80/ron, asta la Eforie... cea blamata de mai toata lumea trebuie sa recunosc.

Citind rewiev-ul tau am tras o singura concluzie: nu te-ai simtit bine in aceasta locatie, regret recunosc, insa prea ai descris toul in negru.

- tm67bru CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[08.10.12 15:04:50]

N-as vrea sa fiu prea dur (sau intrepretat astfel), insa de multe ori am intalnit un cazuri care-mi par similare.

Nu vrem sa luam in considerare, nu vrem sa tinem cont de pretul mic sau foarte mic platit; ne imaginam ceva de genul 'l-am prins pe Dzeu de picior, ia uite ce pret mic am prins, desi pretul (a) platit de altii sau (b) de pe alte siteuri este [mult] mai mare'.

Nu va pacaliti, auto-amagiti singuri! Un pret mic inseamna conditii pe masura banilor platiti!

Iar daca inainte ati fost obisnuiti cu alte asteptari, nu va imaginati ca sunteti 'cei mai norocosi/smecheri de pe pamant, gandind ca ati gasit un pret 'special' si veti obtine aceleasi conditii precum la preturi (mult) mai mari) !

- DoreD
[08.10.12 17:22:52]

Oricum, pretul este foarte foarte bun. Niste fotografii ar fi foarte utile...

- black_mamba
[08.10.12 18:28:52]

@tm67bru: nu m-am lasat pacalit in niciun fel; am fost si la hoteluri de 4* cu 1000euro sejur, fara transport; am luat si ultra last minute, la care am platit 750euro/avion inculs, hotel de 5*, etc.

Pur si simplu, am rezervat avion, transfer si la hotelul asta am vrut sa ma duc (nu am luat nimic prin agentie, toate au fost rezervate pe net).

@DoreD: imi pare rau, dar fotografii cu "defectele" hotelului nu am facut, dar gasiti pe tripadvisor destule.

Publicitate    [25.03.19 08:34:41]