ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.10.2012
ÎNSCRIS: 25.03.09
OCT-2011

Més que un club

Imn FC Barcelona - Imn Barca

Dedicație speciala pentru @TraianS :)

Inițial, am vrut sa mergem la meci, însă nu am mai prins bilete on-line (doream 5 bucăți cat de cat grupate), asa ca ne-am resemnat doar cu vizita stadionului. Mergând sâmbăta după amiaza sa facem turul stadionului, ne-am așezat, din greșeală, la o casa la care am mai găsit bilete la meci. Nu erau unul lângă celalalt, dar măcar erau în același sector. Pe inelul 1, scumpicele (89 euro bucata), dar vedeam numele jucătorilor scrise pe tricouri... :)

Chiar dacă jocul nu a fost unul strălucit (0-0, cu penalty ratat de Messi in ultimul minut), experienta a fost extraordinara... Sa vezi și sa auzi cum întregul stadion canta imnul Barcei, sau cum il adulau pe Meeesiii-Meeesiii... fantastic!

Si stadionul nu era plin! Erau "doar" 82.743 de spectatori! :) Erau familii cu copii de câțiva anișori, femei singure, persoane în vârstă, ce mai, de toate sexele, vârstele și națiile posibile. Erau și destui turiști (ca noi), chiar lângă mine era un englez. Tipul venise în acea seara de la Londra, special/doar pentru meci. Avea bilet înapoi spre casa la 4 dimineața...

Sa spun/scriu și cat de civilizat, curat, calculat, aranjat era fiecare aspect, de la prima poarta de control acces si pana la primul fir al ierbii? Se înțelege...

Stewarzii ne-au salutat, ne-au ajutat cu scanarea biletelor și ne-au îndrumat (în engleza!) către locurile noastre. Iar la toalete nu era nevoie să-ți ții respirația...

Din păcate, pozele nu pot descrie atmosfera de pe stadion. Ce mai, a fost fan-tas-tic!

Prețul afișat cuprinde contravaloare a doua bilete, o bere Estrella fără alcool (3euro), o apa plata (3 euro) și o punga de semințe (2,5 euro).

Trimis de crima in 07.10.12 12:24:51
Validat / Publicat: 07.10.12 13:27:05
  • A fost prima sa vizită/vacanță în SPANIA

VIZUALIZĂRI: 2223 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (crima); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Biletul de intrare, daca nu v-ati dat seama... :)
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 11900 PMA (din 15 voturi)

amero
[07.10.12 15:50:04]

ma bucur ca ai scris ac. rew. si o asemenea experienta este o forma foarte frumoasa de turism.

felicitari

crimaAUTOR REVIEW
[07.10.12 16:58:29]

@amero

Inițial, acesta era un ecou adresat lui @TraianS, la review-ul tău, însă, întrucât acolo eram oarecum off-topic, l-am scris de sine stătător, aici, în aceasta secțiune de care nu aveam habar ca exista, pana azi...

Nu știu cat de turistic este mersul la un meci de fotbal, fie el parte a unei vizite... turistice... Dar, inclusiv pentru persoane puțin interesate (eu), sau total dezinteresate (soția) de fenomenul fotbalistic, experienta a fost, totuși, fabuloasa!

Mulțumesc.

TraianS
[07.10.12 21:12:39]

@crima

) Multumesc pentru dedicatie. Chiar ma intrebam... cand ai sa postezi si tu ceva poze si impresii din Barcelona.

In viata mea am fost doar o singura data la un meci de fotbal. A venit FC Vaslui sa joace cu Omonia Nicosia.

Aveam ceva emotii, deoarece nu numai ca eram roman, dar am venit si cu masina turceasca. Imi era frica sa nu-mi sparga suporterii greci masina... inainte, in timpul sau dupa meci

Am fost cu cumnatul meu... iar la bilete ne-au intrebat daca vrem sa stam in spatele portii, ca acolo e locul suporterilor romani. Cumnatul... mi-a zis sa luam locuri pe la mijlocul terenului ca de acolo se vede cel mai bine.

Mersesem cu vreo 2 ore inainte, deoarece nu aveam bilete dinainte si vroiam sa prindem loc. Cand ajungem in tribune, erau numai astia de la paza... si cand au vazut ca suntem romani, au zis sa mergem in tribuna din spatele portii. Era intrare separata, garduri... etc., ca in tribuna in care ne aflam acum vin suporterii Omonia.

L-am intrebat (prin semne) daca e vreo sansa sa ne-o luam in freza Si el a raspuns (tot prin semne) - "Dumnezeu cu mila".

Ne-a pus sa stam pe niste scaune in apropierea iesirii, in caz ca incepe ceva ingramaeala, sa ne poata scoate afara cat mai repede si ne-a sfatuit sa nu vorbim prea mult.

Nu-ti mai povestesc cand au inceput sa apara suporterii Omonia, majoritatea tatuati... si parca scapati din penitenciar. , dar si ceva parinti cu copii.

Cand au intrat echipele pe teren, au inceput astia sa injure de mama focului echipa noastra. Vezi nene... sa-i intimideze Era o fetita la vreo 14-15 ani, cu taica-su, langa ea, injura si gesticula mai abitir ca tatuatii

Numai l-am vazut pe cumnata-miu ca dispare... Dupa vreo 5 minute se intoarse cu o sapca si cu un fular OMONIA... ca prea bateam la ochi. Ne-am pus sapca si fularul la gat... si am urmarit meciul. Cand a dat Wesley gol, am abordat si noi niste fete triste, de parca ni se scufundasera toate corabiile

A castigat Vasluiul...

In spatele portii lor, erau ultrasii. Se dezbracasera toti la piele (vreo 60, sau mai multi, de tineri) si era unul cu tobele de-i dirija... Nu-ti spun ca-n spatele portii noastre, nu a fost nici un suporter. Nu au venit cu galerie de acasa, vasluienii. Daca am fi ales sa stam acolo, am fi fost doar noi 2, ca doua rate care asteapta sa fie jumulite... Restul stadionului era arhiplin.

Imi inchipui ca suporterii Barcelonei, dau clasa dpdv, al sigurantei si al placerii de a urmari un meci.

De ce nu poate fi peste tot la fel?

Astept sa vina Realul si nu mai ratez urmatorul meci.

Felicitari pentru revieu si poze!

Ce sa zic? ... O experienta extraterestra...

[08.10.12 09:10:17]

amero, crima