ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.10.2012
APR-2012
2 AD. + 1 COPII -- v: 2 ANI

Către satisfăcător

Paste la Riviera Beach

Anul acesta am hotarat sa petrecem Pastele in Bulgaria fiind si prima noastra vacanta in aceasta tara. Cum stiam ca vremea nu va fi grozava dat fiind data din calendar ne-am orientat la un hotel care sa ne ofere ceva confort, sa aibe piscina interioara si sa fie intr-o statiune mai aproape de Romania fiind cu copil mic si datorita perioadei mici de cazare si pe bani putini. Cum a devenit o moda Bulgaria la romani am zis sa incercam si noi anul asta. Bineinteles ca am studiat ofertele agentiilor de turism si impresiile turistilor, unde site-ul AFA a avut un rol important ca de fiecare data. Luasem pentru inceput in calcul Obzor Beach fostul Iberostar dar am fost putin reticenti datorita pretului mic si faptului ca de anul asta nu mai apartin de lantul Iberostar dar si Melia Grand Ermitage unde am fost speriati de pataniile unor turisti cu masinile furate (nu ca am avea cine stie ce masina, dar decat deloc, mai bine sa fii prevazator). Ne-am hotarat la hotelul Riviera Beach care avea review-uri cu recomandari bune chiar referitoare la sejururi din anii anteriori de Paste si despre care am citit ca are o securitate mai buna.

Drumul prin Giurgiu a fost fara probleme si destul de liber pentru ca am plecat pe timpul noptii si am ajuns la hotel in jurul orei 10,30 dupa ce ne-am invartit o vreme prin statiune cautand hotelul. Nu veti gasi in veci vreun indicator cu Riviera Beach, e un indicator cu Riviera Holiday Club la intrarea in complexul Riviera.

Complexul are in componenta cinci hoteluri de la 3 stele la 5 stele.

Hotelul Riviera Beach este compus din doua corpuri Riviera 1 si Riviera 2. Noi am fost cazati in Riviera 2. Cazarea s-a facut imediat ce am ajuns desi am ajuns mai devreme de ora prevazuta pentru inceperea cazarii.

La achizitionarea sejurului de la agentia de turism am fost informati ca pentru vacanta de Paste hotelul ofera acelasi tip de pachet pentru toti turistii adica all inclusive plus. In timpul vacantei, dupa ce am stat de vorba cu alti turisti dar si apoi dupa ce am ajuns acasa si am vazut alte impresii postate de alti turisti am costatat ca nu a fost asa. Au existat diferente intre conditiile oferite turistilor aflati in Riviera 1 fata de cei din Riviera 2 de la cazare pana la masa, Riviera 1 avand conditii mai bune.

Hotelul ca si conditii nu e un hotel de 5 stele, adica la un hotel de 5 stele nu te astepti totusi la pereti cu tencuiala cazuta si balcoane ruginite. Amplasamentul hotelului in schimb este minunat. E situat intr-o zona linistita la marginea statiunii si faptul ca ai marea sub balcon recompenseaza multe din minusurile hotelului.

Are trei piscine exterioare, doua pentru adulti si una pentru copii din care doar una pentru adulti a fost plina cu apa calduta. Vremea din pacate nu a tinut cu noi, fiind in mare parte innorat si a si plouat dar cu toate astea s-au gasit persoane curajoase sa faca baie si in piscina exterioara. Nu mai e nevoie sa spun ca in aceste conditii meteo, piscina interioara a devenit neincapatoare.

Camera dubla a fost destul de mare, situata la etajul 2 cu vedere la mare ca de altfel toate camerele hotelului. Desi initial ne-a fost pus in camera un pat suplimentar pentru copil, am cerut sa ne fie schimbat cu un patut si aceasta problema a fost rezolvata imediat. Baia ok ca si marime, prevazuta cu cada.

Masa cum au mai scris si alti turisti nu a fost grozava si nu a excelat in nici un fel. Mancarea mie sincer mi s-a parut de slaba calitate, cine e foarte pretentios mai bine ocoleste hotelul.

Au existat aici pe site multe diferente de opinii dat fiind faptul ca au fost si diferente intre vacanta si conditiile turistilor din hotel. Nu are rost sa mai intru in detalii despre calitatea mancarii sau a bauturilor. Am vazut chiar si poze cu platouri si tavi pline de mancare dar daca nu erai printre primii turisti la masa situatia nu mai era aceeasi. Tavile nu erau completate suficient odata ce se goleau. Am vazut chiar in vreo doua zile cum pe vitrinele de deasupra mancarurilor era scris un fel de mancare dar acea mancare nu exista in vitrina.

Hotelul a fost plin in mare parte de turisti romani, ca dealtfel toata statiunea. Nu am stat sa vad ce si cat isi pun romanii in farfurii, nu merg in concediu pentru asta, in schimb nu am putut sa nu remarc cum la seara festiva au venit si persoane imbracate in trening si incaltati in pantofi sport... oare am uitat defapt ce venisem sa sarbatorim? Unde e oare respectul pentru Sfanta zi de Paste?

Legat de noaptea de Inviere mare mi-a fost surpriza ca in aceasta noapte nu am putut lua Paste deoarece in statiune nu exista biserica!

Personalul din hotel sta foarte slab la capitolul engleza si abia am reusit sa ma inteleg cu ei, intrebandu-i cum putem ajunge la biserica! Surpriza cum spuneam a fost mare si tare neplacuta! Am aflat de la alti conationali ca biserica nu exista decat in Varna. Din pacate n-am putut merge la slujba de Inviere deoarece programul piciului precum si departarea de hotel nu ne-au permis. Din cauza faptului ca am fost singuri si nu am cunoscut pe nimeni nu ne-am permis sa rugam pe cineva sa ne aduca Paste, oricum din cate am vazut nu multi au fost oamenii care au mers la biserica.

In seara de Paste dupa cum am mai spus s-a organizat seara festiva. Mare dezorganizare defapt. Gatiti de petrecere ne-am asezat la coada de la intrarea in restaurant si iarasi surpriza, n-am putut intra deoarece nu aveam nu stiu ce cartela care se ridica de la receptie si de care nu se spusese nimeni cum ca ar exista. Am mers, am luat cartela pe care erau specificate numele si locurile la masa si iarasi surpriza, pe lista de la restaurant nu apaream la locurile respective si nu apaream defapt pe nici o lista. Atunci totul a culminat cu intrebarea sefului de sala daca suntem cazati in hotel. Absurda intrebare, dupa ce acesta se jucase de cateva ori cu fetita noastra in timpul celoralte mese din timpul cazarii. Intr-un final ne-au asezat la o masa si pe noi! Toate bune si frumoase, ne-am dus si am luat de mancare la copil si sa va mai spun ca iar avem parte de surprize? Vine la noi la masa o doamna furioasa ca de ce ne-am asezat la masa ei, ca ea are toata masa rezervata ca sunt grup mare si toate cele. Iar sef de sala, iar discutii... Pana la urma sa nu mai deranjam pe nimeni am convenit cu acelasi sef de sala sa ne puna noua o masa separat si apoi ne-am putut bucura si noi de seara. Noi sincer ne-am distrat si am dansat toata seara si n-am lasat sirul de incindete sa ne strice petrecerea.

Muzica romaneasca nu prea a fost spre deosebire de ce am citit ca a fost in alti ani, a fost muzica pentru toate gusturile zic eu. A fost in cursul serii si un program folcloric de care au fost incantati in special copii dar care la un moment dat a devenit plictisitor si putin si-au facut si animatorii simtita prezenta, in rest fiecare s-a distrat cum a stiut!

Oricum am aflat in timpul serii ca nu numai la noi au fost probleme de organzare. Au fost persoane cazate in Riviera 1 care au avut loc la masa din seara festiva in restaurantul din Riviera 2 si invers, grupuri ce au fost asezate la mese diferite si multe altele.

Nu pot sa spun ca a fost o vacanta ratata, amplasamentul hotelului precum si pretul care l-am platit au fost bune. De banii astia de revelion am stat in Romania 3 nopti si am avut numai mic dejun si masa festiva de revelion si am mai cheltuit inca pe atat atunci.

Daca nu esti foarte pretentios merge dar inca odata spun parerea mea e ca nu e un hotel de 5 stele. 5 stele ruginite poate!

Trimis de Ystely in 02.10.12 22:10:37
Validat / Publicat: 03.10.12 06:40:49
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 2680 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Ystely); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Camera noastra!

[03.10.12 07:55:58]

@Ystely, in Nisipuri este o biserica, de fapt o capela, in spatele hotelului Melia Grand E., slujba in lb bulgara, .

[03.10.12 11:02:30]

@maria55: multumesc pentru informatie! Din pacate noua nu ne-a spus nimeni de acolo de existenta capelei respective, nici macar personalul de la receptie n-a stiut!

Krisko
    [03.10.12 14:25:41]

@Ystely: Biserica de care aminteste Maria se numeste Sf. Ioan Botezatorul, e destul de mica, ca locatie se regaseste intradevar langa Melia, dar langa aripa stanga a hotelului.

[03.10.12 14:38:36]

@Krisko: Multumesc pentru raspuns! Oricum nu mai calc pe acolo, cel putin nu de Paste! Asta da dovada de o lipsa de pregatire si informare a personalului de la hotel. Oricum mi s-a parut ciudat si faptul ca habar nu aveau de limba engleza, ceea ce la o receptie de hotel mi se pare de neiertat.

[03.10.12 14:44:30]

@Ystely: sa nu spui niciodada, "niciodata"... asa am spus si eu-"n-am sa fac nici un concediu sau mini-sejur in Bulgaria"

Poate vorbea invidia din mine pt faptul ca ei pot, noi, nu!

Si uite ca, de Paste am plecat la Nisipuri, la un hotel de 3*, pe unele site-uri apare cu 4*, de unde... m-am intors f incantata, multumita si asta la un pret f bun.

Acum caut oferte de Craciun, tot la bulgari, pt ca la noi au uitat ca este criza si ma minunez de ce costuri pot sa perceapa.

[03.10.12 14:49:20]

@maria55: da, asa e dar cel putin de Paste nu ma mai duc la Nisipuri si nu la acest hotel. Oricum nu prea m-am simtit bine in Bulgaria. Mi s-a parut ca se uita la noi putin ciudat, ca si cum ne-ar urmari si ne-ar analiza, lucru care nu mi s-a mai intamplat niciodata in nici o tara pe unde am fost. Ar putea sa fie un pic mai amabili cu romanii la cati bani castiga din turism de pe urma noastra. La capitolul ospitalitate au o nota foarte mica din partea mea!

Krisko
    [03.10.12 14:54:06]

@Ystely: Desi nu ii scuza, probabil ca datorita perioadei de extrasezon au avut personal ceva mai slab pregatit... Are dreptate Maria, au oferte foarte bune in extrasezon (paste/1 mai/craciun/revelion), dar uneori pretul mic implica si anumite "scapari" din partea hotelului...

Datorita pretului mic au o marja de profit mica, pe care incearca sa o "apere" stand la panda de comportamente nepotrivite...de ce noi (romanii)suntem vizati?

Probabil pentru ca suntem in numar f mare, unii dintre noi facem un pic risipa, nu vorbim slava (ca fratii rusi), nu avem banii de cheltuit ai altora (nemti,etc), greu de identificat clar un motiv, insa doar in anumite locatii e valabila situatia asta.

[03.10.12 14:56:37]

@Ystely: da, analiza si privirile le-am sesizat si eu insa am pus-o pe seama "culturii" sau "in... ii"

[03.10.12 15:00:28]

@Krisko: si tu ai dreptate! Raport calitate-pret... a fost unul cat se poate de bun, nu am ce sa comentez, la 47/e de pers. 3 zile de Paste... nu ajungeam nici la super-market cu ei!

Krisko, maria55, Ystely
    Alte impresii din această RUBRICĂRiviera Beach Hotel [complex Riviera Holiday Club]:

• pagină generată în 0.19662594795227 sec