ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.09.2012
ÎNSCRIS: 23.09.12
SEP-2012

Ruta Bucuresti-Thassos

Salut!

Doar ce ne-am intors din thassos si ma gandeam sa impartasesc aici ruta aleasa de mine (din moment ce am studiat intens topicul de pe site-ul asta). Traseul pe care am mers a fost:

Bucuresti - Giurgiu - Ruse - Veliko Tarnovo - Stara Zagora - Dimitrovgrad - Haskovo - Kardzhali - Zlatograd - Thermes - Xanthi - Keramoti - Thassos

Un total de 620 km (cu tot cu invartelile datorate gps-ului, prin Xanthi) facuti lejer in 10 ore.

Drumul a fost per total foarte bun, cam denivelat pe anumite portiuni prin Bulgaria dar nimic grav. Intre Zlatograd si Xanthi drumul este superb, dar necesita un pic mai multa atentie datorita multitudinii de serpentine (sunt zone foarte inguste plus in jur de 10 "ace de par").

In Bulgaria nu am avut absolut nici o problema cu politia rutiera iar pe portiuni lungi de drum m-am tinut dupa tir-uri sau camioane (s-a dovedit o miscare buna, pt ca stiau pe unde sunt radare). Oricum, am obsevat ca in caz de radar, bulgarii fac flash-uri, deci nu prea au fost batai de cap.

In Grecia, venind dinspre Xanthi pe autostrada, trebuie putina atentie sa nu ratati iesirea spre Chrisoupoli-Keramoti.

Eu am mers pe GPL, iar in Bulgaria am gasit statii GPL la tot pasul (pretul o idee mai mic decat la noi) gazul fiind de buna calitate - Am alimentat de la Shell si Lukoil si am achitat cu cardul. In Grecia, pe ruta spre Keramoti, sunt 2 statii GPL (Shell si Autogas - pe Egnatias blvd) dar gazul este mai prost si mai scump.

La intoarcere din Thassos am luat-o pe aceeasi ruta, la fel fara probleme, doar o mica ratacire prin Xanthi (GPS ul ametise).

Personal, o sa revin pe acest traseu pt ca este pitoresc, nu foarte obositor si economic.

Trimis de Tibe in 23.09.12 11:27:55
Validat / Publicat: 23.09.12 12:38:23
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 11313 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Tibe); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[23.09.12 12:38:57]

@Tibe: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo.

[13.05.13 15:39:53]

Merg pe 2.06.2013 in Thassos si ma gandesc serios sa aleg drumul prin Zlatograd.

Cam care a fost viteza de mers daca ai scos timpul total de 10 ore?

La ce ora ai plecat din Bucuresti?

Multumesc anticipat

lllucian
[14.05.13 00:08:36]

@olteanul2010: pleci pe 2 dimineata ptr cazare pe 2 sau pe pe 2 seara ptr cazare pe 3? Eu am cazarea incepand cu 3 si vreau sa plec pe 3 la 3-4 dimineata.

[14.05.13 17:07:40]

@lllucian: Plec pe 2.06.2013 dimineata pentru cazare pe tot pe 2. Sper sa reusim sa plecam la ora 5. Anul trecut pentru Halkidiki am plecat la 6 desi propusesem ora 5

lllucian
[15.05.13 00:40:53]

@olteanul2010: si eu am fost anul trecut in halkidiki - prin Sofia - drumul f bun, nu te poti rataci. in schimb acum 3 ani pe drumul de kusadasi, m-am ratacit grav in bg. Anul asta asi vrea sa merg in Thassos prin Zlatograd. Sper sa nu fie probleme. Dar mai ales sper sa fie vremea buna. In Septembrie anul trecut a fost dezastru.

[15.05.13 09:43:39]

Dupa filmul lui Nicu V singurul loc unde ne putem rataci este Xanthi. Orasele mari Veliko Tarnovo si Stara Zagora se ocolesc.

Anul trecut am fost la ducere prin Sofia la Halkidiki iar la intoarcere am trecut prin Velingrad unde am inoptat la un hotel fabulos. La ducere GPS la intrarea in Grecia ne-a scos de pe drumul principal si ne-a bagat pe un drum secundar posibil mai scurt dar mai prost iar apoi am intrat din nou pe drumul principal spre Salonic. Ca timp nu am castigat mimic pentru ca dupa catva kilometri am depasit o masina de romani care s-a aflat in fata noastra la iesirea de pe drumul principal.

La intoarcere ne-am invartit aprox. 30 prin Poligiros (capitala peninsulei) pentru ca am intrat in Bulgaria prin Golcev Dolcev.

Noi stam la Hotelul Blue Dream din Tripiti, poate ne intalnim.

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[15.05.13 09:56:44]

@olteanul2010: Corect, in Xanthi m-am ratacit mereu, chiar si cu gps...

tirol
[16.05.13 12:03:07]

@ionescunic: Aveti amabilitatea sa transmiteti un sfat de traseu, de repere, indicatoare, pt cei care peste putin trmp trec prin Xanthi spre Thassos?

Vacante reusite!

Multumesc,

[16.05.13 13:00:57]

Stimate domnule Ionescu,

Apreciez cunostintele dumneavoastra privind drumurile spre Grecia inca de anul trecut cand la ducere spre Halkidiki am urmat sfaturile dumneavoastra.

Repet rugamintea colegului Tirol privind unele indicatii despre Xanthi si va mai cer un sfat: dumneavoastra ce drum ati alege spre Thassos, avand in vedere ca se pare ca dupa filmul lui NicuV starea drumului prin Zlatograd este mai buna doar ca este ingust si virajat?

Ramane problema cu ratacitul prin Xanthi si relativ viteza mica de deplasare.

Oare este mai rapid ca timp total drumul prin Svilgrad?

Acesta are zone in care sa te poti rataci?

Va pot spune ca am o mica cabana in munti Buzaului (dupa Nehoiu) si am doua drumuri de ales: drumul scurt prin Ploiest, Valeni de Munte-Cislau sau drumul lung prin Urziceni-Buzau. Drumul mai scurt cu 30Km dureaza de obicei mai mult iar consumul total este cam acelasi. De obicei aleg drunul mai lung cand plecam de acasa.

Drumul prin Kulata desi il cunosc (am fost chiar in Thassos in 2007 impreuna cu un coleg) il exclud.

Astept sfaturile dumneavoastra.

darkdan
[01.09.13 04:05:51]

@Tibe: sal. imi poti indica te rog (coordonate) unde sunt acele statii de gpl? multumesc

darkdan, lllucian, olteanul2010, tirol
Alte impresii din această RUBRICĂDrumul cu mașina spre Thassos: