ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.09.2012
ÎNSCRIS: 13.12.10
JUL-2007

De evitat 100%!!! Ospitalitate 0!

In 2007 am facut rezervare pentru o camera pentru care am achitat in avans (cu 2 luni) cazarea.

Dupa o zi de mers cu masina de la Bucuresti am ajuns pe la 9 seara la pensiune. Dupa ce descarcam bagajele, domnul patron Cruceanu ne spune ca NU putem ramane la vila ca avem copil mic (fetita mea avea 6 luni) ca-i deranjam pe ceilalti si ca nu agreeaza ideea de a caza un copil mic pt ca se face risipa de apa, pt ca plange noaptea si ii deranjeaza pe ceilalti (cred si eu la ce pereti subtiri avea vila!!) si pt ca face zgomot si ziua cand merge cu premergatorul (mentionez ca era o presupozitie a stimatului domn, nu aveam un astfel de obiect cu noi).

Oricum de la intrare am fost avertizati ca nu se intra incaltat in vila ci cu papuci de pasla ca sa nu-i murdarim interiorul, ca nu avem voie sa ne punem alimentele decat pe jumatate de raft intr-un frigider din foisor, ca sa nu calcam iarba ci sa mergem numai pe alee... Cand i-am spus domnului care ne-a intampinat cu refuzul de a ne caza ca vrem sa vorbim cu patronul, a zis ca nu se poate lua legatura cu acesta intrucat e ocupat. Pana la urma a recunoscut ca el era patronul!! Initial a fost de acord sa ramanem daca platim loc separat pentru copil (repet avea 6 luni, nu dormea singura in pat :)), apoi s-a hotarat ca nu e loc pentru noi si ca trebuie sa plecam.

Asa ca, la ora 9 seara am pornit dupa cazare prin Vatra Dornei. In seara aceea, de oboseala fetita mea a plans 2 ore pana a vomat, in timp ce noi umblam dupa o camera pentru a innopta. Cu aceasta ocazie i-am transmis gandurile noastre cordiale si i-am dorit din suflet sa aiba parte de toata prosperitatea din lume.

Nu inteleg gestul domniei sale, cu atat mai mult cu cat si dansul avea un copil mic.

Ulterior am aflat ca sotia dlui patron e mai pretentioasa (ca sa nu spun altfel) decat dansul in privinta turistilor. Daca e asa, de ce nu scoate pensiunea din circuitul turistic general? Din cate stiu eu cazarea pt copiii de pana la 2 ani e gratuita, iar daca il deranjeaza acest lucru ar trebui sa precizeze dinainte, nu sa ne spuna asta la fata locului, cu rezervare de 2 luni.

In fine, la plecare, ne-a reprosat ca nu e aranjata pilota pe pat asa cum am gasit-o si nu era decis din acest motiv daca sa ne restituie toti banii de la rezervare sau nu!!! Din cate am citit si pe alte site-uri dlui ii cam place sa faca militarie cu oaspetii. Nu am mai intalnit in nicio alta pensiune/niciun alt hotel astfel de reguli. Nu mi s-a solicitat sa ma descalt la intrarea vreunui hotel de 3, 4 sau 5 stele, ci doar la Peles unde e muzeu si mi se pare ok gestul!

In consecinta ii las pe cei care citesc sa-si faca singuri o parere despre patronii si serviciile pensiunii Cris, dar sfatul meu e sa o evite, daca nu vor sa-si strice concediul! AVIZ PARINTILOR!!!

PS pe un alt site am lasat in 2007 comentariu negativ cu privire la pensiune si un user care pretindea a fi distinsa dna patroana mi-a dat un raspuns plin de greseli de ortografie si a scris ca si cand ar fi fost fata in fata cu noi in atunci, inventand niste replici pe care ni le-ar fi dat cu acea ocazie. Mai dna, daca citesti aceste review-uri ar trebui sa profiti de ocazie sa-ti imbunatatesti serviciile, motiv pentru care iti recomand din suflet sa citesti cartea 'Orice reclamatie e un cadou' de Claus Møller, Janelle Barlow, altfel nu te vad bine in domeniul ospitalitatii unde nu prea ai ce cauta ... Capisci?

Trimis de CDelia in 21.09.12 21:13:05
Validat / Publicat: 21.09.12 21:45:01
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în VATRA DORNEI. A mai fost în/la: Apuseni, Busteni, Predeal, Sinaia, Cheile Gradistei, Cheia, Sambata de Sus, litoralul romanesc, Delta

VIZUALIZĂRI: 1826 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (CDelia); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 42.00 EUR pe cameră

[21.09.12 21:34:28]

Articolul va fi publicat FARA NOTE, pentru ca nu ati fost cazati efectiv la aceasta unitate.

In alta ordine de idei, fiind vorba despre un sejur mai vechi de 3 ani, in conformitate cu Regulamentul saitului (vezi Capitolul 1, lit. B], pct. 4), review-ul se publica fara PMA, el putand fi insa votat cu +/-1

In plus, sejurul fiind mai vechi de 5 ani, articolul va fi catalogat (automat, de program) ca ARHIVAT - nu inta in niciuna dintre evidentele sau clasamentele alcatuite automat.

dinţosul
    [23.09.12 20:10:21]

Incredibil comportamentul acestui aşa zis patron, cuvântul omenie nu cred că are semnificaţie pt. el.

Păcat că ai lăsat lucrurile aşa, având în vedere rezervarea fermă care ai avut-o, astfel de persoane nu ar trebui lăsate să se ocupe cu turismul!!!

CDeliaAUTOR REVIEW
    [24.09.12 10:27:29]

@dinţosul: Din cate ni s-a povestit ulterior, dl patron era seful jandarmeriei din Vatra Dornei, asa ca nu stiu daca am fi gasit pe cineva din partea locului care sa fie oficial de partea noastra; si-apoi raul fusese facut, oricum nu puteam sta cu de-a sila in casa omului, noi niste proaspat coborati din copac, niste grobieni care nu am vazut vile faine decat pe dinafara

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]

CDelia, dinţosul