ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.09.2012
ÎNSCRIS: 24.07.12
JAN-2012
2 AD. + 2 COPII -- v: 5 si 10 ani

Ski si relaxare

In ianuarie anul acesta, am stat cateva zile in Hotelul Partizan din Tale, Brezno. Acesta a fost renovat in anul 2011 si este compus dintr-un corp central, un corp in care se afla zona SPA si piscinele (unit cu primul) si un corp situat cam la 50 metri de corpul central unde se afla un al doilea restaurant (Talska Basta).

Corpul principal este un hotel mai vechi din 1961, care in anul 2011 a intrat in renovare majora pe bani europeni. Are atat camere duble la care se poate adauga pat suplimetar cat si apartamente si maisonette. Noi am avut o dubla cu 2 paturi suplimentare, cu vedere spre munte si parcarea din spatele hotelului. Cred ca acele camere sunt inferioare, de altfel cautand pe site-ul hotelului nu sunt prezentate. Cele cu vedere spre vale si partia de schi sunt mai de lux si apar si in prezentari. Camera este insa destul de mare si nu incomodeaza paturile suplimentare. Intrarea se face pe baza de cartela. Se intra intr-un mic hol, cu un dulap inzidit din care se trece in fata in camera si lateral in baie. In camera am mai avut un dulapior cu 4 sertare mari, o masa pe care este un televizor fara programe in limba romana, insa era un program de desene animate nu mai stiu in ce limba. Internet gratuit in tot hotelul. Din pacate nu am imagini din camera pentru ca in acel moment nu ma gandeam ca voi scrie pe AFA. Totul era curat, prosoapele au fost schimbate cand le lasam pe jos, lenjeria dupa 3 zile.

La parter este receptia, restaurantul principal unde se serveste micul dejun, pranzul si uneori cina. Spun uneori pentru ca la micul dejun se primeste un mic pliant unde sunt trecute informatii despre activitatile care se pot face in ziua respectiva, programul de la SPA, orarul de functionare al restaurantelor si locul in care se serveste cina.

Restaurantul are o panorama superba, se vede intreaga vale, iar atunci cand ninge iti vine sa nu mai pleci. Dimineata meniul este bufet, dupa mea parerea mea suficient si gustos. Masa de pranz nu am luat-o niciodata la restaurantul hotelului pentru ca la acea ora eram pe partie.

Sunt seri in care cina se serveste la restaurantul principal (sub forma de 4 meniuri cu 3 feluri la alegere si salate la discretie, bautura se plateste) si seri in care se serveste la Talska Basta (corpul separat) si este sub forma de bufet (destul de variata, deserturi gustoase, multe specifice slovace, in fiecare seara sau pui la rotisor care se prajesc in fata ta sau ciolan, gratare, etc) - bauturile se platesc. Talske Basta este o constructie de lemn, mesele sunt atat la parter cat si la etaj. La intrare lasi hainele groase la garderoba. Are si o camera de joaca pentru copii cu tobogane si locuri de catarat. In sala principala pe margine sunt mesele si in mijloc se invart puii la rotisor. De aici intri in alta camera unde este asezata mancarea sub forma de bufet. Sunt 1-2 bucatari care te servesc sau iti explica continutul preparatelor (vorbesc engleza). Tot din sala principala poti urca la mesele de sus. Seara canta o formatie - 4 instrumentisti care se plimba si pe la mese si daca le acorzi atentie sau le dai ceva nu mai scapi de ei nici in serile urmatoare. In doua seri nu stiu din ce motiv ni s-a spus ca bautura e din partea casei (doar la sfarsit cand am vrut sa platim), probabil era vreo promotie la care nu am fost atenti.

La parterul hotelului se mai gasesc, barul, un semineu, o camera de joaca pentru copii unde in timpul zilei exista doua fete – supraveghetor, care din pacate vorbesc doar slovaca. La subsol exista camera pentru schi si o tanti care le gestioneaza si le aranjeaza pe rastel.

In corpul de SPA (care e pe 3 nivele), sunt 2 piscine pentru copii, una de adulti, jacuzzi, sali de masaj, sauna de mai multe tipuri, dusuri, iar in hol exista un mic bar de unde te poti servi gratuit cu apa, limonada, 4 feluri de sirop de fructe. Teoretic in zona de sauna (care este un etaj intreg), accesul copiilor este interzis, datorita faptului ca unii umbla complet dezbracati dintr-o sauna in alta sau la dusuri dar practic am vazut destul de multe familii cu copii chiar de 3-4 ani. Neplacut este ca pe langa faptul ca este alunecoasa podeaua, unii nu stiu sa foloseasca sauna intra si ies, se plimba dintr-o sauna in alta la interval de cateva minute. Preferabil sa nu stai in aproape de usa ca acolo nu prea are efect sauna.

Accesul la SPA si bazine este gratuit si se poate face direct din coridorul hotelui, de la oricare etaj poti lua un lift care te duce direct in aceasta zona. La intrare primesti prosoape pentru sauna. Programul este de la 14 pana la 22. Apa in bazine este curata, in cele pentru copii destul de calda, frecvent un angajat vine si masoara temperatura, dar in bazinul mare apa este mai rece. Seara este si o jumătate de ora de aquagym. O problema mare este pericolul de alunecare, noi am cazut cu totii de cateva ori, desi eram atenti. Piscina are perete de sticla exterior, se vede superb afara, mai ales din jacuzzi.

Hotelul mai are biliard, bowling, darts, vara piscina exterioara, teren de golf, etc.

La partie poti ajunge fie pe jos sau pe schiuri prin padure (nu e periculos, este o poteca circulata si urme de schiuri), fie cu masina dar deja dupa ora 10 nu te mai lasa sa te apropii de parcarea de la partie si parchezi in alta parcare cam la un kilometru fie cu ski- bus din fata hotelului. Prin padure ajungi pe jos, cu copii, lejer cam in 20 minute. Acum depinde de obisnuinta, pentru ca este destul de rece si am vazut parinti nervosi ca au luat-o prin padure cu copii si i-au carat mai mult in brate. Pe sosea sunt cam 3-4 kilometri pana la partie. Noi nu suntem schiori, ne dam pe schiuri, partia este potrivita pentru incepatori si cei care schiaza la nivel mediu. Are scoala de schi insa doar 2 monitori vorbeau engleza. Desi exista teleschi, nu cred ca cei care schiaza bine ar fi multumiti. Sunt sigura ca exista undeva in zona si alte partii, noi nu am fost interesati. Pe partie exista mai multe restaurante (nu pretentioase), o fata care face clatite, magazin de articole sportive, inchirieri si reparatii schiuri, sanii, automate cu cafea, apa, dulciuri. Erau si locuri de joaca in interior pentru copii, uneori concursuri, jocuri pe partie.

Noi dimineata dupa micul dejun mergeam pe jos la partie (pe post de incalzire), pe la pranz sau uneori de mai multe ori intram sa ne incalzim sau sa mancam (exceptie fiul meu cel mare care schiaza bine si abia il luam de pe partie), veneam in general tot pe jos la hotel pe la 16. Pe la 17 mergeam cu totii la bazin si SPA si pe la 19-20 la cina.

Personalul este foarte amabil, zambitori. Cand ningea portarul cu inca 2-3 angajati curatau parcarea si toate masinile de zapada.

Un minus ar fi ca nu vorbesc toti engleza, cu tanti de la schiuri ne intelegeam numai prin semne, din ospatari cam 2 -3 pe fiecare tura, nici receptionerii nu stiu toti, ospatarii de la restaurantele de pe partie la fel, la inchirieri vorbea unul care daca nu era – jucam mima din nou. Va recomand daca mergeti aici sa va aprovizionati atat cu produse alimentare cat si cu benzina pentru ca pana la prima pompa mergeti cam 20 km, iar magazine in apropiere nu gasiti.

In opinia mea hotelul este recomandat familiilor cu copii sau fara, care insa nu sunt schiori avansati si care nu merg pe principiul ca scrie 4 stele pe usa. Dupa parerea mea, conditiile sunt foarte bune pentru pretul platit. Cred ca este potrivit si pentru relaxare, atat vara cat si iarna. Trebuie sa stiti totusi, sa nu comparati Slovacia cu Austria.

Si inca ceva ce nu scrie pe site: Fiti atenti la oferte- au pachete diferite pe week-end sau in timpul saptamanii. Daca nu sunteti atenti si depasiti cu o zi pachetul puteti plati si dublu o noapte. Adica se face un pret/pachet si daca depasesti pachetul dar nu iei un alt pachet intreg (tot week-endul de exemplu) au pret aproape dublu pentru acea noapte de cazare in plus. E afisat doar in holul hotelui.

Trimis de Gabise in 20.09.12 21:42:11
Validat / Publicat: 20.09.12 22:41:06

VIZUALIZĂRI: 1849 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Gabise); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Hotelul- vedere dinspre vale
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 100.00 EUR pe cameră

[30.01.15 17:13:06]

@Gabise - Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

• SOCIALs