ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.09.2012
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 01.08.09
SEP-2012

Cheile Cibinului - o locatie de vis

Anul acesta m-am hotarat la un traseu dupa ce am analizat mai multe pareri si optiuni mai ales din partea membrilor AFA carora tin sa le multumesc atat pentru recomandari cat si pentru eforturile lor de a impartasi cu toti ceilalti din experientele lor relatate prin poze si impresii.

Pe scurt traseul arata cam asa: Transalpina / Cheile Cibinului / Ocna Sibiului, Hostel Lacul Verde / Pastravaria Albota / Casa Boereasca din Pestera.

Am avut noroc sa gasesc cazare peste tot unde mi-am propus.

Am stat aici doua nopti, vineri spre sambata si sambata spre duminica. Am luat Cabanuta Negoiu (tripla), singura disponibila dealtfel cu 280 de lei/noapte cu mic dejun inclus asta insemnand vreo 90 si ceva de lei de persoana. Eu am incercat sa gasesc cat mai multe informatii inainte sa plec insa dupa cum se vede si pe AFA nu prea au fost. Marea majoritate erau grupuri venite prin firma si managerul chiar ne-a spus ca are ocupat in proportie de 100% pentru urmatoarea perioada.

Cabana are doua camere, una cu pat matrimonial si una cu pat single destul de mare si confortabil. Camera de o persoana mi s-a parut mai primitoare si luminoasa si tot aici aveam si televizorul care a prins cu greu doua posturi, o masa si scaune unde puteai sa stai. Sincera sa fiu chiar daca ar lipsi nu m-ar deranja prea mult pentru ca n-avem nevoie de asa ceva acolo. Un sifonier mare cu trei paturi foarte groase pe care le-am folosit doar o noapte pentru ca nu era cazul si sobe in camere.

Consider ca sunt datoare sa spun exact cum stau lucrurile pentru cei care vor dori sa ajunga acolo, sa stie la ce sa se astepte mai ales daca fac rezervare dinainte. Pentru cei care primesc cadou din partea firmei astfel de vacante e totul perfect insa cand vine vorba sa dai bani din buzunar treaba nu mai sta la fel. Semnal la telefon nu prea in zona aia iar la laptop in restaurant dar cam slabut. Eu am avut nevoie doar de descarcat poze atat, ce ne trebuie telefon si laptop in creierii muntilor? .

Loc de joaca pentru copii, tranbulina, leagane, si spatiu cat vrei sa alergi in aer curat. Un cort special amenajat cu masa si palete de ping pong, placut seara dar dupamiaza foarte cald nu puteai sta in el. Exista un calut si doi ponei foarte blanzi carora li se da drumu sa bea apa la rau si sa stea sa pasca. Persoana care se ocupa de ei are un ATV nu stiu daca se si inchiriaza prin zona, noi am stat numai acolo si am plecat direct altii care stateau mai mult mergeau si prin zona.

Ca si locatie mi s-a parut cea mai deosebita si frumoasa, este ca o depresiune, esti inconjurat de munti, pomi si verdeata. Noi am prins vreme frumoasa pe toata perioada 31.08-09.09 insa in zona asta este mai racoare in special dimineata si seara, am plecat pregatiti si cu haine groase.

Ca si pret nu stiu ce sa zic daca e mult sau putin insa managerul i-ar fi spus sefului, patronului despre neplacerile clientilor si ca n-ar fi de acord, ceva de gen asta. Pai ar cam trebui sa fie, te zgarcesti la tarate si pierzi la malai, poate la noi mai exista chestia asta cu afacerea pe primul loc si pe urma satisfactia clientului. Daca niste clienti vin nepregatiti si fara sapun cu ce se spala o saptamana?

Din ce am observat grupurile care vin acolo stau pe perioada lunga dar sincera sa fiu nu stiu cum nu se plictisesc atata, de distrezi, joci o tabla, o bere, o plaja, o plimbare dar totusi nu e genul meu, eu merg nu stau foarte mult in acelasi loc. Seara ne-am strans afara toti la foc de tabara si gratar.

Micul dejun tip bufet suedez:

destul de bun, ca peste tot as putea spune: oua omleta sau altfel preparate, crenvursti, branza, cascaval, iaurt, castraveti, rosii, miere, unt, dulceata, cereale, lapte, cafea, suc phanner la cutie care este foarte bun, mezeluri de mai multe feluri cat sa te saturi si sa ai ce sa-ti alegi pentru un mic dejun ca sa fim seriosi acasa nu mananci atata. a fost la fel in cele doua zile.

Mancarea gatita:

potrivita, am mancat o tochitura care a fost grozava, recomandata de bucatar, cartofi prajiti la ciaun afara cand au facut si gratar pentru toti dar noi n-am mai putut manca si gratar ca eram ghiftuiti de pe drum, ciorbele mi s-au parut cam zeama lunga fata de ce gatesc eu, in rest fripturile, gratarele si cartofii nu are ce sa fie rau ca nu e mancare gatita acolo o nimeresti. atentie ca trebuie specificat dinainte ce vei manca pentru ca se fac atatea portii cate se cer nu mai mult probabil acolo nu se risipeste nimic. deci meniul nu e batut in cuie. visinata buna si palinca. acuma depinde si de gusturi, de fiecare cum gateste acasa si de cum o nimereste bucatarul insa eu cu asta ma ocup.

Minusurile pe care de altfel i le-am adus la cunostinta si managerului:

- au o problema mare cu inchisul usilor la toate camerele si la restaurant iar dansul a spus ca datorita pamantului si zonei. este aiurea daca mergi trei persoane si vrei putina intimitate mai ales la toaleta. probabil ca se vor rezolva, cel putin asa ar trebui.

- nu exista niciun cuier sau agatatoare la baie, trebuie sa mergi cu pijamaua si prosopul in dinti, a fost subiect de ras la maxim nu de plans ca nu merg sa-mi fac nervi in concediu

- sapun lichid de spalat pe maini insa nimic altceva sampon sau ceva pentru corp, traiasca bagajele noastre cu care ne caram mereu nelipsindu-ne nimic din ele.

- am avut o piscina la wc la propriu adica curgea foarte multa apa incat am fi vrut sa ne achizitionam niste labe de inot pentru ca noaptea chiauni fiind mergeam cu pijamalele suflecate dar tot mi-au scapat in apa, sper sa fi fost de la cada de dus si nu de la wc caci n-am aflat de unde era. i-am spus managerului si a zis ca nu stia, totusi mi-e greu sa cred ca nu stia sau chiar asa cei de dinainte sa nu-i fi adus la cunostinta? noi ne-am gandit si la altii care vor veni dupa noi, sper sa se rezolve pentru ca apa era foarte multa in baie si intram cu papuci speciali, nu exagerez.

- in afara de oglinda de la baie nu exista alta in camere asta daca va trebuie cumva

- nu exista niciun pahar, asta pentru a nu consuma decat de la restaurant, ok dar daca ma duc vara si beau 5 l de apa pe zi ma duc de 100 de ori la restaurant? am avut si pahare la noi

- fara frigider in camera logic

In concluzie merita sa mergi dar nu pentru foarte mult timp, doua trei zile e de ajuns. Noi am ajuns vineri seara, am mancat la ei si ne-am plimbat putin. A doua zi jogging dimineata pe racoare pe roua lasata, (vin calutii la tine de cum te vad sa le dai mere), am facut plaja si am stat numai acolo apoi duminica dupa micul dejun si bagaje facute am plecat direct la ocne. Daca imi mai amintesc ceva revin.Factura a fost de vreo 850 pentru 3 ps, o masa vineri seara, sambata pranzul si cina si cazarea insa pe langa mancare a fost bautura sotului cam multa ce-i drept si berile noastre

youtube

youtube

Mai am si alte filmulete dar nu stiu cum sa le pun aici

Trimis de susu in 17.09.12 16:07:12
Validat / Publicat: 17.09.12 17:16:51
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GURA RÂULUI [SB].

VIZUALIZĂRI: 4007 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (susu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 vedere din camera

cris1982
[17.09.12 17:57:51]

Foarte frumoase peisajele, insa la minusurile pe care le au mi se pare cam mare pretul la cazare.

Flaviu
[17.09.12 18:57:52]

Dragut review si extrem de... pamantean.

Din partea dvs. eram obisnuit cu salturile mortale din stratosfera, cu pericolul iminent, cu groaza... E bine si asa, a mai imbatranit si inima mea, nu mai rezista chiar la orice.

Martoaga din PH 14 e salbatica, se lasa calarita de buna voie sau e nevoie de salvahorsisti?

Va urez sa aveti o seara frumoasa si fara evenimente... extreme!

susuAUTOR REVIEW
[17.09.12 19:37:14]

Flaviu mi-amintesc cat de mult am ras la comentariile tale vis a vis de saltul meu cu parasuta. Urmatorul va fi cu parapanta si bugeejumping, va tin la curent. Pretul este cam mare ce-i drept dar decontat parca mai merge insa locatie e minunata si oricum ne-am simtit minunat nu lasam nimic sa ne strice concediul. Deci pretul cred ca include si partea asta cu locatia si peisajele

Flaviu
[17.09.12 19:43:49]

Aoleu! Cu alte cuvinte, nu am scapat de senzatiile tari...

Nu prea am inteles: cine si ce deconteaza? Distractia cu para in panta si banginustiucum? Pai cine deconteaza asa ceva: SMURD-ul, Pompele Funebre? Brrrrrrr!!!

Ca sa spun drept, in locul parapantei prefer un matrimonial, un king size de preferat...

Toate cele bune... si enorm de multa bafta si pe viitor!!

cris1982, Flaviu, susu
Alte impresii din această RUBRICĂComplex Cheile Cibinului: