ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.09.2012
ÎNSCRIS: 01.06.10
AUG-2012

la PMM* = 99 CHF

The Piz (Varful) un pic tocit

Sankt Moritz, cea mai stralucitoare si mai cunoscuta destinatie alpina un fel de Monte Carlo al muntilor situata la 1850 m. altitudine. Telul nostru hotel The Piz gasit dupa cautari asidue vroiam undeva pe un radius de 40km pentru 2nopti resp. 3 zile in jurul zonei de unde sa intreprindem mai multe iesiri.

Hoteluri foarte scumpe de la 80-100€pe zii cand apare oferta aceasta cu 2 zile inainte de a ajunge acolo la 45€ dar atentie fara mic dejun, pentru acesta mai era de achitat o diferenta de 46€!!!

Ok intram in localitate cu ochii pe gps si cu altul la imprejurimi ajungem pe Val du Bagn artera principala reducem viteza inaintam totusi prin furnicar deodata prietenul copilotul ma atentioneaza ca a vazut ceva intr-o vitrina in spate la vreo 10m.

Opresc un pic romaneste pun avariile vreau sa cobor in acelasi moment in fata un agent face semne disperate sa plec de acolo incerc sa-i explic de hotel imi spune scurt sa conduc pana la giratoriu de la primarie si apoi sa ma intorc pe partea ceealalta.

Ok dupa 2 km buni ne intoarcem parcam regulamentar indicatorul atentioneaza maxim 10min. Luam bagajul pe fuga si intram inauntru.

Hotelul nu are nici o reclama doar o fereastra mare pe care scrie chiar la sfarsit dupa restaurant pizzerie etc , Hotel (vezi foto) asa ca se poate foarte usor trece pe langa el. Citisem despre el precum ca ar fii cel mai nou hotel din St. Moritz dar sunt convins ca a fost reinoit din temelii.

Holul ne intampina cu un aer modern, minicascada, ecrane cu reclame, mobilier de buna calitate in dreapta un bar spatios, ajungem la receptie unde nimeni sunam la clopotel fiind si stresati de cele 10 min alocate masinii, apare o tipa mica bruneta care cu un puternic accent italian ne spune ca seful vine dupa 2-3 min apare si acesta dinspre restaurant frecandu-si mainile ca si cum ar fii trebaluit pe acolo tot mic si negru dar foarte prietenos (Massimo) primul lucru ne inmaneaza un card ptr. parcare cu el platim doar 10franci/zii la o parcare aflata la cca 400m. cu auto si 200m. pe jos se afla in spatele unui hotel vis a vis de al nostru Parc du Lac aflata chiar pe malul lacului la mica distanta de turnul inclinat un simbol al statiunii.

Fara acest card 8 franci ora dupa 18 ar fii 4. Inapoi la hotel aveam deja cardurile de acces Massimo ne dadea lamuriri cu privinta la cardurile ce le primesti gratuit peste 2nopti cazare si era chiar o mana cereasca la preturile ce erau acolo aveam gratuitati la toate instalatiile pe cablu plus transporturile in toata zona asadar bingo. Dar ptr astea am depus o cautiune de doaaaar 90fr. de cuplu. in cazul ca pierdem cardurile!

Bun, camerele etaj 1 a noastra spatioasa luminata, pat urias, tv led mare stolirile trase inauntru bezna curata cred ca asta a fost inainte dupa aceea am vazut) .Trag stolurile privelistea ma dezamageste la nici 1,5 metri asadar nas in nas se uita din celalalt geam un tip spre mine fumand tacticos.

Ok fac cu mana cred ca mai mult de uimire inchid geamul deoarece eram doar la un pas de el, mergem in camera amicilor acestia au nimerit-o mai bine luminoasa, balcon direct spre strada dar totusi mai mica.

Ok baia curata, hotelul renovat din temelii in 2009, cabina de dus cu doua capuri foarte complica vreau sa dau la cel ce imi este in mana cade apa de sus direct in cap cu toate ca nu vroiam sa imi ud capul, hmmm tehnologia!

Restaurantul foarte spatios cu o bucatarie la vedere ultra echipata mai multe saloane fiecare mobilat in alt stil de la normal citadin pana la cel cu capete de cerbi etc. preturi destul de bune in comparatie cu ce aveam sa vedem afara, o gogoasa mica (berlina) 4fr.

Ne-am dat seama ca trebuie sa facem ceva cu mic dejunul ptr. ca e masa principala asa ca am negociat cu Massimo si ne a propus 18 franci pe pers. fata de 46€ cat era pe site-ul de rezervare. Vazand si celelalte preturi am acceptat mai mult de 2gogoase si 2 covrigi nu mananci acolo de banii astia.Micul dejun destul de saracacios dar gaseai cam din toate cate putin sunca,salam,mortadella(un fel de parizer)fara pateuri,oua costa separat 3franci oul,in rest cereale branzeturi astea in mare varietate sucuri si cafea care era foarte buna si variata de la aparat doar eram la italieni pardon elvetieni!

Restaurant cu meniu 90% italian ca si intreg personalul sunt foarte multi italieni care lucreaza si s-au stabilit aici sunt chiar la a doua generatie.

Preturi: pizza de la 14fr. pana la 34. O friptura de vita cu taietei 38 o salata banala verde 7.5, si astea sunt preturi bune ptr. St. Moritz am luat o supa minestrone cu ceva verdeata si taietei intradevar buna am platit 9fr. !

Un episod comic s-a petrecut in prima noapte pe la vreo 0.30min. Aud batai in usa deschid mahmur prietenii mei cu toate bagajele dupa ei si in pijama la usa mea spunandu-mi ca au schimbat camera ptr. ca in anterioara nu se puteau odihni din cauza unei palete de la ventilator care pacaia non stop.

A doua zi m-am trezit dar nu mai retinusem nr. camerei si nu era sa bat la toate asa ca am coborat jos, micutul tot la datorie i-am explicat ce se intamplase el nu stia nimic nici in computer nu aparea vreo modificare asa ca intr-un tarziu apar si amicii un pic trasi la fata dar zambitori.

Dupa ce inainte cu cateva zile fusesem la un hotel din Tirol (Garni Zerzer) care era in spatiu liber panorama super, acest hotel aflat practic in oras, mai intunecos, mai stradal ne-a cam dezamagit poate ca daca am fii fost aici prima data alta ar fii fost impresia.

Asa o nota intre 7-8 este ok avand in vedere ca are trei stele. Un hotel as putea spune salvat de pret si de Massimo!! O sa ii trimit si lui cu siguranta acest site cu recomandarea. Grazie!

O sa revin cu un review despre sejurul in St. Moritz in perioada urmatoare.

Trimis de claudiu 71 in 16.09.12 10:43:23
Validat / Publicat: 16.09.12 14:24:53

VIZUALIZĂRI: 2161 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (claudiu 71); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 hotel The Piz
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 99.00 CHF pe cameră

• SOCIALs