ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.09.2012
ÎNSCRIS: 16.09.09
AUG-2012

Către satisfăcător
Nici nemulțumit, nici mulțumit

Suportabil... trei zile... nu mai mult

Nu puteam sa inchei vara decat cu inca un drum spre mare. Initial am aruncat o privire spre litoralul autohton, insa preturile raportate la oferta m-au deprimat. Am cautat RIU si culmea, nici unul nu mai avea locuri disponibile, desi e septembrie. Pentru ca era musai ca sambata sa imi odihnesc picioarele in apa marii am acceptat provocarea si am rezervat 3 nopti la Mercury si 3 nopti (atat am prins) la Riu Helios. Deci incepand cu 01 septembrie am fost oaspetii hotelului Mercury despre care nu am gasit in momentul rezervarii decat impresii ale nemtilor si englezilor... O fi de bine... o fi de rau... sa ma las surprinsa m-am gandit.

Lucrurile nu stau chiar rau... nu sunt nici foarte minunate la Mercury. Parcarea este cu plata, micuta, insa acum nu era ocupat decat 60% si nu a fost un motiv de ingrijorare. Am ajuns la 12 si ne-au spus sa revenim la 14:00. Am revenit mi-au inmanat mie bratarile sa le pun pe incheietura celor care ma insoteau... Super treaba!

Camera, baie si balcon mari, doua paturi single pe care le-am unit si unu pliabil suplimentar. Curatenie in camera s-a facut o singura data, prosoapele le-au schimbat o data, consumabilele inexistente. Holurile sunt cam intunecate si sinistre, liftul a functionat impecabil. Ce mi-a atras atentia a fost faptul ca au foarte multe facilitati pentru handicapati, rampe peste tot... mai tarziu pe masura ce petreceam mai multe ore in incinta hotelului am zarit un numar destul de mare de persoane cu dizabilitati, cu handicap. Cred eu ca in septembrie au avut, sau poate au in general, un program special, cu tarife speciale pentru aceste persoane si insotitorii lor. Nu m-a deranjat absolut deloc insa... era oarecum aiurea sa te manifesti mai nebunatic, mai happy, parca nici nu iti mai venea sa razi cand atatea persoane din jurul tau... sufera sau au suferit de ceva. Era un tanar in sala de mese cu ambele maini bandajate pana la umeri... deci... na...

Si pentru ca am ajuns la sala de mese... aici e adevarata problema. Scopul a fost sa nu ne imbolnavim... scop atins cu succes. Mancare bunuta, gustoasa, nimic stricat. Nu m-am aventurat prea mult, am halit numai ce se putea distinge concret si am preferat sa mananc la terasele din Sunny. Nu mureai de foame... dar era totul in cantitati mici, totul cel mai ieftin, pizza era o caricatura..., prajiturile dulci si atat, fructe struguri, mere si pepene. Mese, tacamuri, personal, bucatar... murdarei si sifonati. O papusa blonda asezata la intrare te intreba numarul camerei in fiecare zi si te sterge de pe tabel. Eu insistam de fiecare data sa o salut mai intai... aiurea... imi bat capul degeaba... Bauturile locale... da locale din cele mai ieftine... Si pana obtineai o bere sau un vin se desfasurau lupte seculare. Ba nu mai era, ba nu mai curgea, ba era calda, ba facea spume... las ca suntem aproape de magazin si ne luam singuri. In felul acesta am cheltuit rapid in aceste trei zile o gramada de banuti. Si e departe de plaja... mult mai mult de 100 de metrii.

Exista un singur bar la piscina si un singur barman. Aici se serveste gustarea de la ora 15 constand in piscoturi, pizza si ceva ce parea a fi chec. Piscina pentru copii are un topogan. Piscina adulti incepe de la 0.66, spre jumatate are 1.45 la final 2 metrii. Nu au prosoape la piscina, nu au saltele pe sezlong. Curtea interioara si spatiul de joaca pentru copii sunt foarte frumos amenajate. Un plus este sala de fitness, care dealtfel cred ca este mandria lor, au reprezentant pe promenada care invita turistii sa se mentina in forma la sala hotelului.

Per ansamblu hotelul, peronalul si serviciile sunt de trei stele. Sunt constienta de banii pe care i-am dat si cred ca e corect raportul calitate-pret. Mai bine mai putina mancare si nealterata decat multa si stricata. Starea de toleranta si intelegere pe care am simtit-o s-a datorat si faptului ca peste trei zile urma sa ma duc in locatia mea favorita din Bulgaria –RIU Helios-unde stiam ca va fi totul la superlativ.

Pentru familiile cu buget redus (spre minim) e buna locatia si e bun hotelul. Era un grup de 27 de romani din Suceava care s-au declarat incantati de servicii. Nu mi-as asuma insa raspunderea de a-l recomanda unui prieten.

Trimis de ROMY in 13.09.12 12:39:13
Validat / Publicat: 13.09.12 14:53:15
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 5537 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ROMY); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Hotelul este in forma de litera U. Vedere frontala dinspre piscina
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com