ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.09.2012
DIN: bacau
ÎNSCRIS: 12.09.12
AUG-2012

Skiathos 2012

Buna, sunt noua, dar am citit inainte de a pleca in grecia impresiile voastre si m-au ajutat mult. Noi am stat in Paralia in perioada 25 08-03 09 2012 la hotel Oasis,e langa Cosmopolitan. Este al doilea an cand venim in Paralia am fost si anul trecut si am stat la acelasi hotel,conditii bune e un pic cam departe de centru statiunii dar pentru noi a fost ok. am vrut liniste cu vedere la mare,mergeam in fiecare seara in centru si ne luam portia de zgomot dupa care ne intorceam in oaza noastra.

De vizitat am vizitat doar anul acesta. Dupa un esec cand am a juns pana in port anul trecut sa mergem spre Skiatos iar furtuna nu ne-a lasat anul acesta am venit hotarati si inca din prima zi cand am ajuns ne-a dus glont la agentii sa platim excursia, si bine am facut ca dupa doua zile de amanari tot din cauza furtunilor din larg (tin sa nentionez ca in statiunie era bine de facut plaja doar batea un pic vantul) am reusit si am plecat spre Skiatos noi am optat sa mergem cu vaporasul Africana din portul Platania nu regretam deloc.

Am plecat din statiunie la or 5.30 agentia a fost draguta si afland ca stam mai departe de Lidl a venit si ne-a luat de langa hotel s-a gandit ca de e totusi ora 5.30 dimineata sa marsaluim.

Am plecat din statiunie c-am adormiti toti, eram in autocar grup de romani si polonezi ghida romanca ne dadea toate detaliile clar, scurt si concis in schimb cea poloneza cand prindea microfonul nu se mai oprea chiar si polonezii se plictiseau repeta un lucru de zece ori, dar am trecut peste asta.

Drumul pana la Volos toate autocarele il fac, dar de la Volos spre Platania e o minunatie urci mereu in stanga ai case si livezi cu maslini iar in dreapta ai marea,e o minunatie drumul pana in portul Platani. Ajunsi acolo ne-am imbarcat pe vaporasus Africana capitan tot Costea dar nu cel renumit pentru distractii, coincidenta de nume pe tot drumul ne-a pus muzica greceasca iar ghidele ne explicau ce vedem.

Prima oprire a fost langa plaja Lalaria am acostat aici iar capitanul ne-a dat voie sa face baie si sarituri de pe vapor, va dati seama ce bucurie pe noi doar cei care nu stiau sa innoate au ramas pe vas, restul in apa cu noi, dupa jumatate de ora de balaceala am ridicat ancora si am plecat spre portul Skiathos unde am acostat si am sta timp de 2-2.30 ore de shoping si vizite nu am rata sa urcam sus la bisericuta sa vedem panorama orasului. Urcusul e anevoios cu scari de piatra pe stradute inguste dar minunate nu vezi casa sa nu aiba flori la geam.

Totul e minunat casele sunt trase la indigoo toate cu acoperise maro, vopsite in alb si cu ferestre albastre. Noi nu am mancat aici ca ne-am luat cu noi o mine lada frigorifica de mana si am avut destula mancare si apa, in schimb am cumparat suveniruri si nelipsitul magnetel, noi pe unde vizitam cumparam cate un magnetel pentru colectie.

La ora stabilita ne-am adunat toti in port si am plecat spre plaja Koukounaries nu am fost prea incantata nisipul fin intradevar dar plin cu ace de la brad chiar m-am intepat de cateva ori, dar apa minunata limpede calda si stralucitoare am facut plaja 2 ore, totul scump aici sotului meu i-a venit asa o pofta de o bere si s-a dus sa-si ia, dar l-a usturat un pic o halba de 0.33 a dat 3.5 euro dar... a baut-o la Koukounaries.

La ora stabilita ne-am indreptat toti spre vaporas sa plecam spre portu, de unde sa ne imbarcam in autocar pt a ne indrepta spre statiunie la intoarcere an avut parte de un apus minunat pana in Volos, nu regret ca am ales aceasta agentie si nu am mers cu Elisabet Cruise a fost o calatorie linistita in care am facut turul insulei Skiatos, iar drumul pana in port e minunat va recomand si pot sa zic ca e mult mai ieftin am dat doua persoane 56 euro, pe vas poti sa cumperi apa la 0.5lcu 0.5 euro si frapee cu 1 euro deci ok.

Cand o sa revenim in grecia repetam aceasta excursie a fost minunata. Cu regret pozele le am salvate pe laptop si e la sot la servici dar cu prima ocazie promit sa le atasez mai ales cu apusul. Va multunesc si scuze pentru micile greseli e pentru prima oara cand scriu pe un bloog.

Trimis de albut geta in 12.09.12 15:37:09
Validat / Publicat: 12.09.12 17:15:56
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: paralia hotel oasis

VIZUALIZĂRI: 8141 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (albut geta); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P15 APUSUL LA INTOARCERE VAZUT DIN AUTOCAR DE LA PLATANIA SPRE VOLOS

[21.09.14 15:36:57]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Excursii optionale din Paralia Katerini" (nou creată pe sait)

[29.11.17 23:24:27]

Mutat, la reorganizare, în rubrica «'Opționale' din Katerini: croazieră Skiathos» (nou-creată, între timp, pe sait)

[Rubrica inițială: [Alte] Excursii opționale din Paralia]

• Alte impresii din această RUBRICĂ'Opționale' din Katerini: croazieră Skiathos: