ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.09.2012
ÎNSCRIS: 28.06.10
SEP-2012

Relaxant

In ultimile zile ale lui august ne-am hotarat sa mergem si la mare. Am ales Grecia deoarece nu mai fusesem niciodata in aceasta tara. Tot atunci am aflat ca pot sa imi iau concediu decat in perioada 1-8 septembrie. Deci pe ultima suta de metrii m-am apucat sa caut cazare care sa indeplineasca conditiile: sa mai aiba camere libere cu 4 zile inainte, sa fie aproape de plaja, sa aiba mic dejun, o gradina cu verdeata, rezervarea online sa o facem fara a ne da datele de pe card (noi deja aveam banii cash schimbati in EUR).

Asa am gasit Panaretos Room din Skala Prinos. Deci Thassos, relativ aproape…10-12 ore de mers cu masina.

Drumul: Am ales o varianta gasita pe acest site (Bucuresti - Ruse - Byala - Veliko Tarnovo - Stara Zagora - Haskovo – Harmanli - intrare in Grecia – Soufli - autostrada spre Salonic - Chrysoupolis – Keramoti).

Pentru a ajunge pe insula sunt 2 ferryboat-uri. Unul din Keramotti pana in Thassos (localitatea) si unul din Kavala in Skala Prinou. Noi am luat ferriboat din Keramotti.

Daca se ia primul ferriboat se urmaresc semnele de Skala Prinou si se ajunge fix in centru unde ajunge al doilea ferriboat. De aici se urmeaza drumul pana la o intersectie unde scrie Panaretos Rooms (si in aproximativ 2 km... unul asfaltat si unul neasfltat) sunt camerele.

Atentie in Thasoss sunt foarte multe drumuri neasfaltate.

Locatia: Intr-o gradina cu multe flori si maslini, la 30 metrii de plaja, la 1 kilometru de cel mai apropiat hotel si 1.2 km de primele restaurante si la aproximativ 3 kilometrii de centrul Skala Prinou.

Parcarea se face in curte si sunt locuri destule.

Gradina: Gradina era plina cuverdeata, foarte bine ingrijita, multe flori, maslini. In gradina se gasea un gratar pe care cine dora putea sa il foloseasca. Mesele cu umbrelute erau inprastiate prin gradina pe iarba. Erau destule mese si scaune pntru toti. In gradina aveam si internet wireless. Exista si un mic loc de joaca pentru copii unde se gasesc un tobogan, 1 leagan si cateva galetus/ greble si alte jucarii pentru copii. Deasemenea au un mic atelier in aer liber unde inpreuna cu copii picteaza pietre. Pietre pe care apoi le folosesc in decorarea gradinii sau ca suport pentru fata de masa (sa nu o ia vantul).

Plaja si apa: Este o plaja foarte mica de aproximativ 1 metru cu pietris + nisip iar in apa primii 5-6 pasi sunt cu pietris+arici mare. Dar proprietarii s-au gandit la confortul vizitatorilor si au pus niste saci umpluti cu nisip si au facut o alee in apa pentru a ocolii pietrele si aricii. Dupa apa este cu nisip, pestisori si foarte foarte curata. Adancimea apei unde incepe nisipul este de aproxiativ 40-50 cm.

Sezlongurile si umbrelutele sunt puse in gradina. Din gradina se coboare o mica panta (2-3 pasi) si se ajunge pe plaja. Sunt destule sezlonguri si umbrele si pot fi mutate oriunde in gradina.

Camerele: Pensiunea are in total 10 camere: 4 la parter unde se gaseste si bucataria si 6 la etaj. 8 camere au vedere directa inspre plaja si 2 (camerele 10 si 4) vedere laterala dar si din ele se vede plaja.

Fiecare camera are baie propie (din cate am inteles nici o baie nu are cada, toate au dus), balcon (cu 2 scaune, 1 masa, 1 umbrela si un suport de uscat rufe), frigider, aer conditionat, televizor LCD.

Camera noastra care era dubla avea 2 paturi lipite. Aerul conditionat functiona doar cand erau usa de la balcon si usa de la intrare inchise. Curent in camera aveam pe baza cartelei atasate de cheie. Doar frigiderul functiona pe direct. Curatenie in camera se facea zilnic. Tot zilnic ne erau schimbate si prosoapele si la 2 zile asternuturile.

Bucataria si micul dejun: Bucataria era complet utilata si aveam toti acces. Fiecare putea sa isi faca ce vroia... dar cine se duce in concediu sa gateasca.

Dimineata puneau in bucatarie pentru micul dejun: oua fierte, 2 tipuri de gem facut de ea in casa, masline tot din productia lor propie, miere, unt, 2 tipuri de placinte/ prajituri si orez cu lapte facute in fiecare dimineata de doamna Kristalia. Fiecare cobora la orice ora vroia (am coborat si la 12 deoarece atunci ne-am trezit) si lua micul dejun. In fiecare dimineata doamna pregatea “green tea from garden”... si ne pune in termos sa ne luam cu noi pe plaja.

Tot legat de masa as putea spune ca am fost serviti cand am ajuns cu ciocolata si apa rece, iar intr-o seara proprietarii ne-au invitat pe toti in gradina la o masa traditionala (souvlaki cu cartofi prajiti si vin grecesc).

Gazdele adica fam. Panaretos au fost super. Nu stiau ce sa mai faca ca sa ne simtim bine. Desi casa lor era in aceeasi gradina si toata ziua faceau treaba pe acolo erau niste prezente placute si discrete. Nu ca in alte parti sa stea pe capul tau si sa te deranjeze.

Recomand aceasta pensiune si cu siguranta o sa ma intorc aici.

Trimis de corinamaria in 12.09.12 15:12:47
Validat / Publicat: 12.09.12 17:08:00
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 6446 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (corinamaria); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

tirol
[18.01.13 17:04:47]

un vot maxim pt un review util celor ce isi aleg aceasta locatie!

Am trimis un email cu o cerere de oferta la adresa din site, pana acum nu am primit raspuns

Imi doresc o vacanta self catering la o locatie curata, bucatarie bine utilata, 2 dormitoare, 2 bai, pt 4 adulti

imi poti face o recomandare?

iti multumesc,

Mondenii
[02.02.13 22:41:16]

@tirol: Eu am rezervat pe booking, acolo au si detalii despre camere, preturi etc. De asemenea e mentinata o adresa de mail a proprietarului, scrie si pe aceea, in engleza. Poate ne intalnim acolo, cine stie...

Mondenii, tirol
Alte impresii din această RUBRICĂPanaretos Rooms: