ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.09.2012
    DIN: bucuresti
    ÎNSCRIS: 22.02.09
    AUG-2012

ISTA PALACE Hotel 3*

Hotelul Ista Palace este situat în zona Beyazıt, la doar 15 minute de mers pe jos de Moscheea Albastră, Hagia Sofia şi Marele Bazar (poarta 5).

Camera este dotata cu aer condiţionat şi Wi-Fi gratuit (parola de acces este numarul de telefon al hotelului). Minibarul are la venire un paharut de apa cu folie, din pacate canalele Tv sunt doar ale lor, uscatorul de par il gasiti in sertarul aplicat pe perete unde este oglinda.

Curatenie zilnic, de asemenea si prosoapele, iar lenjeria de pat la 2 zile, baia cuarata.

Micul dejun inclus in pretul cazarii este format din: oua fierte, telemea, masline verzi, negre, unt, miere, gem, mezel specific turcesc care nu l am gustat, cascaval, ness, ceai, sucuri la cutie pere, visine si piersici, lapte la cutie, paine normala si minunatele paini calne umplute cu branza, cascaval si pasta de masline, fructe prospete struguri albi, negrii, pepene rosu si galben ff buni, prune banuiesc ca sunt pe sezoane fructele, acelasi in fiecare zi dar nu muriti de foame pana cand va opriti pe strada sa savurati specialitati culinare.

Terasa descrisa pe booking nu cred ca era deschisa cand am fost noi. Accesul in camere se face cu lift sau scari, la parter la receptie aveti apa plata, ceai si un borcan de ness din partea casei.

Portul de feriboturi din Yenikapı (unde opereaza compania IDO) şi gara din Kumkapı se află la 2 statii de tramvai de hotel.

Hamamul istoric Çemberlitaș este situat în Piața Cemberlitas pe strada Divanyolu situat în mijlocul de unele dintre monumentele cele mai mari din Istanbul.Acesta se află lângă monumentul ridicat Vezirhan și clădirea universității vechi, mormântul sultanului Mahmut II și trezoreria, Biblioteca Koprulu, Atik Pasa Moscheea și mormântul lui Ali Baba.

Aeroportul Atatürk se află la mai puţin de 17 km si ajungeti de la aeroport direct cu tramvaiul T1/T2 pana la statia BEIAZIT, traversati si coborati strada Tyiatro pana la nr 68A, care are 2 sensuri de mers, accesul la parcare descrisa deja se face destul de greu daca dl Erdal nu va ajuta, este ff amabil si il cheama pe dl responsabil cu parcarea care va preia masina fara grija, parcarea descrisa pe booking nu este gratuita o sa va spuna ca suporta hotelul jumatate noi am platit doar 20 lire/5 nopti, un pret bun mai ales ca in zona nu gasiti nimik sub 6 lire/zi.

Atentie!! hotelul nu are panou la intrare, denumirea este aplicata pe geamul de la receptie.

Din punctul meu de vedere, este un hotel bun pentru cei care merg in vacante de genul city break si inteleg ca ce nu avem akas sa cerem de la altii pe bani putini.

Trimis de magdan* in 12.09.12 15:00:07
    Validat / Publicat: 12.09.12 16:35:38
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Bodrum, Antalya, Kusadasi,

VIZUALIZĂRI: 1436 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (magdan*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Alex_Macedo
    [13.09.12 08:28:12]

Ai vazut! Simplu, fara detalii inutile, ai informat colegii pentr-un eventual city-break. Greu e inceputul dar, aminitirile despre locul in sine, incep sa curga "pe hartie", daca te concentrezi puţin!

Hotelul pare destul de OK!... deh... nu te duci In Istanbul sa mananci pufuleti in fata televizorului, urmarind emisiuni cu ieniceri si spahii. Orasul are foarte multe de oferit ochiului vizitator!

Singura chestie la hotelul asta este... partea din spate, care pare... nefinisata... ca parcare, vrui sa zic!... arata de parca, îmbie lumea sa arunce cu PET-uri pe fereastra dar, in rest e OK.

Aferim!

magdan*AUTOR REVIEW
    [13.09.12 08:41:17]

@Alex_Macedo: sarm'na sultane, da! parcarea m a ingrozit si pe mine prima data, dar cand am vazut ca la acest buget erau toate si dl responsabil cu parcatu era strajer zi lumina m am linistit.

in cladirea din dreapta din poze pe cele 3 etaje erau manufacturi de incaltaminte ci pe scara de incendiu mai stateau la fumat si culmea nu arunca tigarile se sus, aveau o cutie de tabla, iar la ora 5 amiaza era un negru care se ruga pe covoras, din motive de indiscretie nu l am pozat, si asa le am pozat pe cele valurite in negru.

cu siguranta sunt locatii care arata in spate mai k dar raport pret servicii mie mi se pare ok, mai ales pt dl erdal, receptionerul care se preocupa personal de fiecare turist cu piticii lui. am asistat la o discutie cu un cuplu de rusi sau din zona aia care erau nemultumiti pt ca scara de acces la et 1 era prea ingusta, ha ha, adevarat erau cam ,,rasputia" si le explica ff amabil dar vadit iritat ca deja trecusera 10 min ca liftul este mai comod si asteptam si eu nerabdatoare sa l intreb ceva,

apropo am observat anul acest o atitudine la ei, pt ca il stresasem pe mail pana in ziua plecarii m a gandit sa i duc ceva din romania ca recompensa, un borcan de dulceata de afine, mure si zmeura, productie manuta mea si culmea mi a iesit pt prima data, nu iti spun ce incantat a fost si ca o duce fiului cel mare care urma sa aibe nunta, pana acum lasam cativa banuti dar anul asta am incercat altceva.

Alex_Macedo, magdan*