Alva Donna Exclusive Hotel & Spa [Bogazkent]

SEP-2012
REGIM MASĂ UAI
+ COPII: 2 -- varsta: 7, 12

Super sejur!

Am venit de cateva zile din concediu de la Alva Donna. Am ramas cu gandul tot acolo, impresionati fiind de tot ce am gasit. A fost prima vacanta in Turcia, deci unii ar spune ca nu am cu ce sa compar. Cu toate astea am avut si mici nemultumiri, dar per ansambu, totul a fost minunat.

Am cumparat biletul inca de la sfarsitul lui martie cu early, iar cateva persoane mi-au spus ca am dat totusi mult pe bilet. Am intalnit o familie din oradea care platisera 1000 euro pentru 11 nopti (fara copii), dar mergeau cu aceasta agentie de multi ani, probabil le-a facut o reducere mare. Cu toate astea nu regret nimic, chiar daca ar fi asa pentru ca s-a compensat cu rasfatul din acest hotel.

Am plecat la 7 dimineata cu Tarom, zbor placut, fara intarziere, ne-a preluat reprezentantul agentiei si am plecat cu inca cateva familii cu un microbuz nou catre hotelurile din Belek. Al nostru era ultimul, fiind in Bogazkent, ajungand cam in o ora si ceva. Cam dezolanta privelistea din apropierea hotelului dar nu a contat pt. noi, ci ceea ce am gasit in resort total diferit de ce era afara.

Hotelul nu este prea impunator, are mai multe cladiri, receptia foarte frumoasa, numai marmura, mobila draguta, candelabrele iti iau ochii. Tin sa precizez ca aceasta se afla la etajul 1 pe unde se intra in hotel (intrarea principala) La parter erau barurile (lobby bar), seara cu muzica live la pian si vioara-f. placut.

Camera -am primit-o in cladirea principala (cea cu receptia) la etj 3, destul de mare, dar... balcon "minuscul" Asta a fost un minus pt camera, dar si baia la fel de mica, cu cada, cred ca mai bine era cu dus. Per ansamblu camera era de 3*+-in bulgaria la 4* era muuult mai frumoasa, oricum asta nu conteaza, compenseaza restul (curatenie zilnic, prosoape schimbate, halate de baie, papuci etc)

Bucataria-mancare extraordinar de buna diversificata, parerea mea, cu fel de fel de bunatati, nu stiai ce sa alegi, deja in ultimele zile nu mai puteam sa mananc mai nimic-asa e cand te vezi cu atat de multe la "bot" :) Prajiturile delicioase, in fiecare zi altele, seara de seara multe baclavale. In fiecare zi pe la 3.30 la barul de la piscina se aduceau pe o masa lunga, frumos decorata, iarasi, tot felul de prajituri, fructe, pateuri si deliciosii covrigi cu susan. Alaturi, erau doamnele care pregateau gozleme cu diferite umpluturi si puteai sa servesti cu ayranul lor -f bun, racoritor. Mancare puteai sa gasesti non stop, fara exagerare-singura pauza era de la 21.30 pana la 23.00 cand la restaurantul turcesc dinspre plaja puneau iar mancare. Asta am aflat-o dupa ce am venit de la Pamukalle la ora 22 si ne era foame dupa atata drum, am mai stat o ora si am mancat, iar mancarea era pana la 5 dimi, iar de la 5.30 era un mic dejun pt cei care se scoala f devremeSi asta am aflat tot in ziua cu excursia, trebuind sa plecam la 6 si am mers cu copiii sa manance ceva. Restaurantele a la carte erau gratuite acum cu rezervare -am incercat doar pe cel turcesc.

Resortul este foarte frumos, cu plante multe, ffff curat, ingrijit, tot timpul umblau cu carutul cu produse de curatenie si stergeau orice urma, totul mirosea senzational si sclipea de curatene.

Animatia nu prea m-a interesat, dar am vazut fetele si baietii ca-si dadeau silinta sa-i antreneze la diferite activitati. Pentru copii cred ca a fost bine, ai mei erau f incantati si cel mic de mini disco de seara.

Seara erau spectacole dragute de circ, dans, iar in doua seri au fost gala cu dj dar la arena (aveau amfiteatru si arena de concerte separat) fff frumos cu bauturi sofisticate, fructe aranjate frumos, iar in ultima seara un tort imens, bucatarii cu faclii in maini, ceva deosebit. A, si multe artificii, jocuri de lumini... un vis.

Plaja era cu nisip dar cum s-a mai spus la intrare in mare erau pietre. Ce nu mi-a placut, erau parasolarele cu sezlongurile fff inghesuite, nu am putut sa stau nici o zi acolo, mi s-a parut sufocant si erau si f departe de apa. Am prins de 2 ori pe ponton, pe saltele cu perne, unde briza marii era minunata, nu simteai caldura si aveai si umbra, barul era alaturi, o adevarata placere sa stai acolo. Ne placea mai mult sa intram in apa de pe ponton unde vedeam si multimea de pesti care veneau sa le dam de mancare. Cam greu cu apucatul saltelelor, n-aveai loc de rusi care veneau de la 5 dim!!! Apropo, rusii erau in proportie de 90%, daca nu mai mult, cateva fam de romani si mai multi ca noi nemti, dar rusii -ingrozitor de [***], la fel si copiii lor.

In afara resortului cam uratel, bazar fff scump, luati excursii din bazar, sunt mult mai ieftine ca la agentie, noi am aflat dupa (asta pt viitor). Merita excursia la Pamukalle, cu toate ca te omoara drumul, noi fiind si cu copii.

Ca o concluzie -un resort de vis (nu ne-am revenit nici acum, inca mai oftam dupa zilele alea de rasfat), merita toti banii si m-as intoarce cu placere oricand. Poate am omis cate ceva, dar sunt multe de spus despre acest hotel, dar am incercat sa scriu esentialul.

Impresii încărcate de alexmara in 11.09.2012 16:46:47

Validat / Publicat: 11.09.12 18:06:57

• A fost prima sa vizită/vacanţă în TURCIA
  • Alte destinații turistice prin care a fost: Bulgaria, Albena-Kaliakra superior

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (alexmara); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  7650 PMA (din 9 voturi) nota2

- ionmihai51
[27.03.13 14:22:35]

Buna ziua,

Sincer vreau sa va intreb cum a fost sejurul in Turcia la acest hotel?

Noi suntem o familie din Ploiesti, cu un bebe de 2 ani si jumatate si in vara (iunie pana in 15,2013) am vrea sa mergem in concediu aici. Va dau si o adresa de mail: [...] (doar pe privat se poate transmite - nota webmaster)

V-as multumi tare mult daca ne-ati trimite un mail cu impresii. Noi maine vrem sa achitam concediul.

Asteptam un raspuns.

Multumim anticipat.