ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.09.2012
DE Craf
ÎNSCRIS: 11.09.12
AUG-2012

Tr... ian - O data ca niciodata... si ultima data

Anul asta am decis, impreuna cu prietenii mei (sot, sotie si un baietel de 3 ani) sa ne ducem pe Litoral... Ceea ce a rezultat este de povestit ceea ce si fac mai jos.

Firma luminoasa de deasupra hotelului este ''schioapa''... Litera ''A'' nu se aprinde.

Cazare - etaj 7, camera 723: mizerie sub paturi (coji de seminte), camera neaspirata, mocheta distrusa (arsa cu tigara) mobilier distrus (usa de la sifonier prinsa doar intr o balama... s a facut curent si era sa l loveasca rau pe baietelul prietenilor mei), saltelele de la paturi mai mici decat ramele paturilor, nu exista niciun sistem de uscat rufe in baie (ma refer aici la costume de baie si prosoape de plaja), frigiderul este de fapt un racitor, tabla de la balustrada balconului nu era fixata si n consecinta cand a fost furtuna a facut un zgomot infernal.

Eu dorm cu 2 perne: am cerut, in prima zi, la receptie sa mi se dea o perna suplimentara. A 2 zi, nu o aveam. M am dus la receptie: ma puteti ajuta cu a 2-a perna? Da, cum sa nu... Va duceti dvs. dupa femeia de serviciu la etajul 4 si ii cereti o perna suplimentara. De ce eu si nu dvs. ? Pai noi nu putem pleca din receptie si nici nu avem cum sa anuntam femeia de servici... Nervi, instant. In fine, m am dus dupa Doamna Femeia de Servici care m a servit fara probleme si mi a spus ca in a 5 a zi sa o caut tot la etajul 4 ca sa mi schimbe lenjeria si sa mi dea prosoape curate. Fain, mi am zis. Zis si facut. In a 5 a zi m am dus dupa ea sa i spun. Surpriza mare: Doamna Femeia de Servici era ffff ocupata asa ca mi a dat mie lenjeria sa mi o schimb singura. Iar nervi instant. De data asta zbarnaiam. Dar mi am zis ca decat sa dorm in cearceafurile alea inca 5 zile mai bine o schimb singura. M am gandit sa fac ceva taraboi la receptie insa m am razgandit. Rezultat: aceasta recenzie.

In a 3 zi de sejur, m am trezit ca mi trebuie uscator de par. Iar m am dus la receptie (deja cand ne vedeau, doamnele de acolo arborau steagul de razboi): va rog, am nevoie de un uscator pt par. Doamna de acolo a cascat ochii mari. Uscator de par, foehn, contr-cost, cu baannni, va platesc. Va rog, am parul lung... Raspuns: N avem. Stiti, va platesc... Nu avem.

A 2 a zi mi am trimis prietenii sa ceara fier de calcat (calcator)... Hehe, acelasi rezultat: N avem!!!

Sistem de evacuare gunoi menajer: se lasa in fata usii pt a fi colectat de catre personalul hotelului. Sambata dupa amiaza, mirosea pe coridor exact ca la groapa de gunoi.

Wireless in holul hotelului... exact in ziua in care am ajuns nu a mai functionat. Si nu a functionat pana in ziua in care am plecat. Dupa aceea, nu mai stiu.

In lift, surpriza mare... Se auzea in difuzor o conversatie telefonica. Am cascat ochii mari si am zis ca am innebunit. Mno, n am innebunit. Circuitul telefonic de la cabinele din holul de la receptie este legat pe circuitul de sonorizare din lift. Asa ca, de cateva ori, am asistat fara voie la conversatiile telefonice ale pensionarilor care nu au telefoane mobile. I am avertizat pe cei care vb la telefon si initial, nu ne au crezut. Ulterior, era cearta mare la receptie... exact din acest motiv.

Gresia din holul hotelului se spala. Nimic nou. Numai ca... se spala si nu se anunta ca i podeaua umeda. De 2 ori era sa cad din cauza podelei umede. Pur si simplu este un tip de gresie mai vechi sau asa ceva pe care aluneci si fara sa fie ud. Eu am avut noroc, cativa si au rupt membrele. Le am atras atentia celor de la receptie, dar m au tratat cu indiferenta: Dvs. nu vedeti ca i ud? Doamna, daca ati aprinde lumina pe hol, s ar vedea, dar asa este practic imposibil.

Mic dejun - inclus pt ca asa a fost pachetul. Cantitatea si calitatea mancarii sub orice critica: 2 feliute de salam, o bucatica de branza, un cub de unt si o cutiuta de gem si 5 felii de paine - in fiecare zi. Intr o zi 1 bucata cremwurst, rece si acru. O zi lapte cu cereale, o zi ceai cu zahar. Buun, eu nu beau lapte rece si nici ceai cu zahar. Am cerut lapte cald si ceai fara zahar. Am primit n avem la prima cerere si la a 2 a, a fost ok. Numai ca am vrut si cafea. Eeee, aici a fost problema mare: Aveti cont la noi? Va rog, nu inteleg. Vreau cafea, va rog, platesc. Nu se poate. Intai trebuie sa va faceti cont la noi la receptie, platiti in cont o suma, numai daca sunteti prin bilet de sindicat. Si apoi puteti primi cafea. Pai... am venit prin agentie. Pai atunci nu se poate... Nervi instant dar n aveam forta ca nu mi bausem cafeaua. Rezultat: in fiecare dimineata mergeam pe jos pana la gara de tren, unde se afla un automat de cafea si mi luam cafea de acolo.

Baza de tratament: soc la sectia ''Electro''. Se fac grupuri de 12 persoane si abia apoi poti sa intri in cabinet. Bun asa, iar m am enervat. M am uitat la program: deschis pana la ora 15. Hehe, m am dus de fiecare data la ora 14.30. Nu era nimeni si Doamnele de acolo erau senine. Asta in afara de vineri cand se schimba lenjeria. Eu m am blocat: de cate ori schimbati lenjeria? Cum adik? Ce, nu stiti ca se schimba doar 1 data pe saptamana? Vinerea. Si dvs. veniti la ora asta, cand noi avem treaba!!! M am innegrit... ca ma si miram de ce mi au zis sa ma duc cu prosopul meu la tratament!!!

Gresia, faianta - in general finisajele din baza de tratament nu au vazut renovarea de cand s au facut.

Acestea fiind zise, nu va recomand sa calcati pe acolo nici macar de curiozitate.

Trimis de Craf in 11.09.12 15:41:29
Validat / Publicat: 11.09.12 18:40:48
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în EFORIE NORD. A mai fost în/la: Pensiunea Cristina - Sinaia, Baile Felix - Complex, Hotel President - Mangalia, Costinesti - Casute, Mamaia - particluar, Constanta - particular, Busteni - particular, Predeal - particular, etc

VIZUALIZĂRI: 2449 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Craf); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Litera ''A'' nu se aprinde...
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

[11.09.12 18:40:03]

@Craf: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo.

Cf politicii site-ului, reviews-urile cu evaluari "zero peste tot" sunt publicate FARA NOTE, fiind considerate scrise (prea) la suparare, lipsite (probabil) de minima obiectivitate asteptata.

Daca doreste, autorul poate reveni asupra evaluarilor, fie prin intermediul linkului EDIT IMPRESII, fie scriind un ecou (daca timpul alocat editarii a expirat)

maria55 †
    [11.09.12 22:47:48]

Nu-mi doresc sa supar pe nimeni, insa... ceva bun in acest hotel chiar nu era de gasit?!

Am citit cu mare atentie si incerc sa va inteleg supararea, ba mai mult nici eu n-as recomanda acest hotel... poate doar daca reducem costurile cu 50%. Aveti dreptatea dvs., insa cei care n-au calcat pragul acestui hotel, pot crede ca este o ruina. Ceea ce nu este adevarat. Este un hotel mare, tip "ceausist" cum sunt multe in tara noastra, cu baze de tratament in care nu sau mai investit si unde "trag' pensionarii atat timp cat statul le mai asigura vestitele bilete prin casa de pensii.

Cu suma platita de dvs. pot sa va asigur ca in Eforie Nord se gasea ceva mult mai bun, atat ca locatie cat si servicii.

De aceea pregatirea unei vacante din timp, verificarea cu un clik, te scuteste de neplacerile pe care ti le provoci singur.

Hotel Tr... ian... unde era ars un bec, are totusi ceva bun; o baza de tratament pt batranii nostri si o posibilitate sa vezi marea cu bani putini (aici nefiind si cazul dvs.)

CrafAUTOR REVIEW
    [18.09.12 08:14:18]

@maria55: Web site ul hotelului Tr... ian nu corespunde realitatii existente in hotel, evident ca pretul este pe masura pozelor postate pe web site si in nici un caz pe masura realitatii!!!

In plus, a ne bate joc de pensionarii care vin la tratament consider ca este discrimare. Statul de fapt ne reprezinta pe noi, platitorii de taxe.

Dvs. v ati trimite parintii/rude (pensionari) suferinzi - prezint pur si simplu cazul mamei mele - intr un asemenea hotel? Eu refuz sa cred asa ceva.

Mare parte din pensionarii intalniti la hotel aveau diverse afectiuni. Pentru aceste afectiuni nu exista un nutritionist pentru a intocmi un meniu corespunzator (de exemplu, fara sare) ceea ce este inadmisibil intr o baza de tratament. Si exemplele pot continua.

Crede ti ma, este usor sa generalizezi pana ajungi intr o asemenea situatie ceea ce nu doresc nimanui!!!

Craf, maria55
    Alte impresii din această RUBRICĂTraian Hotel: