ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.09.2012
ÎNSCRIS: 06.11.08
SEP-2012

Suprarezervare la Tomis

Nu avem de gand sa mergem din nou in vacanta, mai ales la noi pe litoral. Nu mai fusesem in Mamaia de vreo sase ani. Venisem atat de dezamagiti, incat n-am mai calcat pe acolo. Clienti fideli ai Greciei, am zis ca de data asta sa dam o sansa litoralului nostru. Pentru ca luna septembrie are preturi mai mici la cazare, aglomeratie nu este, am cautat ceva bun, raport pret-calitate. Am gasit la Tomis. Toata lumea povestea aici cat de frumos au petrecut sejurul la acest hotel.

La sfarsitul lunii iulie am cumparat un sejur de cinci nopti, doua persoane, 627 lei, etaj, vedere la mare. Nu mai aveam rabdare sa revedem Mamaia, mai ales ca eram foarte incantati de alegerea facuta, si convinsi ca nu am gresit cu nimic alegand acest hotel.

Numai ca... pe data de 4 septembrie trebuia sa fim acolo. Pe data de 3 dupa amiaza, pe la ora 16, suna un tanar, se prezinta ca fiind din partea hotelului Tomis, si-mi spune ca s-a produs o incurcatura si nu are loc pentru noi in hotel. Am amutit prima oara, apoi am reactionat ca orice om care se trezeste cu bagajul facut, culmea, tocmai terminasem, si comunicam pe privat cu @pacurarcris, care era acolo si se simtea minunat, ne transmitea ca totul este ok. Baiatul foarte calm si amabil de altfel, mi-a aferit hotel Flora. Avand calculatorul deschis, am intrat imediat si-am vazut recenziile. Unele bune, altele foarte proaste. Ce hotarare sa iei contra cronometru? Nu mai aveam cand sa recuperez bani de tren, trebuia apoi sa recuperez banii de la agentie, nu stiam cand si cum...

Treceam printr-o mare dezamagire. Cinci camere rezervate la acest hotel, trebuiau sa mearga la Flora. Am ales acest hotel pe baza a ceea ce citisem, asa ca nici gand sa merg la Flora. Baiatul a cautat alte hoteluri si-a gasit doar la Phenicia, unde nu avea nici o legatura cu gusturile noastre, nici ca hotel, nici ca locatie.

Ne-am resemnat ca ne vom caza la Flora. Cu bagajul facut, mai ca-mi venea sa plang, cautam poze si recenzii despre acest hotel. Am plecat a doua zi cu inima stransa, caci citisem de mochete murdare, miros urat si alte minunatii, dar avem sa-i multumim in gand celor de la Tomis ca ne-au schimbat hotelul.

Stiu, nu am fost cazati la Tomis, dar in ziua de 7 septembrie, vremea a fost ca de toamna, adica vant puternic, nori, in nici un caz zi de plaja. Abia dupa amiaza a iesit soarele. Asa ca am plecat la plimbare sa vedem ce-am pierdut.

Nu neg nimic din ce-am citit despre hotel, spun doar cum s-a vazut din afara lui. Dincolo de cazinou, din ce in ce mai pustiu, parca era o zona parasita, mai ales ca vremea de afara nu imbia pe nimeni la plimbare. Nu prea am vazut magazine sau terase, iar cand ne-am apropiat, hotel Histria sau ce-a mai ramas din el, o imagine dezolanta... se vedeau mobilele in camere, de parca fusese cutremur. Am facut cateva poze cu imprejurimile hotelului Tomis. Daca am fi fost cazati in capatul hotelului, adica spre Histria, privelistea ar fi fost trista tare. Multi copii... In parculetul hotelului, in receptie, in restaurant. Teresa plina, restaurantul la fel, receptia la fel. Sub scara, plin de carucioare si tot ce poate fi gonflabil pentru copii. Clar, este un hotel pentru familii cu copii. Noi, veniti de la Flora, unde receptia este imensa, ni s-a parut mic si aglomerat la Tomis, galagie multa, fiind foarte multi copii. Este adevarat ca era frumos si primitor, dar cam atat. Pe plaja, sezlongurile la locul lor, placut. Desi imi pare ca aici, vin foarte aproape de apa, comparativ cu restul plajei, unde distanta dintre sezlonguri si apa este destul de mare. N-am plecat tristi de acolo si nici nu ne-am dorit sa mai revenim la Tomis. Voi scrie si despre Flora, are un amplasament deosebit, comparativ cu Tomis, asa ca odata cazati acolo ne-a trecut toata supararea.

Baiatul de la receptie ne-a spus ca nu s-a mai intamplat in ultimii ani sa fie suprarezervare la acest hotel, dar totul este bine cand se termina cu bine. Nu regretam nici o clipa hotelul Tomis, dar nici nu putem spune ca am vazut ceva aici care sa ne displaca, in afara de privelistea cu Histria, care nu este vina hotelului, copiii foarte multi, iar daca vrei romantism si liniste... Sant obligata sa dau note la trei rubrici, asa ca nu am incotro si dau nota si serviciilor, desi n-am fost aici cazati, baiatul de la hotel a fost foarte rabdator si politicos.

Trimis de sniga in 11.09.12 09:08:36
Validat / Publicat: 11.09.12 10:10:14
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MAMAIA.

VIZUALIZĂRI: 3508 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sniga); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[11.09.12 09:37:02]

Am retras notele acordate, pentru ca nu ati fost cazati efectiv la aceasta unitate.

iulianic
    [11.09.12 11:39:18]

@sniga: Da, e neplacut sa ti se intample asa ceva pe ultima suta de metri. Asa cum spuneam si cu alta ocazie, bine ca totul s-a terminat cu bine si ca ati avut o vacanta pe plac.

Cum n-am mai fost de mult in Mamaia, nu-mi aminteam de fel de Hotel Tomis si mai ales de amplasarea lui. Review-ul tau si pozele atasate m-au luminat. Am totusi o nedumerire: Cum sta cutia aceea de 7UP din poza P06? I-au facut parasuta?

snigaAUTOR REVIEW
    [11.09.12 11:58:04]

Vazand pozele, am observat si noi cutia aceea. Ne-am uitat la ea minute in sir, si ne minunam cu de n-am observat-o acolo. Nu ne dam seama nici noi ce-i cu ea in poza.

Cris
    [12.09.12 07:54:49]

@sniga, stiu cat de suparata ai fost cand te-au sunat cei de la Tomis si ma bucur mult ca pana la urma a fost bine si ca ati fost mutati la un hotel ok.

Imi pare rau ca atunci cand ai venit sa vezi hotelul nu am reusit sa ne cunoastem, mi-ar fi placut acest lucru.

Eu sunt inca la hotel si sunt extrem de multumita de tot ce am gasit aici, o sa povestesc mai pe larg la intoarcerea acasa.

snigaAUTOR REVIEW
    [12.09.12 08:01:56]

@pacurarcris: Ne-am uitat dupa voi pe acolo, cred ca era ora micului dejun, caci erau pline, atat teresa, cat si restaurantul acela din dreapta cum intri, ne-am gandit ca santeti la masa. Apoi pe plaja, ne-am facut de ras intreband un cuplu care semana cu voi, daca sant din Brasov. Ea se numea Cristina, dar nu Pacurar.

Sedere placuta in continuare si drum bun la intoarcere.

Radu
    [12.09.12 16:00:58]

Apropo de Histria, mai bine asa decat cum era inainte, adica bordel in toata regula, cu muzica la maxim non-stop. La vremea la care am fost noi acolo, Histria era singura problema a lui Tomis.

Intre timp insa, proprietarii au observat ca vine din ce in ce mai multa lume cu copii acolo (si din cauza ca au tot fost laudati aici si pe alte site-uri) si au inmultit cu PI preturile, pe tot felul de principii romanesti de marketing.

Cris
    [13.09.12 07:17:49]

@sniga, multumesc mult, vremea este in continuare frumoasa, se mai poate face baie in mare, asa ca am mai prelungit pana duminica.

Imi pare rau ca nu am facut schimb de numere de telefon, asa sigur ne-am fi intalnit .

iulianic, Radu
    Alte impresii din această RUBRICĂTomis Hotel: