ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.09.2012
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 10.09.12
AUG-2012

O luna de miere de vis

Acum trei zile, eu si sotul meu, ne-am intors din luna de miere din Thassos. Nu am cuvinte sa va spun cat de minunat a fost.

Am stat la Hotel Socrates, hotel ce l-a ales sotul meu. A fost incantat de amplasare si de privelistea ce o oferea, si intr-adevar nu s-a inselat.

Dupa un drum cam lung cu autocarul, am ajuns acolo. Eram foarte emotionati si fericiti, pentru ca am asteptat cu nerabdare acele zile de relaxare.

Hotelul este foarte bine amplasat, la cativa pasi de mare, la fel cum se observa si in poze. Am avut camera dubla, cu vedere la mare, iar de pe balcon privelistea ne-a lasat fara cuvinte. In camera era foarte curat, iar pe parcursul sejurului s-a facut zilnic curatenie. Baia era micuta, dar ok pentru noi doi.

In ceea ce priveste mancarea, am avut doar micul dejun: 2 felii de sunca, o felie de cascaval, rosii si castraveti, ou (fiert sau prajit) sau iaurt (care era fenomenal, nici nu se compara cu cel de la noi), margarina si marmelada (foarte buna), 2 felii de paine (normala sau prajita, dupa preferinte), un pahar de suc si ceai sau cafea. Din punctul nostru de vedere mancarea a fost suficienta, ne-am saturat (si noi nu mancam chiar putin). Pranzul il luam la un restaurant din apropiere, iar cina in camera (ne cumparam noi ceva).

Plaja hotelului nu era foarte mare, insa a fost ok. Am apreciat faptul ca era plaja de nisip. Doua sezlonguri si o umbrela au costat 5 euro, dar foarte multi se trezeau de dimineata sa ocupe sezlongurile de langa piscina, care era gratuite. Despre mare... foarte curata, limpede.

Personalul s-a purtat excelent cu noi, de la George pana la femeile care ne faceau curatenie. Foarte prietenosi si amabili. Au facut tot posibilul ca sejurul sa fie cum am visat. Asa a si fost!

Acum, fara nici o indoiala, Thassos, Hotel Socrates va deveni destinatia noastra de vacanta si anul viitor.

Trimis de One in 10.09.12 16:56:25
Validat / Publicat: 10.09.12 17:18:25
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 5062 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (One); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Vederea de pe balcon

[10.09.12 17:17:52]

@One: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo.

raluca_muntenia
    [06.10.12 14:24:53]

frumos

[04.12.13 15:09:15]

buna ziua, nu stiu daca voi primi vreun raspuns, dar eu incerc. pentru ca as vrea sa profit de ofertele early booking, as dori sa va intreb daca se merita sa fac un sejur la acest hotel, eu si sotul meu. precizez faptul ca am mai fost in thassos o data si ne-a placut foarte mult, insa am stat undeva la Golden beach, dorim sa schimbam locatia si as dori mai multe detalii despre oraselul in care este situat hotelul, daca ai ce face acolo, daca sunt magazine, taverne, cafenele etc... macar sa ai cu ce sa iti umpli timpul. precizez faptul ca nu mergem cu masina personala ci vrem sa mergem cu autocarul. ne-ar conceni ca stiu ca de acolo pleaca ferry spre kavala, sper ca nu ma insel nu? kavala este un oras superb si ne-am dori sa petrecem ceva vreme si pe acolo. sper ca nu am deranjat prea mult. in speranta unui raspuns, va doresc numai bine.

[06.02.14 21:20:34]

@flaviana77:

Imi cer scuze ca va raspund abia acum la mesaj, insa sper sa nu fie prea tarziu.

Insula Thassos este foarte frumoasa, iar hotelul noua ne-a placut foarte mult. Insa zona in care este amplasat, este putin cam restransa (buna pentru relaxare).

Sunt cateva magazine (alimentare, de suveniruri), taverne unde mancarea este foarte buna, situate aproape de hotel.

Se mai organizeaza si excursii, cina traditionala (Seara greceasca) contra cost, oferite de catre agentie. Daca aveti permis, puteti de asemenea sa inchiriati o masina sau un scuter, si sa va organizati singuri turul insulei.

Aproape de magazine si taverne, sunt niste tineri care ofera lectii de scuba diving.

La hotel se organizeaza karaoke, gratare, o data pe saptamana.

Da, de acolo pleaca ferry catre Kavala. Este foarte aproape portul, la cam 3 minute de hotel. Am fost si noi la Kavala. Este superb. Sunt mult mai multe de facut acolo, multe cafenele, magazine.

Sper ca v-am fost de ajutor.

Numai bine.

[28.02.14 12:35:42]

buna, revin pentru ca recitesc impresiile in cautarea unei destinatii de vacanta. as dori sa imi spui sincer daca se merita sa fac o investitie cumparand un sejur la acest hotel si in acest sens mai am cateva intrebari daca nu te deranjeaza:

1. pentru ca am mai fost in thassos, as vrea sa stiu daca toate camere au vedere la mare caci nu imi dau seama din poze.

2. daca vrei sa imi spui cateva detalii despre apa marii, daca este rece, daca este adanca, etc... daca la plaja exista vreun barulet taverna ceva de unde sa iei un frapee etc...

3. nu ma intereseaza chestii de genul scuba diving sau alte sporturi maritime. noi vrem sa ne plimbam mult, sa ajungem si la kavala, dar parca seara ai vrea sa mai asculti o muzica, eventual o discoteca, exista asa ceva prin acea zona???

4. din postarile citite, am inteles ca plaja este ingusta, ai putea sa imi spui cateva detalii referotoare la acest aspect???

5. sincer momentan nu mai imi vin in minte intrebari, dar revin cu altele pe masura ce ma mai gandesc si astept sa vad ce raspunsuri imi mai dai.

multumesc frumos, o zi buna.

[03.03.14 10:45:31]

@flaviana77:

Gusturile fiecaruia sunt diferite. Noi am mai alege aceasta destinatie si acest hotel, pentru ca ne-a placut si ne-am simtit extraordinar de bine. Am avut parte de liniste, ne-am relaxat. Ma voi intoarce cu fiecare ocazie. Nu pot garanta ca si dvs veti avea aceeasi parere.

In ceea ce priveste camerele, nu toate sunt cu vedere la mare. Apa a fost tot timpul curata, calda si nu este adanca. Hotelul are bar la piscina, de unde puteti sa serviti ce doriti.

Repet, zona este restransa iar pentru plimbari lungi si obiective turistice de vizitat, este nevoie de masina sau de autobuz (mai putin pt Kavala unde puteti ajunge cu feribotul). Muzica se poate asculta seara la hotel - se face karaoke, insa cluburi nu am vazut. Am uitat sa precizez ca au la hotel masa de biliard, si puteti juca si tenis, asta ca o paranteza.

Plaja este ingusta si lunga, practic ai marea la cativa pasi (se observa si in pozele ce le-am postat), si este plaja de nisip.

Sper ca v-am raspuns destul de clar.

Numai bine!

[03.03.14 13:35:40]

@One:

va multumesc mult pentru raspunsurile pe care mi le-ati dat.

ramane o destinatie pe care o am in calcul, inca nu suntem hotarati de aceea caut tot felul de informatii.

[03.03.14 15:05:32]

Cu multa placere.