ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.09.2012
  • GR. VÂRSTĂ: 30-40 ani
    ÎNSCRIS: 28.02.11
    SEP-2012

Peisaj deosebit, sejur relaxant

Am ales ca destinatie pentru un week-end prelungit cu o zi la munte localitatea care este renumita datorita salinei sale, Praid, dar si a celorlalte locuri care pot fi vizitate si admirate, Casa fluturilor tropicali, Muzeul Salinei si frumoasele imprejurimi, nu in ultimul rand, Sovata, dar si ceramica de la Corund.

In ultima zi a lui august, impreuna cu o alta familie cu un copilas micut, dupa un drum de aproximativ 6 ore am ajuns in Praid, am gasit cu usurinta Casutele Panorama, care apartin de Pensiunea Marton, fiind pe soseaua principala, am fost intampinati de gazda noastra care s-a dovedit foarte amabila si ne-a pus la dispozitie imediat doua din cele 4 casute care alcatuiesc complexul Panorama.

Fiecare casuta poate gazdui 3 persoane, are in componenta un pat matrimonial dublu si un pat de o persoana, este dotata cu baie proprie, apa calda permanent, frigider, TV, o mini-bucatarie, aer conditionat, dar se pot inchiria doar cat permite vremea, deoarece nu beneficiaza de incalzire, iar AC nu face fata in sezonul rece.

In curte este spatiu suficient pentru parcare, sunt doua foisoare, gratar si un leagan, iar panorama care se dezvaluie de pe terasa casutelor este una deosebita.

Masa am servit-o in diferite restaurante in Praid, a fost OK, am sevit mancaruri traditionale din zona, preturi acceptabile, pentru cei obisnuiti cu "iuteala" pot servi cu incredere pizza ungureasca, neaparat cu berica alaturi...

Am vizitat Casa fluturilor tropicali, am fost in Salina Praid in doua zile la rand, am tras o fuga si pe la Sovata, la Corund, am avut un week-end plin, dar au meritat toate deplasarile, am descoperit locuri frumoase care ne-au lasat amintiri dintre cele mai placute si cu siguranta vom reveni, dar vom face in asa fel incat sejurul nostru sa fie mai lung.

Multumim gazdelor noastre pentru amabilitate!

Trimis de Ionut Mihai* in 10.09.12 16:50:42
    Validat / Publicat: 10.09.12 17:29:57
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în PRAID [HR]. A mai fost în/la: Bran, Moeciu, Sighisoara...

VIZUALIZĂRI: 3173 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Ionut Mihai*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P03 Casutele...

istratescu
    [20.09.12 14:03:32]

spune-mi te rog daca se ofera si demipensiune?

Ionut Mihai*AUTOR REVIEW
    [20.09.12 16:53:11]

@istratescu:

Buna ziua, nu se asigura decat cazare la Casutele Panorama, masa se poate servi in diferite restaurante din Praid, se mananca bine si la preturi acceptabile.

Toate cele bune!

istratescu