ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.09.2012
ÎNSCRIS: 02.07.10
AUG-2012

Superb

Incep cu costurile:

Cazarea - 240 euro. Transportul: motorina 300 ron + 50 euro (include Bucuresti-Skala Rachoni si retur, plus hoinareala zilnica cu masina pe insula). Feriboat masina + 2 adulti + un copil - 27.5 euro, din Keramoti. Cheltuieli cu masa (la taverne pranz si cina, mic dejun la pensiune in regim propriu) - @ 350 euro. Alte cheltuieli @ 100 euro.

Locatia - in mijlocul unei livezi de maslini seculari, la circa 400 m de mare, linistita, parcare, camere mari curate, cu terasa, aer conditionat, tv si frigider, baie spatioasa, bucatarie separata cu plita, chiuveta, ustensile, gratar etc la dispozitia turistilor.

Plaja in zona - nisip fin, intrare lina in mare, apa curata, neaglomerat. Recomand insa plaja de la intrarea in statiune, circa 5 minute cu masina pana acolo.

Locuri de servit masa: taverne, recomand Gorgona, Sikoudis, Kostas si Olga's.

Preturi la o masa pentru doi adulti si un copil de 6 ani - de la 17 euro pana la no limit. O medie ar fi in jurul valorii de 25 euro, fara rupt in figuri. Adica in banii astia poti manca si peste si fructe de mare, si o salata si bea si o sticla de retsina. Daca vreti sa stiti preturi exacte, intrebati, din ce-mi aduc aminte va raspund, mie mi s-au parut de bun simt.

Am mai vizitat si Tripiti, Limenaria, Skala Marion, Potos, Theologos, Skala Panagia, Skala Potamia, Pefkari.

Ne-am simtit grozav, ne-am relaxat, proprietarul, mr. Thassos extrem de amabil si de serviabil, totul a fost absolut de vis. Recomand in special familiilor cu copii si celor care, ca si mine, evita aglomeratiile in concediu.

Trimis de MirceaCr in 10.09.12 10:21:50
Validat / Publicat: 10.09.12 12:19:44
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Stavros, Paxos

VIZUALIZĂRI: 3853 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (MirceaCr); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Una din plajele din zona

[16.01.13 15:53:17]

Buna ziua!

simpla si eficienta descriere a locatiei... as avea o intrebare la d-voastra... internet wireless aveau?

multumesc anticipat!

Steliano

[16.01.13 20:15:59]

Da, free of charge, dar numai pe terasa, nu-l prindeai in camera. Era oricum super sa stai cu laptopul in brate la umbra maslinilor.

[17.01.13 10:50:04]

@MirceaCr: multumesc pt raspunsul prompt!

Vacante placute!

[02.04.13 20:52:41]

@MirceaCr: Salut,

Comentariul tau plin de bun simt, mi-a sporit convingerea de a merge in Skala Rachoni.

Te deranjez cu cateva intrebari:

Spuneai de 240 euro: a fost vorba de un studio cu bucataria separata? In ce perioada?

E mai placut la etaj sau la parter? Din fotografii de pe site nu se vede mai deloc etajul, dar la parter pare f. placut.

Multumesc anticipat / Sorin

P. S. Am citit si comentariul despre Stavros: mi s-a parut mie sau a fost f. scump?

[03.04.13 11:01:17]

@cubicmeter: Salut

240 euro un studio cu bucataria separata (bucataria era comuna pentru 3 studioruri. Nu stiu cum este studiul de la etaj, era unul singur.

Perioada este cea enuntata in review, August 2012, mai precis din 11 August.

Atmosfera e superba, rar trec masini sau auzi vreo motocicleta care trece pe soseaua principala.

[03.04.13 19:28:47]

@MirceaCr: Multumesc, daca ajung acolo beau un spritz in cinstea ta.

cristiancosminm
[21.02.14 08:49:40]

Salut! Cam cat de aproape este un supermarket mai rasarit si o zona de plimbare a statiunii cu eventuale magazinase pentru suveniruri?

[21.02.14 09:58:29]

@cristiancosminm: supermarketul se afla la cca 100-150 m de locatie... se ajunge facil... referitor la zona de plimbare ar fi o varianta la cca 400-550 m paralel cu linia plajei... undeva spre dreapta daca stai cu fata spre mare.

Sunt cateva magazine micute cu articole de plaja si suveniruri... dar nu te astepta la ceva extraordinar...

[22.02.14 13:29:32]

@steliano: sa inteleg ca ati ajuns la Mos Tassos?

[23.02.14 09:32:32]

@MirceaCr: Da... am si postat cateva fotografii si impresii... un sejur relaxant...

[23.02.14 11:18:03]

Bravo, ma bucur!

[23.02.14 16:30:55]

Acum dupa cca. 6 luni, amintirile s-au "sedimentat" si as puncta ceea ce mi-a placut in mod deosebit la locatia Ta Tessera:

-apropierea de plaja, 20-30 m, este ceva ce greu se poate inlocui

-terasa aferenta studioului este suficient de spatioasa, iar plasarea frigiderului si plitei electrice pe aceasta terasa iti lasa camera doar pentru odihna

-tot ce te inconjoara este super verde

-gazda amabila si primitoare

Altfel, as spune ca desi plaja este chiar OK, ca sa poti inota trebuie sa faci cam 100 m apa fiind foarte putin adanca

Cu un mare plus, tavernele din zona! Totul super bun si relativ ieftin.

[23.02.14 18:29:13]

Da, asa este. Desi pana la plaja ai cam 100 m

[23.02.14 18:56:46]

@cubicmeter:

Poţi folosi linkul "ADAUGĂ IMPRESII NOI"

yuliansch
[30.11.16 15:36:38]

plaja este cu nisip sau pietricele? incercam la anul sa ajungem si noi pe aceasta insula, dar (datorita bugetului limitat, 800 euro) nu stim ce locatie sa alegem. oricum, dorim o plaja cu nisip unde copilul sa se simta bine.

[01.12.16 08:48:09]

@yuliansch: în Skala Rachoni plaja este cu nisip. Nu este foarte lata, însă intrarea în mare este lina si este super ok pentru copii.

yuliansch
[01.12.16 16:04:39]

@MirceaCr: multumim. credeti ca un buget de 300-350 euro (mancare si alte chestii) ne-ar ajunge?

maria55 †
[01.12.16 16:24:52]

@yuliansch: din ceea ce tin eu minte, sunteti 2 adulti si un copil 11-12 ani! In Thassos la o taverna populara poti servi o masa undeva intre 6,5 -10/euro/pers depinde de ceea ce mananci! Daca alegi o locatie cu chicineta care are dotarea necesara pt ati pregati cate ceva d'ale gurii, adica mic dejun si un pranz... eu zic ca te descurci! Acum depinde foarte mult de cat de pretentiosi sunteti! Daca facem o medie de 8/e/persx6seri x3pers=max 150/euro si ai rezolvat cina la taverna pe malul marii!

Fara bautura, poate doar... din partea casei! Se mai intampla!

Cu restul de 200-250/e... ai super market, cu preturi asemanatoare ca la noi si faci aprovizionare, gatesti si cumperi si berea, racoritoarele si apa!

Nu este chiar de speriat!

cristiancosminm, cubicmeter, maria55, MirceaCr, steliano, yuliansch
Alte impresii din această RUBRICĂTa Tessera Adelfia Hotel: