ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.09.2012

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 1 MIN

La mare in Italia

La mare in Italia

Si in acest an am dorit foarte mult sa mergem undeva la mare si de data asta am ales o destinatie cat mai aproape de Venetia, in Lido di Jesolo. Am cautat pe net mai multe oferte iar pana la urma am ales Vila Ongaro.

Drumul

Din Bătania (25km de Arad) pana in Lido di Jesolo noi am facut cei aproape 1000km in 16ore!!! din cauza vremii din Slovenia unde a ploat torential si a doua blocaje de pe autostrada: unul de pe centura din Budapesta si inca unul la vreo 50km dupa Maribor. La intoarcere, din fericire am venit mult mai bine 11,5ore din care 1,5ore pauze.

Destinatia

Lido di Jesolo este o statiune enorma si desi am incercat in mai multe dimineti nu am reusit sa parcurgem toti cei 15km de plaja. Statiunea este foarte mare si e plina de turisti chiar si in luna Septembrie cand am fost noi. Pe langa plaja care nu se mai termina sunt o multime de restaurante, locuri de joaca pt. cei mici. In acest sejur am facut si o excapada la Venetia: cu autobusul pana la Punta Sabioni si de acolo cu vaporasul iar prin Venetia dupa ce au obosit cei mici ne-am plimbat cu Vaporeto pana ce ne-am plictisit.

Cazarea

Noi am rezervat un mic apartament din Vila Ongaro la 240euro/sejur fara mese incluse. In apartament am gasest cam tot de ce aveam nevoie: o chicneta cu frigider, aragaz, vesela, un pat dublu rabatabil si doua paturi suprapuse pt. copii. si o baie cu dus.

Trimis de Cristo in 09.09.12 16:26:13
    Validat / Publicat: 09.09.12 17:36:14
    • A fost prima sa vizită/vacanță în ITALIA

VIZUALIZĂRI: 5592 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Cristo); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Marea Adriatica

cameliam
    [16.01.13 12:17:30]

ceau. suntem din Arad si am vrea sa mergem la mare in italia. Ne-ai ajuta daca am putea vorbi. Multumim, fam Mihai. Nr. tel. [***] sau [***].

Nota Webmaster: Am sters numerele de telefon. Datele personale se pot trimite prin mesaje private.

crissy_wazzup
    [14.05.13 15:06:02]

Salut, suntem un cuplu cu 1 copil mic 2 ani care locuim tot in Battonya si am dori sa mergem in concediu exact cum ati fost voi anul trecut. M-ar ajuta mult daca am putea vorbi unele detalii. Prin ce agentie ati facut rezervarea? La ce vila? Cum si cit a costat drumul pina acolo (cu aproximatie). Cam cum sunt preturile acolo? Ati prins vreme buna? ce merita vizitat?

Multumesc anticipat pentru raspuns. Cristina

[14.05.13 15:50:39]

@crissy_wazzup:

Dacă doreşti amănunte precum cele cerute lui Cristo, scrie-i un mesaj personal (clic pe butonul roşu Trimite mesaj pers din USERCAD-ul lui Cristo).

Referirile la agenţii sunt interzise pe saitul AmFostAcolo.

CristoAUTOR REVIEW
    [15.05.13 07:41:46]

@crissy_wazzup:

Buna,

Cateva raspunsuri care cred ca v-ar ajuta, sa va faceti o impresie:

1. Prin ce agentie ati facut rezervarea?

Am facut rezervarea pe un site din Italia: vacanzejesoloongaro.com respectivi au vreo trei vile Ongano, Mimi si Fiore in care gasesti mai multe oferte de apartamente in regimde self-catering.

2. La ce vila?

Noi am inchiriat pentru o saptamana un mic apartament din Vila Ongaro la 240euro. (+o garantie 150euro)

3. Cum si cit a costat drumul pina acolo (cu aproximatie).

Transport combustibil + taxe drum total undeva la 250 euro: sunt 930km pana acolo, 3.000 ft/10 zile autostrada in Ungaria, 30 euro/30 zile Slovenia si vreo 12-13euro (pe distanta parcursa) in Italia.

4. Cam cum sunt preturile acolo?

Ok, nu mi s-au parut fie exagerate prin restaurante, iar daca cauti sa faci cumparaturi mai ieftine gasesti market-uri gen: DiPiu.

5. Ati prins vreme buna?

Drumul incolo a fost "furtunos" in Slovenia nu am vazut altceva decat ploaia :-( , in Lido in schimb am prins o zi mai inorata pe acolo, in rest vremea a fost insorita si calda.

6. ce merita vizitat?

Venetia nu cred ca ar trebui ratata daca tot ati facut 930km pana in Lido mai puteti "indura" inca vreo 30km cu vaporeto :-). In rest mai sunt Aqualandia, Luna Park, Aquarium, Dino expo... si multe altele daca te opresti la un centru de informare turistica APT (Azienda Promozione Turistica) poti obtine multe informati, pliante si bilete (in Italiana sau Engleza).

Va urez un concediu placut si asteptam o postare noua din Lido di Jesolo in luna Septembrie.

Cu stima,

Cristo