ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.09.2012
DIN: BRASOV
ÎNSCRIS: 09.09.12
AUG-2012

THASSOS - pietre rotunde dar niciuna sferica

Cam asa se rezuma experienta noastra in Thassos: exista plaje si cu pietricele rotunde dar oricat ai cauta, nu gasesti nici o sfera; respectiv, un sejur minunat dar departe totusi de perfectiune... si nu pentru ca am fi noi prea pretentiosi.

Drumul cu autocarul a fost normal pentru o asemena destinatie, cu plecarea luni 27 august la 19.30 din Brasov, in Bucuresti am schimbat autocarul (cel cu care am plecat noi mergea in Asprovalta), pauze la fiecare 3 ore de cate 20-30 minute. La Maria am ajuns marti 28 august in jurul orelor 13. O prima nota buna pentru agentia prin care am calatorit a fost faptul ca si la imbarcarea in autocar cat si la hotel existau liste cu locurile fiecarei familii - pe noi chiar ne-a surprins placut pentru ca la precedentul sejur (alta agentie, destinatie Nei Pori) s-a mers pe principiul cuceririi: cine dadea mai tare din coate ocupa primele/cele mai bune pozitii...

Maria ne-a intampinat pe toti, ne-a condus in camerele pregatite pentru fiecare. Camera noastra si a unei alte familii nu erau inca gata asa ca am fost invitati pe terasa hotelului unde am primit cate o bautura gratis, la alegere. Nu ne-a deranjat acest lucru, berea mea si frappe-ul sotiei au fost binevenite dupa drum si practic nici nu le terminasem cand am fost invitati si noi in camerele noastre.

Camerele curate, hotelul renovat recent, normale pentru pretul platit, chiar putin peste asteptarile noastre. Curatenie s-a facut zilnic, lenjeria s-a schimbat la 3 zile. AC-ul era contra cost (stiam din Romania) dar nu am avut nevoie de el chiar daca eram la ultimul etaj. Chicineta avea cam tot ce trebuie dar noi nu ne-am dus sa gatim acolo asa ca am folosit doar fierbatorul pentru cafeaua de dimineata.

De la Maria pana la plaja sunt 100 m daca folosesti aleea ingusta din fata hotelului (in prima zi nu am stiut de ea si am ocolit pe la pietonala cu magazine).

Plaja a fost exact cum ne-am asteptat din descrierile facute aici de cei care au mai fost in Potos. Descrierea noastra: inghesuiala mare de sezlonguri (enervanta pentru noi) in zona pontonului, dupa care se largeste spre plaja San Antonio. In general intrarea in apa se face destul de abrupt, ceva mai lin in San Antonio, zonele cu pietricele alterneaza cu cele numai cu nisip. Cat am facut plaja in Potos (2 zile) am preferat plaja San Antonio aflata cam la 15-20 minute de Maria, spre Sud, deoarece nu era aglomerata, putine pietricele pana la intrarea in apa, intrarea in apa mai lina si apa parea mai limpede.

Inca o nota buna pentru agentie o reprezinta ghidul local - ALINA BUCUR - o profesionista dedicata in tot ceea ce face! Pe noi ne-a "vrajit" inca din prima seara cand ne-a prezentat excursiile locale (noi chiar aveam de gand sa mergem in turul insulei terestru si in croaziera) prin micile detalii din descrierea acestora, detalii la care apeleaza doar un fin cunoscator si un foarte bun vanzator; am sa revin cu detalii cand voi descrie excursiile.

Asadar,

Marti - ne-am cazat si am plecat in prospectare/plaja pe la 15, am vazut cam pe unde sunt tavernele si cum e plaja.

Miercuri - plaja in San Antonio, in zona cea mai indepartata de Potos. Noi am apreciat aici linistea si intrarea mai lina in apa. Pentru umbela si sezlonguri am platit vreo 7 euro pentru 1 bere si un frappe. La pranz am mancat la o taverna de pe plaja, sunt 4-5 aliniate cu plaja. Dupa-amiaza am fost in Pefkari, o statiune mica si cu plaja plina de pietricele rotunde; o senzatie inedita la intrarea in apa, ai impresia ca aluneci/patinezi pe pietricele. Am descoperit si unde este amplasata camera web care transmite imagini live, este pe un mic deal care delimiteaza plaja si este o zona de promenada interesanta.

Joi - turul insulei cu autocarul (25 euro/pers.) ne-a facut sa declaram ca "muream prosti" daca nu faceam turul, am fi stat pe plaja si nu am fi descoperit ce insula minunata este Thassos. Deosebita a fost vizitarea satului Panagia, cu turul pe jos printre stradutele inguste, izvoarele cu apa de munte si fabrica de ulei de masline. Poze gasiti aici

Alina s-a dovedit un ghid cu adevarat profesionist prin grija pentru detalii, atat in descrierea obiectivelor de interes dar si in ceea ce priveste coordonarea grupului.

Turul s-a incheiat cu o masa la taverna San Antonio, de pe plaja ce acelasi nume. In cei 8 euro/persoana am avut de ales intre 3 feluri de mancare: peste, musaca sau souflaki, o bautura la alegere si desert.

Vineri - South Beach (Notos) - cea mai frumoasa plaja din punctul nostru de vedere!! Joi abea am zarit-o din autocar si am pornit in cautarea ei. Este la aproximativ 3 km de Potos, spre Sud, cam la mijlocul distantei dintre Potos si Psilli Ammos. Noi am plecat pe jos pentru ca nu stiam exact unde este si nu am vrut sa o ratam; de fapt este langa Royal Paradise Beach (5 stele) si indicatorul din sosea este sters si f. usor de ratat daca nu ai mai fost acolo. INDICIU - unde sunt masini parcate, sigur exista o plaja!

Se coboara pe jos, destul de abrupt! dar merita efortul pentru ca descoperi o plaja mica, nu stiu daca incap 50 de sezlonguri (se inchiriaza cu 5 euro). Nisipul este fin, intrarea lina in apa limpede in care se vad pestii (nu-i o noutate pt. Thassos dar parca aici sunt cei mai multi si apa cea mai limpede...).

ATENTIE - plaja fiind foarte mica si cu acces anevois trebuie sa va luati cu voi apa si mancare daca vreti sa stati toata ziua, nu exista alte facilitati in afara de umbrele si sezlonguri dar merita!

Am facut putina plaja si la Psilli Amos, o statiune mica si foarte linistita, cred ca are doar 2 sau 3 taverne.

Sambata - plaja in San Antonio

Duminica - croaziera cu plecarea la 9:30 si intoarcere in jurul orelor 16. In cei 27 euro/pers. intra mic dejun (cafea/ceai paine proaspata, dulceata) si pranz (souflaki, vin). Minunata imaginea Thassosului dinspre mare, cu "plajele personale" - asa le-am numit noi pe cele f. mici (daca incapeau 2-3 sezlonguri) si intime mai ales prin prisma accesului anevoios (fie excusiv din apa, fie cu o escalada serioasa pe stanci).

Luni - am eliberat camera la 9 si am facut plaja in zona hotelului. Inainte de plecare (ora 14) am facut un dus langa piscina hotelulu si nu a fost nicio problema cand am cerut o camera pentru cateva minute in care sa ne schimbam hainele de plaja cu cele de drum.

Am plecat si am ajuns in Brasov in jurul orelor 8 dimineata.

In concluzie, Thassos reprezinta o destinatie minunata doar daca exploatati insula cat mai mult, respectiv daca nu mergeti cu autoturismul propriu sa faceti turul insulei cu autocarul. Nu ratati nici croazierele pentru ca numai asa puteti admira malurile stancoase ale insulei. Noi am stat 6 nopti, prea putin totusi pentru a vedea cam tot ce este de vazut, 7-9 nopti sunt necesare.

Trimis de ADRI012 in 09.09.12 14:47:28
Validat / Publicat: 09.09.12 15:35:19
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Nei Pori, Paralia Katerini

VIZUALIZĂRI: 3387 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ADRI012); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[09.09.12 15:04:14]

@ADRI012: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo.

Pe viitor n-ar fi rau sa desparti recomandarile de cazare de cele referitoare la zona vizitata.

S-ar obtine astfel o structurare mai buna a informatiei - despre cazare si despre zona/imprejurimi (cine cauta doar info despre cazare o gaseste mai eficient) si, nu in ultimul rand, notele acordate ar reflecta mai bine recomandarile despre cele doua "obiective" distincte (se intampla cateodata sa stai intr-un hotel pe care nu doresti sa-l recomanzi, dar zona sau orasul in sine ar merita cu totul alte note - sau viceversa).

• Alte impresii din această RUBRICĂMarialena Hotel și Maria Hotel:

• pagină generată în 0.041981935501099 sec