ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.09.2012
    2 AD. + 1 COPII

Nici nemulțumit, nici mulțumit
    Nici nemulțumit, nici mulțumit

Hotel OK, servicii slabute

Am rezervat din luna februarie acest sejur doar pentru ca distanta era de 500km fata de punctul de plecare. Nu pedalez pe descrierea drumului, toata lumea stie cum se ajunge la Sunny Beach si de acolo inca 7 km pana la Elenite.

Am ajuns la ora 13, am gasit doar parcare cu plata 5 leva/zi, nu a venit nimeni sa duca bagajele de la masina. La receptie scria mare cazarea incepe la ora 15 si se termina la 12. Asta ca sa nu prinzi masa de pranz. Am zis paguba in ciuperci, pt ca stiam ca la mancare bulgarii stau slabut, si am avut dreptate.

La ora 15 si un minut am intrat in posesia camerei a bratarilor, a conceptului de all inclusive si a 3 cartonase cu care puteam sa facem rezervare la restaurantele a la carte. Am avut camere cu vedere la parc, dar se zarea si un colt de mare. Camera mare, curata, cam 30-35 mp, baia cu cada totul frumos pregatit. Am desfacut repede bagajele si am purces la plaja. Apa din piscina hotelului curata dar rece, apa din mare cu cateva alge aduse de valuri, dar calda ca o supa. Intrarea in mare se facea cu trecerea peste cativa bolovani in rest nisip fin. Sezlonguri gratuite se gaseau dar doar la ora amiezii sau dimineata pana la ora 8.

Primul contact cu sala de mese a fost seara, se manca pe schimburi, deci se gaseau mese libere suficiente, mirosul era de cantina comunista, varietate redusa a mancarilor, cozi la carne, clatite si cornuri calde. Pe mine nu ma interesau nici unele asa ca nu am injurat prea mult managementul defectuos al cantinei. Nefiind prea pretentios cu mancarea am gasit de fiecare data mancare suficienta (peste, cartofi, salate, fructe, pizza, etc). Bauturile erau cele obisnuite la all inclusive, bere kamenitza, vin, gin tonic, wisky autohton, sprite, fanta, si apa plata la dozator. Angajatii incercau sa faca fata numarului mare de turisti dar conditiile de igiena si curatenia lasau de dorit, de aici si mirosul de cantina comunista. Probabil daca spalau pe jos cu o solutie aromata puteau sa rezolve aceasta problema.

Din pacate trebuie sa remarc lipsa de bun simt a multor turisti, majoritatea est-europeni care isi umpleau farfuriile si apoi lasau mancarea neatinsa, aceasta fiind aruncata. Chiar ma gandeam ca se putea asigura hrana la cel putin 10000 de africani cu cata mancare se risipea zilnic in intreg complexul cu 3000 turisti.

Sa inchei capitolul cu mancarea am rezervat 2 seri la restaurante a la carte, dar cu mari peripetii. Se statea la coada cam 2 ore de la ora 7 pt a putea prinde un loc si trebuia sa fie prezent macar o persoana de camera. Am avut chiar un scandal cu persoana de la rezervari pe aceasta tema, fiind de altfel si singura persoana din cadrul hotelului careia am sa ii reprosez atitudinea si modul de tratare al clientilor. Am rezervat la restaurantul Sozopol si la cel Mediteranean, servirea fiind prompta, meniul suficient de diversificat si bautura inclusa. Pentru cei carora le plac preparatele din peste recomand restaurantul Mediteranean.

La capitolul distractii erau programe artistice cam in fiecare seara, mai ales pt copii, unele cu plata pt adulti (10 leva de persoana un spectacol artistic cu muzica populara in amfiteatru). Pentru noi a fost un plus parcul acvatic cu topogane Atlantida, unde am fost aproape in fiecare zi. Se platea sezlongul 5 leva pe zi si umbrela la fel.

Per ansamblu am fost multumit la banii dati, dar nu o sa mai revin la acest hotel prea curand. In definitiv, lumea este destul de mare, ca sa nu o poti vizita intr-o viata.

Trimis de relu17* in 07.09.12 17:30:58
    Validat / Publicat: 07.09.12 18:33:15
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Sunny beach, Albena, Golden sands

VIZUALIZĂRI: 2759 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (relu17*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Royal park, vedere frontala

• Alte impresii din această RUBRICĂRoyal Park Hotel [complex Royal Club Victoria]: