ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.09.2012
ÎNSCRIS: 06.07.11
AUG-2012

Valea Fluturilor - nu este spectaculos dar merita vazut

Am fost acolo pe 30 august 2012. Aveam asteptari mari, de fapt nici nu stiu la ce m-am asteptat, probabil la multa iarba verde, flori frumos colorate si fluturi. Am vazut eu pe internet cate ceva dar nimic nu m-a dus cu gandul la ce aveam sa gasesc acolo. Am luat transportul in comun din Iliassos si asa cum gandisem noi in maxim 15 minute ar fi trebuit sa fim deja acolo, distanta fiind de 5 km, lucru deloc adevarat. In Grecia, cel putin in Rodos niciodata sa nu plecati la drum gandindu-va ca ati putea parcurge cu usurinta o anumita distanta intre diverse obiective turistice gasita pe internet. Drumul a durat cel putin 30 minute, pretul unui bilet fiind de 5 euro (Iliassos – Valea Fluturilor, pretul majorandu-se sau diminuandu-se in functie de distanta, la ei nefiind ca la noi cu un bilet de 1.3 ron sa poti merge oriunde). Un alt mijloc de transport mult mai comod ar fi taxiul, dar pretul este cu 75% mai mare, deci se merita daca sunteti 3-4 persoane.

Valea fluturilor este in munti, mult deasupra marii, langa o ferma de animale si o fabrica de vin. In cadrul aceleiasi rezervatii se afla, la intrarea principala, un muzeu, un magazin de suveniruri si unul cu ceva de mancare, toaletele. Pretul unui bilet este de 5 euro persoana si imediat ce ai platit incepe traseul prin vale. De la drum nu te poti abate, este delimitat cu scanduri de lemn si in stanga si in dreapta, nu ai voie sa faci galagie sau sa calci plantele (nu stiu care plante pentru ca terenul este accidentat, stancos, nu exista decat niste pomi mari). Rocile si scoarta copacilor este acoperita de fluturi, aceeasi specie, pe care nu ai voie sa ii atingi.

Traversarea, de la un capar la altul al vaii, dureaza aproximativ 50 minute la urcare si cam 35 maxim la coboare. La capatul vaii exista o terasa de unde poti cumpara ceva snacksuri si apa, o biserica si toalete (tot aici este o casa de bilete, asa ca aveti grija sa pastrati biletul de cand ati urcat pt ca altfel va trebui sa achitati din nou.

Traseul se poate parcurge si in papuci dar este indicat sa aveti adidasi care nu aluneca mai ales daca a plouat, pe jos fiind pietre asezate sub forma de poteca. Pe parcursul drumului se traverseaza mai multe "helestee" pe poteci suspendate din lemn, copiii fiind foarte incantati de nuferii de pe luciul apei, crabi si broscute.

Exista portiuni in care daca nu esti atent si probabil si din cauza agitatiei din jur, fluturii iti intra in ochi, iar in jurul cascadelor este un peisaj de vis, uneori avand senzatia ca nu mai exista altceva pe pamantul asta decat fluturi si apa, sunt ca o perdea pe un tablou al unui pictor talentat care toata viata asta a facut, a studiat fluturii in habitatul lor (desi repet pentru mine habitatul fluturilor este un loc plin de flori nu un teren stancos).

Odata in viata, daca ajungeti in insula Rodos poate este bine sa mergeti si aici, nu este ceva fabulos dar merita vizitat.

Trimis de cristianam in 05.09.12 18:56:36
Validat / Publicat: 05.09.12 19:54:43
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Thassos

VIZUALIZĂRI: 7114 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cristianam); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Trunchi acoperit cu fluturi

iulianic
[05.09.12 21:54:32]

@cristianam: Am fost in Rhodos doar o singura zi, intr-o excursie optionala din Turcia - Marmaris. Am traversat marea cu catamaranul MARMARIS EXPRESS, foarte elegant si am vizitat doar partea veche a asezarii portuare. Stiam despre Valea Fluturilor si mi-o imaginam ca pe ceva mirific, o lume de basm, dar ghidul ne-a spus ca timpul nu ne permite o incursiune in Valea Fluturilor pana la ora de imbarcare pentru intoarcerea in Turcia. Asa ca nu am ajuns acolo. Pozele si randurile tale au venit ca o completare. Multumesc!

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[06.09.12 19:08:35]

Probabil ca e o zona foarte mediatizata si mai mult o curiozitate naturala, decat ceva extraordinar si nemaivazut.

Am vazut poze cu o alta vale a fluturilor in Turcia langa Fethiye, la cateva zeci de km in dreapta, pe malul marii, parca nu se ajunge decat pe apa acolo.

cristianamAUTOR REVIEW
[07.09.12 12:50:44]

@iulianic: ma bucur ca am fost de ajutor. Daca mai ai nevoie de alte detalii sunt aici

[17.07.15 19:22:19]

Mutat în rubrica "Excursii opţionale în / din Rhodos, RHODOS" (nou-creată pe sait)

[19.12.18 22:37:19]

Mutat în rubrica "Valea Fluturilor / Petaloudes, #EXCURSII și CĂLĂTORII" (nou-creată pe sait)

cristianam, iulianic
Alte impresii din această RUBRICĂValea Fluturilor / Petaloudes: