ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.09.2012
ÎNSCRIS: 13.06.11
APR-2012

Ca acasa

Am inceput sa scriu review-uri despre locurile vizitate anul acesta, insa, inexplicabil, tocmai de Maramures am uitat! :(Sper ca ma veti ierta, nu am dat intaietate destinatiilor anterioare intentionat, dar am trait cu impresia ca scrisesem despre prima mea experienta in Maramures...

Asadar, m-am hotarat ca anul acesta sa fac Sarbatorile de Pasti in tara. Pentru prima oara, efectiv am vrut sa vad cum e si in alte parti decat in satul situat la 19 km de Bucuresti, unde merg saptamanal si de toate sarbatorile legale! :)

Stiind ca nevasta-mea nu va sustine aceasta initiativa, am cautat si am ales intre Bucovina si Maramures. Avand in vedere ca vremea se anunta la fel de urata in ambele destinatii (ca dealtfel in toata tara), nu am fost convins incotro s-o apuc nici din acest punct de vedere, asa ca am afisat harta pe ecranul calculatorului, am invartit mouse-ul pana am uitat pe unde se afla si dupa ce l-am fixat intr-un punct, m-am uitat sa vad unde am nimerit. Si am nimerit mai aproape de Maramures...

Asa ca m-am axat pe tot ce insemna pensiune mai mica, pentru ca am o regula: Daca nu mergem mai mult de 2 familii caut neaparat o pensiune cu putine camere. Asa am ajuns la pensiunea Marcel, ale carei poze de pe site nu o dadeau de 2 stele cum era clasificata, ci de minim 3... Am sunat si am luat legatura cu Maria, sotia lui Marcel, al carui nume il are si pensiunea, si am intrebat daca mai e vreo camera libera. Raspunsul a fost afirmativ, din cele 4 camere pe care le are pensiunea, niciuna nefiind ocupata! Simtind probabil nedumerirea mea, mai ales ca mai erau vreo 12 zile pana de Sarbatori, Maria mi-a spus ca totul fusese rezervat de mult de catre 4 familii, dar ca intervenise ceva care i-a impiedicat sa mai poata ajunge. Si uite asa, am trimis un avans, mi-am informat sotia, si ne-am facut bagajele.

Am plecat din fata blocului pe data de 13, la ora 7 si dupa 587 de km, ne aflam in curtea pensiunii dupa 11 ore de mers lejer.

Cei doi, Marcel si Maria ne-au luat in brate si ne-au pupat de parca ne cunosteam de o viata! Am ramas impresionat de sinceritatea lor, de bunatatea si amabilitatea de care au dat dovada pe toata durata sederii noastre acolo.

Camerele, foarte mari, de cca 25 mp, mobilier modern care inca mai mirosea a nou, totul adus din Italia unde cei doi au lucrat pana acum doi ani, erau dispuse 2 sus si doua jos. Jos era bucataria si un living unde se lua masa, bucataria fiind mai mult ornamentala, pt ca mancarea se prepara intr-o a doua bucatarie situata in spatele vilei.

Sus un hol mare cu o masa si 4 scaune, cu un balcon pe fata si o fereastra mare pe spate, de unde puteai admira privelistea, cu pomii care inverzisera si niste dealuri care se vedeau in departare.

Singurul inconvenient, daca poate fi numit asa, si motivul pentru care pensiunea nu este clasificata la minimum 3 stele, este acela ca baia se afla pe hol si deservea cele doua camere de la etaj. Poate fi intr-adevar deranjant in conditiile in care nu sunt cel putin doua familii venite impreuna...

Privitor la mancare, nu am cuvinte sa va descriu ce festinuri ni s-au pregatit, si am observat ca cei doi parca nu erau multumiti ca nu mancam tot... Le-am explicat ca totul este delicios, dar in cantitati mult prea mari, si am realizat intr-un final ca ei, saracii, vazandu-ma destul de " pufos" se gandeau ca mananc mult!!! :) S-au luminat atunci, pentru ca isi inchipuiau,probabil ca nu ne place cum gatesc!

Marcel era bucatarul, cam tot era pregatit de el, si drobul, si fripturile, si garniturile, ciorbele, bulzul, mai putin salatele la care o lasa pe Maria. De palinca nu am ce sa comentez, strasnica! , painea facuta de mama lui Marcel in casa (locuia in apropiere) Cozonacii la fel, intr-un cuvant totul mai bine chiar ca acasa! (Asta pentru ca acasa trebuie trudit ceva ca sa le faci pe toate)

Am ramas impresionat de oamenii de acolo, care se salutau si salutau pe oricine, ca odinioara, pe vremea bunicilor nostri, de faptul ca traditiile s-au pastrat si toata lumea era imbracata in straie traditionale, specifice maramuresenilor, si cel mai important, lumea a ramas foarte credincioasa!

Am vazut asta in zilele de Sarbatoare pe care le-am petrecut, in care am mers la Manastirea Petrova, aflata la 5 km de Rona de Jos, singura manastire in care, dupa spusele celor de acolo, slujbele se tin si in limba romana si in ucraineana. De fapt am si observat cativa calugari care sigur venisera din tara vecina, ale carei granite se vedeau la 1 km distanta. Manastirea este micuta si foarte cocheta, dar langa aceasta s-a inceput constructia uneia mult mai mari, constructie la care contribuie si cei din satele din imprejurimi. Parintele de acolo, Agaton Oprisan, este cel care a pus bazele, calugarii de acolo sunt ocupati toata ziua cu oile si vacile pe care manastirea le are si din care se asigura traiul, tot in cadrul manastirii sunt si camere de inchiriat pentru pelerinii care vin acolo, intr-un cuvant, toata aprecierea!

In prima zi si a doua zi de Pasti, dupa ce am participat la slujbe, toti cei prezenti am fost invitati la masa, unde am mancat alaturi de parinte si calugari. Ospitalitate de la un capat la celalalt!

Distanta fata de Sighet era de 25 km, asa ca nu am putut sa nu mergem sa vedem cimitirul de la Sapanta si manastirea de maici de acolo. Orasul nu prea am avut cand sa-l vizitam, insa l-am vazut curat, ingrijit, cu arhitectura pastrata asa cum a fost ea.

Cred ca Revelionul il voi petrece tot acolo, daca iarna nu va fi prea grea! ;)

Am uitat sa precizez ca pensiunea are o curte incapatoare cu doua garajuri si spatii suficiente de parcare,iar in spate langa pajistea care incepe,se afla un foisor in care am mancat de cateva ori. Dumnezeu a tinut cu noi si vremea a fost frumoasa,in preziua plecarii noastre spre seara,incepand sa ploua.

Trimis de iulian68 in 05.09.12 14:07:24
Validat / Publicat: 05.09.12 15:26:56

VIZUALIZĂRI: 2571 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 vedere din foisor...

cris1982
[05.09.12 17:05:31]

Pastele viitor imi doresc si eu sa-l petrec in Maramures si sunt atenta la tot ce se scrie despre locatii din acea zona.

Cu mocanita nu v-ati plimbat?

[05.09.12 17:57:47]

Am setat in program coordonatele GPS ale acestei destinatii, rezultand urmatoarea pozitionare pe harta click aici. Ne poti spune daca-i ok?

Multumesc.

[05.09.12 18:45:59]

@cris1982: din pacate o zi a fost inchisa iar in ziua plecarii incepuse sa ploua si nu am fost tentat sa mai opresc pe vremea aceea. Am inteles insa ca e interesant asa ca, ma repet, daca voi avea posibilitatea sa ajung de Revelion si iarna va tine si cu noi, turistii, voi ajunge si la mocanita. Am vazut indicatorul, in Viseu, o pancarta care indica 1km pana la mocanita.

[05.09.12 18:49:08]

@webmaster26: Ca de obicei, pozitionarea este corecta. Adresa exacta a pensiunii este Str. Principala nr 426.

[24.07.15 14:08:27]

Cateva mentiuni importante: calugarii de la Manastirea Petrova nu au venit din Ucraina! Este o zona ampla in jud Maramures, in care sunt multi romani de origine ucraineana. Este cu totul altceva! Din acest motiv, se tin slujbe bilingve (romana si ucraineana) in cateva biserici si manastiri de acolo. Iar granita cu Ucraina nu este la 1 km de Petrova! Cercetati harta Romaniei si veti afla! In plus, nu-i pod de flori peste Tisa si se circula cu pasaport in tara vecina si invers.

Preotii-calugari si calugarii de la Man. Petrova sunt romani dar si ucraineni din Romania.

Am dorit sa fac o informare corecta, eu fiind tot turist(a) de felu-mi!

Drumuri line sa aveti si vacante de vis!

[24.07.15 14:38:02]

Cand am spus ca au venit calugari din Ucraina la slujba de Inviere, nu am gresit cu nimic. M-am informat inainte! ???? Au fost 5 la numar...

Cat despre distanta pana la granita, din moment ce vedeam casele de peste Tisa cu ochiul liber, am aproximat. Poate am gresit, am sa verific! ????

[27.07.15 08:57:32]

@iulian68 - A-haaa!!! Pai asa spuneti! "In acea perioada au fost prezenti SI calugari din Ucraina... " Pentru necunoscatori sunt informatiile, ca sa aflam unul de la celalalt pe unde sa ne umble talpile! Si sa fim informati corect, nu?

Cat despre distanta... dupa muntii de dupa vale, sa zic asa... nu-i granita!

Eu frecventez Maramuresul de 5 ani, iar la Petrova doar in aceasta vara am fost de 3 ori...

O saptamana frumoasa!

[27.07.15 09:48:07]

@Camyna: am sa nai caut prin poze ca sa iti arat granita! In drumul catre manastirea Peri am avut portiuni de drum cate ofereau o priveliste vasta asupra teritoriului ucrainean. Deci, mai caut! ????

[27.07.15 10:17:11]

@iulian68 - Bocicoiu Mare este la granita! Si Poienile de Sub Munte etc. per ansamblu, tot Sighetul este aproape de granita cu Ucraina. Ideea e ca de la Petrova la "margine" nu-s 1000 de m.

Succes la cercetari! ro.wikipedia.org/wiki/Com ... _Maramure%C8%99 - Pentru ajutor! Vedeti granitele.

[27.07.15 10:32:44]

@Camyna: multumesc pentru urari! Si ma gandeam, daca tot "bati" Maramuresul si nu numai, de ce nu regasesc niste impresii despre locurile vizitate? Nu ar fi mai ok sa scrii si sa contrazici astfel spusele unuia sau altuia? ????????????

[27.07.15 15:00:08]

@iulian68 - Mi-am facut cont Aici nu pentru a-mi scrie parerile despre locurile pe care "calc", ci pentru a corecta putin din cele scrise de dvs. Cautam ceva pe internet si am gasit aceasta postare. Fiind destul de familiarizata cu zone din MM, am dorit sa fac putina lumina pentru ceilalti care vor sa ajunga pe acele meleaguri. Din cele povestite de dvs, reiese ca ati fost in trecere. Intentia mea a fost de a informa, nu de a va contrazie - fiindca nu-s o persoana complexata! Insa iubesc enorm de mult Maramuresul si parti din tara asta! Si-mi place sa "lucrez" cu adevarul, la fel ca atunci cand merg sa vizitez un loc, informandu-ma in prealabil din surse sigure!

[27.07.15 15:22:02]

@Camyna: Nu stiu, cred ca am gresit intrand in polemici, mai ales cu distante, granite, nationalitati de calugari, etc. Nu mai continui, nu are sens. Accept provocari, nu ironii. E vreo diferenta daca o distanta a fost aproximata? Trebuie o ruleta? Scuza-ma, ies din aceasta discutie... Daca iubesti atat de mult calatoriile, scrie-le, argumenteaza-le si ofera tuturor ocazia de a vedea locurile acelea cu ochii tai, pentru ca acesta e scopul saitului AmFostAcolo. Eratele sunt gazduite de alte saituri...

Camyna, cris1982, iulian68
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Marcel [Rona de Jos, MM]: