ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.09.2012
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 04.09.12
AUG-2012

Către satisfăcător

Servicii corecte, pe alocuri f. bune

Salutare. Am fost la Iaki pe finalul lunii august, dupa ce in prealabil, inca din februarie, am prins o oferta de nerefuzat (printr-un operator german) pt un hotel de 4* de pe litoralul tarii. Astfel 7 nopti cu DP (md + cina) + spa (mai putin masaj si tratamente cosmetice etc) de calitate.

Va spun sincer ca am plecat putin speriat de ceea ce am citit pe aici la review-uri insa acum imi e clar, romanii au asteptari exagerate si, in general, cultura turistica insuficienta.

In primul rand personalul a fost amabil, nu excesiv insa de exemplu, receptia ne-a ajutat destul de promt, menajerele dragute, si-au facut treaba bine, poate unii chelneri (mai ales la micul dejun) erau mai putin receptivi sau cu fete blazate; au compensat insa altii.

Camera mea a fost la un nivel de 4* standard, nimic spectaculos (cu un plus pt baie) insa nici suprize neplacute, cine a mai stat la 4* va gasi si aici cam aceleasi chestii: tv lcd, mobilier ok, pat mare cu saltea comoda, baie generoasa cu halat, papuci, tot felul de chestii de igiena (bete de urechi, etc).

Plaja cam inghesuita, noi n-am avut probleme cu scaunele de plaja insa poate si pentru ca era final de sezon.

Piscina exterioara mica insa curata, iarasi n-am resimtit f. mult pt ca eram destul de putini.

La Spa a fost super, piscina f. bine intretinuta, 3 saune, jacuzzi, masaj cervical si o sala fitness; toate noi, se pare ca centrul spa a fost refacut sau "imbogatit" si inaugurat in mai, anul asta.

Micul dejun basic dar totusi destul de ok: 2-3 omlete/scrambled eggs (cu sunca, cu branza, simpla), ochiuri, cremwursti (ieftini), bacon prajit, ceva carnati sau cabanos prajiti (in unele zile excelenti, in altele... execrabili), 3-4 tipuri de branza/cascavaluri (mai degraba de la metro decat frantuzesti), sunci, salam uscat, 4-5 tipuri de salata/legume, masline, iaurturi, fructe proastete si uscate (gen prune, caise confiate), unt, dulciuri, ceai, cafea, lapte, 2 tipuri de suc (nu dozator ci fresh portocale/piersici). Eu nu sunt f. pretentios insa e posibil ca unii sa considere destul de sarac micul dejun, mai ales ca e acelasi in fiecare zi, nimic nou de la o zi la alta. Cina in schimb a fost la inaltime, in special pentru ca era... aproape a la carte. Spun aproape pentru ca nu puteai sa iti comanzi din meniul standard de restaurant ci aveai un meniu (se repeta odata la 4 zile) cu 1 starter gen supa sau salata (la alegere din 4-6 variante), un fel principal (la fel, alegi din 4-6 variante), un desert (la alegere din prajitura/tort ciocolata, clatite, salata fructe, banana split, inghetata etc) si apa. Poti sa iti comanzi si din meniul mare, pe bani fireste.

Farfuriile aratau f. bine, aproape... "master chef" as zice :), macarea f. buna, de la scoici, peste, chinezisme, paste, frantuzisme... pana la tochitura dobrogeana sau mancaruri mai...romanesti gen gratar etc. : Perceptia mea e ca am mancat mereu proaspat, facut cu grija si prezentat frumos. F. atenti si flexibili chelnerii de la cina, de ex. la un desert, platou de fructe, s-au oferit sa ne aduca pepene rosu desi platoul respectiv nu avea asa ceva. Mancarea venea merau calda, chelerii pe faza tot timpul, debarasau sau iti completau masa etc.

Cateva aspecte negative: izolatia camerei cam proasta (zgomotele de pe coluar se auzeau destul de tare, deranjant); plaja si parcarea super ingramadite, putine locuri deci e ok doar in capete de sezon altfel de calci pe picioare cu ceilalti; unii chelneri cu fete de zici ca mananci pe banii lor sau care mai raspund in raspar (s-a intamplat la micul dejun, eu unul i-am ignorat); au incercat sa ne impuna 2 chestii insa pentru ca am fost fermi (dar politicosi) si nu am acceptat, au batut in retragere: 1. au vrut sa ne dea pranz in loc de cina; 2. ne-au spus ca SPA-ul nu e inclus si ca ne costa doar 90 ron/sezon etc. Totusi au fost politicosi tot timpul, cand am pus presiune pe ei au vorbit cu sefii si nu ne-au facut probleme.

Sfatul meu e sa luati hotelul printr-un operator german iar pentru a preveni probleme ca cele de mai sus sa printati ce primiti de la agent (serviciile incluse) asa cum apar ele in catalogul touroperatorului, sa le vorbiti calm si frumos pentru ca, in general, au fost cooporanti, n-a fost nevoie sa sun la agentie, sa ridic tonul sau sa cer sa vb cu managerul etc, s-a rezolvat totul acolo destul de rapid.

Eu unul am fost multumit de hotel, e posibil totusi ca unele scoruri sa fie supradimensionate, pentru mine s-a meritat pentru ca a fost un chilipir (early-booking cu vreo 30% mai ieftin fata de standard).

Trimis de ionutgrig in 04.09.12 21:39:34
Validat / Publicat: 04.09.12 23:19:24
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MAMAIA.

VIZUALIZĂRI: 3196 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ionutgrig); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 44.10 EUR pe cameră

[04.09.12 23:19:47]

@ionutgrig: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo.

johnnyredlabel † CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [05.09.12 08:41:19]

@ionutgrig: ai uitat sa ne spui cat a fost sejurul...

ionutgrigAUTOR REVIEW
    [06.09.12 10:52:53]

@johnnyredlabel:

Daca am voie sa spun pretul aici atunci e ok. E vorba de o oferta "best price" (asa era descrisa in voucher) - au spus ca sunt doar 2 camere la acest pret (ulterior, intrand pe site la iaki, am aflat ca e vb de fix cele 2 camere cu pat twin-vedere lac (am cerut la receptie matrimonial si au "unit saltele") - deci probabil cele mai "proaste" din hotel. Pe mine unul nu m-a deranjat, am mai stat in hoteluri de 4* cu bani mai multi si am avut camere sub cea de la Iaki. Pachetul standard 2pax era 390 eur cu dp, am primit 30% discount ca le-am luat cu 6 luni in avans. Hotelul e asociat gresit, zic eu, cu unul de fite, de figuri... cine a auzit unde ma duc m-a considerat parvenit sau manelist . De fapt e un hotel standard de 4*, mai degraba de relaxare daca stii sa profiti de SPA-ul ala dragut. Eu zic ca IAKI a mai dat jos din preturi, l-am vazut si la operatori romani la tarife accesibile fata de scorurile din anii trecuti.

ionutgrig, johnnyredlabel
    Alte impresii din această RUBRICĂIaki Hotel: