ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.09.2012
DIN: Dubai, U.A.E
ÎNSCRIS: 03.05.12
AUG-2012

Transfagarasan road trip

La sfarsitul lunii august, am avut ocazia sa ajung in sfarsit pe faimoasa sosea alpina Transfagarasan.

Situata la la o altitudine de 2134 metri, este o provocare pentru orice sofer, iar peisajul iti taie respiratia.

Am vazut pentru prima data imagini cu acest loc in emisiunea Top Gear din 2009 (video aici vimeo.com/8010978), si nu mi-a venit sa cred ca un astfel de loc spectaculos este chiar la noi.

Drumul face legatura intre cele doua provincii istorice Muntenia si Transilvania, si a fost construit in perioada comunista, dupa ce Nicolae Ceausescu a descoperit niste schite si planuri realizate inca dinainte de 1960.

La construirea acestui drum impresionant si-au adus aportul un numar mare de lucratori, 40 dintre acestia pierzandu-si chiar viata, in memoria lor fiind ridicate monumentele ""Poarta genistilor' si "Poarta Intalniri'', la cotele 1200 si 1600.

Revenind la excursia propriu-zisa, era pentru prima data cand vizitam altceva decat Valea Prahovei.

Intr-adevar avem o tara frumoasa, dar orasul meu natal, Bucurestiul, cu parere de rau, nu se ridica la inaltimea unei capitale europene.

Am ramas surprinsa ce case si vile impresionante erau mai sus de Pitesti, flori peste tot, drumurile curate, parca si lumea era altfel... mai politicoasa si mai putin grabita.

Ne-am oprit la Barajul Vidraru, lac artificial construit in perioada comunista, intre Muntii Fruntii si Masivul Ghitu.

Cum se face ca nu a mai aparut nimic notabil dupa revolutie, si suntem la pamant la capitolul infrastructura, insa in anii 60 se construia spectaculos.

Tot aici se poate practica si bungee jumping.

Recunosc ca am avut un gust amar cand, imediat cum am coborat din masina, am auzit instant manele rasunand ingrozitor de tare la chioscurile de lemn, unde se vindeau sucuri si diverse gustari.

Nu se potrivea deloc cu peisajul grandios din jur, dar lumea parea in elementul ei. No comment...

Am ajuns la Balea Lac... vremea nu a tinut cu noi, fiind deosebit de innorat... oricum, ne-am bucurat ca nu ploua. Parcarea costa 5 RON.

In zona nu era mare lucru, un sir lung de toalete ecologice de un albastru tipator, vesititele tarabe cu suveniruri pe care le intalnesti si pe Valea Prahovei.

Am luat masa la Cabana Paltinul, chelnerul era deosebit de amabil, mancarea a venit relativ repede, preturi decente...

Demult nu am mai intalnit asa ceva in Bucuresti.

Dupa masa, ne-am urcat iar in masina si am incercat vestitul drum alpin... de vreo cateva ori am fost intrerupti de turme de oi...

Ceata era foarte deasa, si vizibilitatea era aproape zero, dar ne-am bucurat nespus.

Sunt curioasa cum arata drumul intr-o zi insorita, neaparat vom reveni, mai ales ca e relativ usor de ajuns din Bucuresti.

Trimis de roxana.tomina in 04.09.12 10:42:55
Validat / Publicat: 04.09.12 11:44:14
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TRANSFĂGĂRAȘAN.

VIZUALIZĂRI: 2264 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (roxana.tomina); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Barajul Vidraru, acum o saptamana...

• Alte impresii din această RUBRICĂExcursie Transfăgărășan: