ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.09.2012
DIN: Sangeorgiu de Mures
ÎNSCRIS: 30.08.12
JUL-2010

Capitala Tunisiei - un oras de milioane / La un popas in Tunis si imprejmiurile capitalei

Am plati pentru a participa la o excursie in capitala tunisiei 60 EURO ce nu consider prea mult, si a fost chiar de neuitat.

Pornirea din Port El Kantaui a fost in jurul orei 6 dimineata si am ajuns in capitala cu autocar clasificat dotat cu aer conditionat, spatios, sofer profesionist. Cand am ajuns in capitala tunisiei primul lucru pe care am remarcat a fost o Dacia Combi. ce am si fotografiat.

Inainte de a ne opri cu autobuzul si a parcurge turul orasului pe jos am trecut pe landa ceasul Big Ben din Tunis - o varianta a ceasului renumit din anglia in miniatura.

Am debarcat langa un hotel ciudat, un fel de triunghi intors ce am si postat.

Un ghid e de milioane intr-un loc nou, ce a fost chiar de ajutor si ne-a aratat cea mai inalta cladire din tunisia, adica hotelul AFRICA.

Am parcurs strazile de bazar unde nu prea e indicat sa te aventurezi prea adanc, deorece e un fel de labirint ce numai localnii o cunosc.

La iesirea din bazar am observat o biserica catolica unde am si intrat cu tot ca nu suntem catolici dar ne interesa cultura.

Dupa ce am vizitat orasul am aflat ca e la moda la ei florile din plastic ce o vand ca la noi florile vii.

Zona de nord a tarii seamana cu europa deorece doar aici climatul e asemanator cu climatul european. Din cand in cand mai si ninge, dar zapada nu sta.

Am vizitat in apropierea capitalei un oras construit pe munte, unde toate casele au geamurile si usile vopsite in albastru iar toate casele sunt vopsite in alb.

Privelistea din acest oras e superba. Un fel de Monte Carlo tunisian.

De pe deal se poate vedea fluxul naval al capitalei si portul de yahturi.

Recomand vizitarea acestui oras pe nume Sidi Bou Said.

Am vizitat un muzeu in Tunis de pe care am si postat cateva poze interesante.

Aici se afla primul mozaic care a fost facut in antichitate din pietre colorate, adunate de sclavi de pe dealurile tunisiei.

Trimis de csaszar78 in 03.09.12 22:02:56
Validat / Publicat: 03.09.12 23:12:05
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TUNISIA.

VIZUALIZĂRI: 6336 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (csaszar78); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[03.09.12 22:34:42]

Mutat la rubrica "Descopera Tunisul" (deja existenta pe site); sters rubrica dublura introdusa de autor.

iulianic
[04.09.12 11:26:29]

@csaszar78: Pentru ca Tunisia este o destinatie pe care mi-o doresc pentru viitor, am citit cu interes cele scrise de tine si am admirat pozele atasate. Imi pare rau ca nu ai asociat pozelor si o cat de succinta descriere, lamuritoare pentru cei care nu au fost acolo.

Ce vestigii reprezinta imaginile PH29, PH30 si PH31? Acele minunate lucrari artistice, dantelariile din gips, se gaseau ca mostre in muzeul vizitat sau faceau parte efectiv din vreun palat?

csaszar78AUTOR REVIEW
[04.09.12 15:20:44]

@iulianic: Ca idee as avea ce scrie referitor la fiecare poza, numai ca in familie avem un singur calculator si de aceea o folosim cand ne lasa copii. Motiv pentru care nu am scris o descriere la fiecare poza, dar in pozele la care referi am fotografiat in tr-un muzeul de aer liber iar numele muzeului nu mai stiu, iar acolo in antichitate a fost palatul ce se vede in macheta pozei PH-24

Dantelariile faceau parte din muzeul Bardo si erau facute la case bogatasilor de catre sculptori si ca rasplata greutatea rezidurilor era platit in aur la cota 1/1

Recomand in excursiile acestea sa fie un ghid la fata locului, deorece merita toti banii.

iulianic
[04.09.12 15:48:11]