ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.09.2012

Nici nemulțumit, nici mulțumit
Nici nemulțumit, nici mulțumit

Cazare ideal amplasata la poalele Pietrosului Rodnei

Amplasare

Pensiunea este absolut superb amplasata la poalele Pietrosului Rodnei si acesta este fara indoiala atu-ul ei. Peisajul este minunat si pentru cine isi doreste relaxare, as zice ca este un loc ideal. A se vedea si pozele atasate.

Drumul pana la pensiune este un drum forestier acceptabil as zice, de aprox. 2 km, care porneste de la Spitalul din Borsa si urca destul de sustinut pana la pensiune si in continuare pana la cabana Meteo de sub Pietrosu. De aceea, daca scopul sejurului este de a face trasee pe munte, in special de a urca pe Pietrosul Rodnei, atunci aici este locul ideal pentru ca este amplasata exact pe traseu, scutind 2 km de urcus din Borsa.

Drumul este foarte circulat de masini, in ciuda faptului ca pe 70% din lungimea lui este foarte ingust si destul de accidentat pe alocuri. Noi am fost cu o Toyota Avensis care este destul de joasa si, cu multa grija, am reusit sa urcam si coboram de cateva ori acest drum in cele 5 zile, dar e destul de stresant.

Conditii de cazare

Pensiunea este compusa din doua corpuri:

- corpul principal este o casa mare, cu un living imens si o bucatarie la parter. La etaj si mansarda sunt mai multe camere cu cate o baie comuna (nu stiu daca au si camere cu baie proprie in acest corp de cladire). La demisolul cladirii proprietarii au si un magazin mixt unde in principiu se gasesc lucruri de stricta necesitate.

- corpul secundar este o casuta foarte draguta si cocheta, cu o camera cu baie proprie la parter si alte doua camere cu o baie comuna la etaj. In aceasta casuta am fost noi cazati. Una dintre camerele de la etaj este foarte mica si are doar doua fotolii extensibile in care ar putea dormi (teoretic) doi copii, insa acele fotolii sunt foarte proaste si incomode, asa incat dupa prima noapte nu i-am mai culcat pe copii acolo. Este pacat ca nu pun acolo doua paturi de cate o persoana (ar incapea foarte bine), pentru ca acea camera are vedere directa spre Pietrosu.

Camerele nu au spatiu de depozitare, asa incat esti cam obligat sa stai cu bagajele in mijlocul casei. Cele doua bai din casuta au dus dar nu au cabine de dus, asa incat se uda cam totul din baie si e destul de impractic pentru altcineva sa foloseasca baia dupa aceea, pentru ca gresia e uda si aluneca - daca nu ai slapi, bineinteles, cum n-am avut noi.

Casuta are si o mica terasa in fata unde este ideal sa iei micul dejun sau cina, pentru ca privelistea este absolut incantatoare. De asemenea, langa casuta este un mic bazin cu pastravi unde curge apa non-stop, ca si un gratar din piatra cu o masa si banci din lemn.

Curatenie: Nu as spune ca exceleaza la acest capitol, pentru urmatoarele motive:

Problema cea mai mare pe care am avut-o in casuta unde am stat a fost mirosul absolut ingrozitor de mucegai degajat din baia de la etaj, care pur si simplu nu ne-a lasat sa dormim deloc in prima noapte. A doua zi ne-am plans proprietarilor si desi la inceput reactia a fost cel putin bizara ("n-am ce sa va fac, pur si simplu nu stim de unde vine mirosul, tot apare si dispare, etc"), pana la urma se pare ca au reusit sa faca ceva, asa incat seara cand ne-am intors nu mai mirosea. In orice caz, nu am mai folosit acea baie in cele 4 zile cat am mai stat acolo, asa cum nu am mai folosit nici camera mica "pentru copii".

Un alt aspect neplacut a fost mirosul asternuturilor care a fost alt motiv pentru care am decis sa mutam copiii din camera mica. Pe unul dintre fotolii era un fel de plapuma cu urme clare de mucegai pe o suprafata intinsa, iar plicul de plapuma mirosea ingrozitor. Mai era o patura in camera mare de la etaj, insa si aceea mirosea a animal...

Conditii de masa:

Pensiunea nu ofera nici o masa, nici macar mic dejun, drept pentru care eu nu cred ca este corect sa se numeasca "pensiune". Si cred ca pierd destul de mult prin asta, pentru ca, dupa cum am descris mai sus, drumul de la pensiune pana in oras nu este deloc facil, deci e foarte nepractic sa cobori de 2-3 ori pe zi in Borsa ca sa mananci.

Bucataria pusa la dispozitie are, in principiu cam tot ce ii trebuie, dar pe langa alimente, trebuie sa vii si cu "consumabile" de acasa (chibrituri, detergent de vase, servetele, ulei, zahar, etc).

Ospitalitate:

In general, senzatia pe care am avut-o a fost ca gazdele nu prea vor sa aiba de a face cu noi, petrecandu-si tot timpul la magazin. Au fost destul de nemultumiti cand ne-am plans de problema cu mirosul din baie si pe tot parcursul sederii noastre acolo nu au venit niciodata sa ne intrebe daca ne simtim bine sau daca mai avem nevoie de ceva sau daca pot sa ne ajute cu ceva. Singurele schimburi de cuvinte aveau loc cand mergeam la magazin sa mai cumparam lucruri care ne lipseau.

Concluzie:

Una peste alta, nu stiu sa spun daca m-as mai intoarce la aceasta locatie (ma feresc sa spun "pensiune", dupa cum am explicat mai sus, si in nici un caz nu ii acord 3 stele; poate doua, pentru faptul ca are apa calda non-stop si pentru ca are un oarecare grad de confort in camere). Daca ma gandesc la peisaj si la locul acela minunat pentru relaxare si ca punct de plecare pentru ture pe munte, as zice ca da. Daca insa ma gandesc la toate celelalte... parca nu. Probabil ca daca se va construi o pensiune adevarata pe acelasi drum, m-as duce acolo.

Pentru ca trebuie sa fac o alegere in privinta recomandarii ca sa pot salva acest review, am ales "Da", pentru amplasare, peisaj si liniste cum ziceam, dar este un "da" cu multe rezerve.

Trimis de lilipet in 02.09.12 18:20:44
Validat / Publicat: 02.09.12 18:51:57

VIZUALIZĂRI: 5566 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (lilipet); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Casuta in care am fost cazati, foarte cocheta si ideal amplasata. Balconul din poza da exact spre Pietrosul Rodnei.

[02.09.12 18:51:45]

Excelent review.