ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.09.2012
ÎNSCRIS: 25.07.09
AUG-2012
2 AD. + 1 COPII -- v: peste 14 [ani]

Relaxare in Sozopol - Apartment hotel Martinez

Minivacanta in Sozopol a urmat celor 3 zile de rasfat la Istanbul (vezi impresii).

Aici ne-am relaxat pentru ca aveam nevoie dupa atata umblat. Hotelul Martinez ne-a oferit confortul necesar. Am rezervat direct pe internet un apartament cu un dormitor, chicineta si doua balcoane (87 euro cu mic dejun pentru 3 persoane si toate taxele incluse).

Apartamentul

Spatiul a fost unul generos. Dormitorul matrimonial era foarte mare, iar livingul oferea o canapea extensibila tot pentru doua persoane. Apartamentul avea mobila simpla, cu suficient loc de depozitare. Fiecare camera avea Tv plasma, insa din pacate fara nici un post romanesc. Majoritatea turistilor erau rusi si nemti.

Hotelul ofera si pachete AI, care insa, in opinia mea, nu merita. Este adevarat ca inghetata era foarte buna si se servea toata ziua (am degusta-o si noi). Cafeaua insa era oribila. In afara hotelului se mananca foarte bine si ieftin.

Baia era rezonabila ca spatiu, dotata cu balsam si sapun/foen. Prosoapele se schimbau zilnic daca doreai. Curatenia in camera se facea, de asemenea, zilnic. Chicineta avea vesela, o cana electrica, plita, tigai si un frigider mare, dotat inclusiv cu suport pentru cuburi de gheata.

Plata se face in leva sau cu cardul (acestia prefera plata cash). Serviciile de receptie sunt foarte bune, personalul vorbeste engleza si este amabil. Ne-au pregatit si o surpriza contra cost discutata in prealabil cu ei – un tort aniversar pentru casnicia noastra si o sampanie (15 euro). Leva puteai schimba si la receptie, unde se afla o casa de schimb valutar.

Liftul functia perfect, era rapid si chiar apreciez asta pt. ca in majoritarea resorturilor la care am fost liftul se misca precum melcul. Arhitectura exterioara a zonei de piscina era una placuta, insa zona de interior era simpluta chiar respingatoare si chiar nu inteleg de ce nu au amenajat mai frumos si interiorul.

Micul dejun: foarte bun si diversificat. Recomand zacusca si selectia de branzeturi, toate foarte bune. Restaurantul este bine proportionat raportat la numarul de turisti, astfel incat gaseai locuri la masa cu usurinta.

Hotelul are o echipa de animatori tineri si talentati, foarte axati pe programe pentru copii. Nu au alte facilitati pentru copii. Poti juca contracost minigolf sau biliard (mesele fiind bine intretinute- 1 ora 10 leva). Aveau si o masa de pinpong si program de animatie, cam ca la toate resorturile bulgaresti (vezi programul in detaliu in poza).

Piscina era curata, suficient de larga si lunga. Locul pentru sezlonguri era subdimensionat si evident anumiti turisti ocupau sezlongurile de la prima ora si sa zicem ca trebuia sa ai noroc sa mai gasesti ceva liber. Sezlongurile de la piscina nu se plateau, insa pe plaje acestea se plateau (6 leva). Pana la plaja aveai de mers 200 m si zona hotelului era despartita de strada unde se facea comert (fara circulatie auto) de zona de plaja. Plaja larga, curata, cu exceptia zonei de intrare! Intrarea in mare rezonabila, fara pietre. Prosoapele de plaje se dadeau de la receptie numai contra unui depozit de 15 leva de prosop. Depozitul se elibera la predarea prosopului. Se puteau schimba zilnic. Complexul dispune de spa (usor invechita ca prezentare). Piscina interioara era ok, insa sala de fitness, sauna si sala de masaj aratau primitiv. Ca o concluzie generala, hotelul ofera servicii bune la preturi rezonabile.

Zona in care este amplasat hotelul se numeste „Harmanite Beach” si seamana cu zona de promenada a statiunilor romanesti. Aici gasesti un amestec chicios de resturante, cluburi si chinezarisme. Mancarea insa este foarte gustoasa si nu am avut probleme cu stomacul.

Daca doresti relaxare si bun gust, strabati 1 km pe faleza si, in centrul vechi, pe malul inalt al falezei, gasesti niste terase superbe. Mancarea buna si la preturile restaurantelor bucurestene de clasa medie. Recomandam restaurantul Casa del Mare, unde au si o pizza foarte buna daca mergeti cu copiii.

Trimis de andraz in 02.09.12 15:42:33
Validat / Publicat: 02.09.12 16:25:54
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Varna

VIZUALIZĂRI: 3490 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (andraz); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Chicineta Apartament cu un dormitor
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com