ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.09.2012
AUG-2012

Nici nemulțumit, nici mulțumit
Nici nemulțumit, nici mulțumit
Către satisfăcător

Aproximativ multumitor la banii pe care i-am dat

Salutare tuturor!

Va rog sa va inarmati cu rabdare pentru ca am ceva de scris :)

Am ajuns la acest hotel, printr-un voucher pe care l-am achizitionat (oferta includea 3 nopti+ mic dejun pentru 2 persoane).

Am avut foarte mari emotii, deoarece citisem impresiile despre acest hotel, pe mai multe site-uri, si nu stiam la ce sa ma astept mai concret. Am sa trec strict la subiect. Hotelul nu a fost destul de usor de gasit (daca ai intuitie buna merge, intrucat nu prea sunt indicatoare).

Am gasit imediat loc de parcare, desi de obicei era destul de aglomerat, si am intrat in hotel, placut surprinsa de ceea ce vad.

Curat, frumos, domnisoara de la receptie a fost ok (una blonda), ne-a spus sa venim sa ne cazam dupa ora 14, intrucat cazarea la ei se face mai tarziu. Ok. Zis si facut.

Dupa orele 16 ne-am prezentat la receptie, ni s-a dat o cartela cu numarul camerei.

Hotelul arata si in interior si in exterior exact ca in poze, nimic nu este super exagerat. INSA: in prima camera care ni s-a dat, am avut inca de la inceput o sesizare, in sensul ca nu a mers aerul conditionat sub nici o forma, si frigiderul, este de fapt un racitor (ca un mini-bar), care pur si simplu depoziteaza alimentele (este ff mic, nu intra pe vertical o sticla de 2 L).

Fiindca nu ne-a convenit situatia am coborat si am rugat-o pe domnisoara sa ne explice ce si cum, a zis sa butonam telecomanda ca sigur merge... nu a mers... intre timp am avut noroc si am intalnit electricianul hotelului care a venit si cu mana pe inima ne-a spus ca trebuie sa schimbam camera ca nu are ce sa ii faca in acel moment. Ok. Ni s-a dat o camera cu un etaj mai sus, foarte ok, intr-adevar, insa erau cazate niste sportive cam galagioase, tranteau usile, si multi copii care plangeau, si am zis ca nu rezist. Am cerut alta camera cu vederea spre parc, cu toate ca stiam ca seara este activ si o sa fie un pic de galagie... am gasit pana la urma camera care ne-a convenit.

Camera este destul e ok, curata, o gresie de buna calitate, un balcon destul de incapator (problema aici era la paravanele dinte ele, intrucat il vedeai pe vecinul care isi intindea prosopul: D). Nu inteleg de ce, cei de la hotel nu au pus totusi paravane care asigura o oarecare intimitate). in fine, nu ne-a deranjat prea mult, intrucat nu am petrecut timp pe balcon.

S-a discutat cam peste tot de problema patului. Este extraordinar de adevarat, patul este FFF TARE, este ca si cum te-ai aseza pe o masa, cu o usoara, dar foarte insesizabila adancitura. In fiecare dulap exista 2 pilote, pe care le puteti folosi ca asternut (partea de dedesubt, si cealalta pe post de plapuma), asa se mai atenueaza din tarie. In tot cazul, nu am fost nemultumita, pentru ca sunt obisnuita in general cu conditii de toate felurile. Bun.

Problema noastra, a unor romani, este ca nu isi cunosc limitele bunului-simt. De ce spun asta?

Eu inteleg ca hotelul este firav, in sensul ca nu are o antifonare corespunzatoare. M-am temut de galagie ca de naiba. Am avut 2 seri (recunosc, doar pentru cateva ore) cand cei de langa noi, nu stiau cum sa vorbeasca mai tare. Trebuie sa ai o anumita doza de decenta, si sa nu deranjezi si pe ceilalti, mai ales ca stiau ca exista urechi.

Am gasit repede o solutie, apoi s-au potolit instant (sa imi fie cu iertare).

Am gemut de cateva ori, s-au speriat de ce se poate intampla in camera, si s-au inchis in cochiliile lor, lasandu-ne pana la urma sa ne odihnim).

Baia este ok, pentru conditiile acestea, nici prea mare, nici prea mica. In unele camere (pentru ca mai venise cineva in alta zi) nu functiona la 12 noaptea apa fierbinte... si bineinteles, nu exista camera unde sa nu curga apa pe jos... dar asta este situatia, nu este nici primul, nici ultimul hotel de pe lumea asta, unde se intampla asa ceva.

Per total, camera este destul de buna, cu conditia sa aveti vecini civilizati.

Asa... acum sa trecem la masa:

dimineata, pentru ca numai atunci am servit masa, totul este in regim de bufet suedez. Mancarea este foarte buna, daca te limitezi (cel putin pt gusturile mele) la painea feliata prajita, care este din belsug, apa fiarta pe care o folosesti impreuna cu propriul plic de ceai preferat (eu mi l-am adus de acasa, pentru ca ma asteptam sa fie ceai de proasta calitate-avea o aroma de pin ce aveau ei, un fel de ceai negru d-ala greu). Am mancat din belsug cascaval, care avea un gust pe placul meu, in rest nu prea m-am atins, dar va pot spune ce aveau:

paine alba feliata, apa fiarta, cafea, zahar, ceai de pin (asta era pe prima masa)

oua ochiuri, carnaciori (taiati marunt, cam cat jumatate de deget, insa nu erau prajiti cum doreau ei, erau un fel de fiert spre prajit) (masa a doua)

apa, lapte, suc (nu fac reclama, dar este de cea mai proasta calitate, te uitai prin el, cred ca era ceva de genul 2 lei, 2 LITRI...

nici nu m-am atins de asa ceva.

apoi o alta parte in care erau tavi cu cascaval felii, un fel de sunca, branza)

castraveti, rosii, taiate in bataie de joc, si f proaste la gust (asa zicea mama).

si in sfarsit, cea mai ravnita parte :) UNTUL cu mierea si gemul.

gemul ORIBIL, o amestecatura, un borhot... a doua zi nu am mai luat.

mierea destul de ok (cea mai sigura)

iar UNTUL cel de toate zilele (cubulete), aduceau cam 20 de bucati la jumatate de ora, deci era o bataie enorma pe el...

se putea manca atat inauntru, cat si afara (depinde si de vreme)...

sfatul meu este sa fiti activi si sa va duceti pe la 7.45 cel tarziu 8.30, pentru ca apoi vine valul de oameni, si e aglomerat.

Partea CEA MAI PROASTA la acest mic-dejun, sunt chelneritele, de fapt este una singura, care statea la bar undeva, care, cred ca fiind nascuta dupa '90, inca mai traieste cu ideea ca daca esti la mare, esti in permanenta la discoteca.

Nu este admisibil ca un hotel care se respecta, sa autorizeze muzica de proasta calitate (disco) data foarte tare. Daca ea se simtea bine, noi nu am digerat faza deloc. In primul rand este lipsa de respect pentru oamenii care abia se trezisera, si lipsa de respect pentru hotelurile de vis-a-vis.

Eu am 27 de ani, deci nu sunt vreo limitata, insa am fost la mare sa ma relaxez, sa dorm, si sa scap de agitatie...

nu m-am mai obosit sa ii spun ceva duduii, intrucat, daca atat o duce mintea, va dati seama...

curatenia a fost ok, doamna venea si matura, spala pe jos, si schimba gunoiul, altceva nu cred ca era nevoie (eu am venit acasa cu fata mea de perna) si nu m-am plans ca nu vine sa schimbe astenuturile, or something.

Restul curateniei, mai depinde si de noi... :)

per total, pentru 500 RON, cat am platit pentru acest hotel, pentru 3 zile de stat (de luni de la ora 17:00 pana joi la 09:00) eu am socotit 3 zile, nicidecum 4...

prietenul meu s-a cazat la 23 noaptea, si a eliberat camera la 8,30, si a platit 2 milioane... desi a propus o negociere...)...

p. s. piscina este super ok, curata, apa calda, nu am ce sa comentez... nici nu am facut prea mult baie, am preferat marea.

per total, daca gasiti OFERTELE prin vouchere (a nu se intelege ca le fac reclama) mergeti, ca merita... dar asa, sa mergi normal, si sa dai 2 mil pe zi, nu mi se pare normal, pentru ca nu suntem respectati. oricum nu prea suntem respectati...

ce bine ca mi-am descarcat sufletul...

daca mai aveti si alte intrebari, am sa va raspund :)

o seara buna

Trimis de krk_deea in 01.09.12 21:51:44
Validat / Publicat: 01.09.12 22:58:02
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în NEPTUN / OLIMP. A mai fost în/la: maramures, bucovina... etc

VIZUALIZĂRI: 2996 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (krk_deea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[01.09.12 22:38:44]

@krk_deea: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo.

virtualsara
[12.06.14 11:31:25]

Buna ziua! Am tot citit impresii despre acest hotel si nu am vazut cat e de mare distanta catre plaja. Mi-ati putea da cateva informatii?

Multumesc

johnnyredlabel † CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[12.06.14 15:05:14]

@virtualsara: Bănuiesc că nu prea ești familiarizată cu site-ul, uite aici o hartă amfostacolo.ro/harta-roma ... na-neptun__9410. Este la aproximativ 350-400 metri de plajă, cam 15 minute de mers pe jos. Ca punct de reper este Springtime-ul, de la el, mergi spre șoseaua de centură cam 50-60 metri (în sensul opus Mării Negre)

virtualsara
Alte impresii din această RUBRICĂRecif Hotel (ex Covasna) [Neptun]: