ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.08.2012
DIN: Targoviste
ÎNSCRIS: 14.09.10
JUN-2012

Merge, dar se poate si mai bine

Buna ziua

Nu am mai scris de mult pe aici din diverse motive. Am fost cazat la Hotel Mistral din Moeciu pentru un weekend si pot sa spun ca privelistea mi-a placut, aerul de munte... excelent, plimbarea in zona... ceva deosebit. Dar despre hotel am impresia ca au uitat motivul pentru care l-au construit.

Incepem cu inceputul: am ajuns in parcare si am constat la o privire fugara asupra hotelului ca unele geamuri sunt sparte la restaurant si sala de conferinte (nu ca ne-ar fi trebuit noua sala de conferinte, dar ca imagine era de mare angajament). Am zis ca s-o fi intamplat ceva si n-au apucat sa le schimbe. Am mers mai departe si am ajuns la receptie.

Dupa o balbaiala scurta in care erau nelamuriti cum sa ne cazeze (erau si grupuri mai mari acolo) am reusit sa ajungem in camera. din nou privelistea face toti banii. in rest... baia dotata in graba mare, ca doar vin turistii :) cu gresia si faianta prost pusa, prosoapele si sapunul trebuia sa le "prinzi" pe doamnele ce fac curat ca sa beneficiezi de ele (nu ca am fi avut nevoie de ele), iar faza cea mai enervanta a fost ca ne-am trezit cu doamna ce facea curatenie peste noi in camera desi pusesem semnul pe usa cu "nu deranjati". dar probabil asa era programul si noi o incurcam.

Dar am trecut peste si ne-am dus la masa daca tot am fost treziti. La micul dejun totul este ok, in sensul ca daca vrei o cafea mai de doamne ajuta, ti-o comanzi. Mancarea este identica indiferent cate zile stai, iar daca doamne fereste ai curajul sa vrei sa mananci afara pe terasa trebuie sa treci de chelneri:: "de ce v-ati asezat aici? ... nu vedeti ca nu este masa amenajata? ... stati sa intreb seful daca puteti manca aici? " - foarte amuzanti de altfel :)

Noi in general nu suntem carcotasi si oricum nu ne-am dus acolo pentru a analiza in amanunt toate chestiile acestea. oricum, impresia mea generala a fost ca au inceput investitia, au mers cu ea pana la un punct unde au ramas fara bani (sau aproape fara bani) si au zis... hai sa terminam cum om termina ca sa-i dam drumu. Mai departe vedem noi ce se intampla.

Nu pot sa zic nici ca am fost total dezamagit de serviciile lor. fac eforturi, dar cred ca este loc si de mai bine. oricum, ca si ultima impresie, zona este deosebita. Nu am mai fost acolo de cativa ani si pot spune ca dezvoltarea turistica este impresionanta iar peisajele sunt superbe. desi, zona dupa gustul meu a inceput sa se aglomereze foarte tare (ca pe valea prahovei).

Cu toate ca am scris mai sus ce am scris nu inseamna ca nu o sa ma mai duc pe acolo. macar pentru faptul ca in zona nu exista semnal gsm, poti sta un weekend linistit si relaxa in voie printr-o excursie :)

Trimis de Eduard Banica in 29.08.12 10:55:51
Validat / Publicat: 29.08.12 11:23:56
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MOIECIU.

VIZUALIZĂRI: 1662 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Eduard Banica); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 48.00 EUR pe cameră

StevenWhite
    [29.08.12 12:38:22]

Foarte util review-ul voi tine cont de el, can ma voi indrepta spre zona O zi buna!

pepsi70ro CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [30.08.12 18:21:17]

Ma bucur ca v-ati simtit bine acolo. Si noi am fost exact la inceputul lunii august, insa am beneficiat doar de serviciile restaurantului, care mi s-au parut la superlativ.

Insa am avut posibilitatea de a remarca si alte amanute din cadrul complexului, pentru o viitoare vacanta sau weekend acolo. Si m-au convins! Prin bunavointa si atentia personalului, prin curatenie si mai ales prin calitatea preparatelor culinare, care mi se pare extraordinara, iar cei care ma cunosc stiu ca sunt un gurmand inrait.

In ceea ce priveste semnalul gsm, eu am vodafone, pot spune ca am vorbit fara probleme de acolo de doua sau trei ori. Intr-adevar este o problema cu semnalul orange, insa din cate am inteles de la personalul de acolo, se fac eforturi pentru a se monta un releu in zona, cat de curand.

Hotelul beneficiaza de o retea prin fibra optica, si un sistem wirelles foarte performant, deci pana la montarea releului orange, disconfortul este minimalizat prin acest sistem.

StevenWhite
    Alte impresii din această RUBRICĂMistral Resort Hotel [Moieciu de Sus]: