ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.08.2012
AUG-2012
2 AD. + 1- 14 ani COPII

Ceva special....

Buna ziua,

La inceputul lunii august am inceput un traseu mai lung prin tara, cu masina. Prima oprire: Sighisoara.

Dupa review-urile gasite pe « amfostacolo.ro » cel mai mult ne-a atras "Casa baroca".

Aceasta calatorie am planificat-o din timp, asa ca rezervarea am facut-o inainte cu aproximativ o saptamana. Am rezervat pentru noi trei apartamentul de la etajul unu, pentru o noapte. O doamna amabila mi-a retinut datele desi nu am depus garantia ceruta.

Pretul pentru noi trei a fost de 255 lei, cu micul dejun inclus.

Ajunsi in Sighisoara dupa cateva indicatii obtinute telefonic, am ajuns in fata pensiunii. Pensiunea este in interiorul cetatii si accesul cu masina este ingreunat de numarul mare de turisti, tarabe cu suveniruri si de drumul pietruit. Receptia este intr-un magazin de suveniruri, aflat in aceeasi cladire. Masina am parcat-o fara probleme in fata pensiunii.

Cladirea este veche de 300 de ani si intreaga ambianta interioara reuseste sa recreeze atmosfera de epoca. Usa grea cu o broasca veche de cand lumea, cu o cheie ca de cetate, ne introduce in interior. Desi afara era foarte cald, in interior era destul de racoare si ne-a intampinat un placut miros de sapun. Pasii ne-au purtat printr-un hol mobilat adecvat, pe langa o curte interioara minuscula, apoi, dupa escaladarea unei scari care solicita multa atentie am ajuns in sfarsit in apartament. Pe palier cu apartamentul nostru era o bucatarie comuna, pentru servirea micului dejun.

Am deschis iar o usa veche cu o broasca primitiva. Apartamentul avea un dormitor cu un pat matrimonial si cu un altul mai ingust. Asternuturile erau frumos brodate. Si-n camere ca in restul cladirii s-a incercat recreerea unei atmosfere de vechi. Mobila veche dar in buna stare de functionare, sobele – cu rol decorativ, deoarece exista incalzire centrala, apoi si in baie, instalatii modern dar cu aspect retro…totul este aranjat in acelasi spirit. In dormitor exista chiar un radio cu aspect retro, cu lampi, dar care prindea FM. Exista un televizor si un frigider micut incarcat cu diverse bauturi, cu lista de preturi alaturi, de care nu ne-am folosit insa. In apartament nu exista aer conditionat dar nici nu s-a simtit nevoia. Am dormit cu fereastra deschisa fara a fi deranjati de prea mult zgomot sau tantari.

Ne-am plimbat pana seara pe strazile urbei, incercand sa facem cat mai multe poze. Am intrat intr-o cofetarie apropiata, in Casa Cositorarului. Prajituri apetisante ne imbiau din vitrina interioara. Prajiturile aveau preturi pe masura. De exemplu un strudel cu inghetata costa 15 lei. Trei prajituri, 2 cafele, un suc de mere si o apa minerala mica- 60 lei!! Destul de scump, de fapt totul ni s-a parut cam scump in zona cetatii. Probabil si datorita numarului mare de turisti, din care multi straini.

A doua zi dimineata am servit micul dejun in bucataria comuna. O doamna amabila ne-a servit cu oua fierte, mezeluri, ceai si cafea. Micul dejun a fost suficient, fara a fi prea bogat, insa.

Personal noi am fost placut impresionat de aceasta pensiune si v-o recomandam cu caldura! Ambianta interioara si amplasarea in centrul cetatii merita toti banii.

Trimis de Romeo2011 in 26.08.12 09:35:08
Validat / Publicat: 26.08.12 12:04:16

VIZUALIZĂRI: 2763 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Romeo2011); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Vederea din strada a pensiunii

MCM
    [26.08.12 12:19:48]

Superb, superb

elenahelen
    [18.03.13 18:32:14]

Ma bucura faptul ca v-am fost utili (noi cei care am scris despre Casa Baroca)

De fapt pana la urma este un site de informatie turistica si chiar daca suntem uneori subiectivi, cei cu intuitie stiu sa discearna intre ce le-ar placea si ce nu.

Am constatat ca nu voturile subiective venite din partea membrilor conteaza aici, ci vizualizarile. Abia atunci poti spune ca ai fost util sau ca ai fost de folos sau nu...

Sighisoara ramane si destinatia mea preferata!

elenahelen, MCM
    Alte impresii din această RUBRICĂCasa Barocă: