ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.08.2012
DIN: Galati
ÎNSCRIS: 21.06.12
AUG-2012

Este foarte frumos!

Tocmai am revenit acasa dupa un concediu frumos petrecut la Complexul Dunarea. Asadar, impresii proaspete si punctuale:

1. Cazarea: am avut o dubla superior in bungalow, in apropierea piscinei. Totul curat, functional, camera mare, patul spatios pentru doi adulti XXL si un copil. : -))) Prosoapele - schimbate prompt ori de cate ori le-am lasat jos. Lenjeria - schimbata, fara solicitare, de doua ori pe parcursul sejurului de 8 zile. Curatenie - zilnic (spalat gresia cu mopul si cu detergent bun+clor, golit cosurile de gunoi, spalat baia, maturat terasa la cerere). Cameristele - dragute, reactive la simple zambete si la respectul din partea turistilor (doar nu sunt servitoare, sunt oameni care muncesc si merita respect!). Am intrat in camera la ora 14,15, dupa ce abia la 13,30 cei dinaintea noastra au parasit-o. Asa ca... haideti sa fim cu totii corecti, daca dorim corectitudine, si sa iesim din camere la ora 12!

2. Piscina: superba, curata, ,,chimica" de te ustura ochii, ingrijita pe margine cu mopul si acelasi clor in fiecare dimineata. Chiar nu stiu ce s-ar fi putut face mai mult decat atat. Sezlonguri cam putine, dar aglomeratia este semn de propsperitate, asa ca poate iesim totusi din criza! : -)))) Programul pentru copii cam monoton, dar turistii se schimba, deci riscul de plictiseala pentru cei mici e minim.

3. Plaja: ei, hai, ca ne-am speriat degeaba ca facem jumatate de zi pana acolo! N-am cronometrat, doar ne-am simtit bine plimbandu-ne, ca doar am fost in concediu. Am fost numai dupa-amiaza si am gasit sezlonguri pe alese.

4. Restaurantul, cantina, sau cum vreti sa-i spuneti, ca oricum nu conteaza: cei care zic ca meniul nu e diversificat, ori sunt carcotasi, ori... sunt carcotasi! Pai la 2-3 ciorbe zilnic plus o supa, la cateva feluri de friptura (gratar, cu sos si fara sos, carnati, ciolan), la cateva feluri de mancare gatita (de la macaroane la ciulamale si musacale, ca nu mi le amintesc pe toate), si la cateva feluri de garnituri pe care poti sa le combini cu carne, cu salate sau cu amandoua... asta nu e diversificare??? La desert - prajituri de toate soiurile, la 4 sau la 6 lei bucata, dupa marime si pofta inimii.

Ce nu mi-a placut la restaurant: debarasarea de-a valma si faptul ca a trebuit sa facem noi curat la locul faptei mesenilor anteriori, adica sa stergem firmiturile si bauturile varsate. Niste elevi practicanti (cred) ridicau doar vesela folosita, fara sa duca treaba pana la capat. Apoi, sarea era oarecum o raritate, fiind piesa lipsa din multe oliviere. Or avea turistii vreo... ,,contributie"?

5. Per total: un sejur relaxant, reusit, petrecut in aer curat, ca la curte, cum se zice, si inca o curte cu piscina! In noptile calduroase din ultima parte, complexul chiar a fost o oaza de racoare. E adevarat, niste tantari mici si neciupitori ne-au cam sacait spre final, caci se bagau in bauturi si in piscina. Dar, cum a fost o problema generala in statiune, cred ca dezinsectia ar fi trebuit sa fie facuta, in primul rand, de primarie.

Concluzia: recomadam aceasta locatie. N-o fi ca in Turcia sau in Bulgaria, dar macar se straduiesc. Chiar am vazut interes pentru client si asta e ok. Si am vazut multa lume (familii cu copii in special) simtindu-se bine, am vorbit cu unii dintre ei, care erau chiar pentru a treia oara la Dunarea... dar care poate nu scriu pe amfostacolo.ro

Sejur placut tuturor si mergeti cu incredere!

Trimis de cristina.eu in 25.08.12 13:40:35
Validat / Publicat: 25.08.12 15:54:53

VIZUALIZĂRI: 2139 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cristina.eu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Baia de la camera dubla superior

cris1982
[25.08.12 17:22:33]

Am observat ca in general cei care au fost cazati la dubla superior au fost incantati de locatie, pe cand cei care au fost la dubla simpla, au fost nemultumiti.

Din pacate sunt putine camere superioare... Dar merita diferenta de pret, nu?

cristina.euAUTOR REVIEW
[25.08.12 19:06:22]

@cris1982: Cris, cu rezervare din timp cred ca nu e o problema sa gasesti dubla superior. La noi ,,din timp" a insemnat cu vreo trei-patru saptamani inainte, asta in plin sezon. Am vrut insa sa mergem la sigur, pentru ca nu puteam decala sau anticipa concediile, in functie de disponibilitatile din hotel. Dar sa stii ca noi am avut in preajma camere care, odata eliberate, n-au mai fost ocupate timp de cateva zile, unele pana am plecat. Asa ca... exista sanse si cu siguranta merita diferenta de bani. O familie cu care am socializat la piscina a regretat ca nu a luat superioara din start, pentru ca au cerut pat suplimentar pentru copil, ceea ce i-a costat mai mult.

cris1982, cristina.eu
Alte impresii din această RUBRICĂClub / Complex Dunărea: