ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.08.2012
ÎNSCRIS: 18.03.11
AUG-2012

O saptamana perfecta!!!

Dupa ce inca de anul trecut am inceput sa fac planuri in sfarsit a venit si momentul mult asteptat. Am reusit in plin august sa ne luam concediu si sa plecam, rezervarea fiind facuta inca din martie, ceea ce a insemnat si mai multa nerabdare in aceste ultime luni pana la plecare.

Drumul pana in Platamonas este, relativ usor, am avut doar mici incurcaturi la Salonic unde, soferul a vrut sa se opreasca putin si atat ne-a trebuit ca sa pierdem incadrarea de pe banda pe care trebuia sa mergem si sa ne trezim in oras, dar am scapat ieftin, si intr-un sfert de ora ,douazeci de minute am depasit momentul si am revenit pe calea cea buna. (trebuie sa precizez ca am mers cu masina personala si, din pacate, doar sotul meu sofer)

Cand am ajuns in Platamonas am avute ceva emotii pentru ca stiam ,asa orientativ ,ca hotelul este undeva la marginea Platamonas-ului in spre Nei Pori, dar de aici si pana la a nimeri direct la el ne asteptam la ceva aventura, dar nu a fost asa. Parca am avut un al saptelea simt si am luat-o direct spre el pe strada ce leaga Platamonas de Nei Pori, noi i-am spus aleea cu leandri caci pe marginea drumului este plin de leandri, si acolo unde se termina si trotuarul am recunoscut imaginea din pozele pe care le vazusem pe internet. (Acum pentru cine ar merge le-as da ca punct de reper hotelul Platamon Palace, pentru ca e mai mare si mai cunoscut de oricine, imediat dupa acest hotel se face la stanga)

Cand am ajuns la receptie nu era nimeni si am ajuns pana in bucatarie sa cautam pe cineva, dar i-am gasit destul de repede. Foarte prietenos si zambitor baiatul de la receptie ne-a spus sincer ca avea ceva treaba la bar pentru ca tot ele este si acolo si ca pe caldura asta e mare pacat sa lasi pe cineva sa astepte. (nu au personal foarte mult, este mai mult o afacere de familie. Spre exemplu fetele care ne serveau dimineata micul dejun faceau si curat in camere, baietii de la receptie se ocupa si de cumparaturisi de barul de la piscina etc).

Noi aveam rezervare pentru 2 camere una cu 3 paturi si una cu 2. Pentru cea cu 3 paturi am primit un fel de studio in care aveam un pat simplu intr-o parte si cu o minibucatarie, dupa care traversam un hol si ajungeam in camera cu patul dublu.

Tinand cont de amplasarea camerei aveam si doua balcoane, iar aerul conditionat la discretie fara a plati nimic suplimentar pentru el, singura conditie era sa fie usile de la balcoane inchise cand dam drumul la aer.

De cum am ajuns mi s-a parut super!!! Hotelul nu este foarte mare are pana in 20 de camere (momentan, pentru ca mai au un corp de cladire in constructie), dar cred ca tocmai asta ii da aerul acela perfect grecesc.

Masa este servita in regim demipensiune unde si dimineata si seara este tip bufet, dar nu va imaginati un bufet ca la hotelurile din Bulgaria spre exemplu. Dimineata poti servi de la cereale, oua fierte, iaurt grecesc, pateuri sau croissante calde etc pana la mezeluri( care in general erau cam de doua feluri plus cascaval). Iar seara sunt nelipsite salatele iar felul principal as putea spune ca este pe specific grecesc, in fiecare zi altceva.

S-ar putea, daca sunteti genul care prefera numai gratar sau foarte multa carne sa vi se para ca nu aveti cu ce sa va saturati, dar pentru noi a fost super. Am avut intr-o zi chiar si calamari, fericirea sotului meu, dar noi restu desi nu am servit calamari am avut paste sau pizza!!! :) Fiind un hotel destul de mic nu ar avea cum sa prepare si sa pregateasca mai mult, dar ceea ce mi-a placut este ca tot ce este pregatit este proaspat (nu se folosesc de catering cum am vazut la unele taverne).

Despre personal v-am spus foarte prietenosi si amabili si tot timpul zambeau. Nu mai spun ca mi s-a parut fantastic ca ii vedeam doar cand aveam nevoie de ei, altfel parca era hotelul nostru. :)

Ceea ce mi-a mai placut foarte mult este amplasamentul. Se afla cam la 200m de o plaja cu nisip. Erau ceva pietre in apa, dar care pe noi nu ne-au deranjat atat de mult incat sa cautam sa mergem pana in Nei Pori unde, intr-adevar nu sunt pietre nici in apa. Era mai comod sa stam aici si sa mergem doar dupa amiaza sau cand aveam chef de plimbare ori in Nei Pori ori in Platamonas. Platamonasul in centrul statiuni este destul de aglomerat de cladiri, iar seara foarte aglomerat si de lume. Frumos pentru plimbat este portul si faleza. In schimb Nei Pori are aleile mult mai largi si gasesti taverne chiar pe malul plajei.

Avand in vedere ca va aflati cam la aceeasi distanta de amblele statiuni nu va opreste nimic sa le explorati pe rand, noi asa am facut!!!

Seara cand ne intorceam din explorari ne asezam pe balcon si admiram muntii, si pot spune ca privelistea si adierea aceea a vantului te relaxa mai mult decat orice.

As mai putea spune o mie de lucruri dar cred ca m-as pierde in detalii, insa esenta este ca acesta este un hotel perfect pentru familii si pentru persoane care cauta relaxarea ,mai ales pentru cei care nu prefera tipul acela de hotel imens si aglomerat.

Este amplasat super incat sa puteti sa plecati in plimbare in doua statiuni (Nei Pori si Platamonas) si, deasemenea aveti posibilitatea de a merge in excursii pe toata Riviera Olimpului sau Muntele Olimp

Trimis de LauraS in 22.08.12 13:09:13
Validat / Publicat: 22.08.12 14:42:07
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Thasos, Vila Dimitri

VIZUALIZĂRI: 7070 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (LauraS); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Imaginea din balcon

[22.08.12 14:25:09]

Foarte bun acest prim review, o multime de amanunte extrem de utile pentru cei care doresc sa calatoreasca acolo.

@LauraS: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo.

aurorre
[05.02.13 10:05:22]

Multumesc pentru review! Am ales si noi pentru aceasta vara aceasta locatie.

As dori sa stiu daca intrarea in mare este lina si daca pietrele sunt prezente doar la intrarea in mare.

LauraSAUTOR REVIEW
[05.02.13 14:41:00]

@aurorre: Intrarea in mare este lina, iar pietrele se mai raresc pe masura ce inaintezi, dar n-as putea spune ca dispar complet.

Dar, poti merge putin mai departe pe plaja libera din Nei Pori, care este foarte lata acolo nu sunt deloc pietre in apa.

Nu e foarte mult de mers pana acolo.

Sper sa va simtiti bine si sa aveti o vacanta reusita!

vxp
[05.02.13 14:47:28]

eu as vrea sa merg de paste la acest hotel, chiar acuma am sunat la gentie sa imi dea o oferta pentru 02-06 mai, o camera dubla, sper sa fie destul de cald sa pot face baie, si sunt multe de vazut prin imprejurimi.

Mihne1
[21.02.13 09:49:34]

@LauraS: Buna ziua ma intereseaza daca mai stiti care sunt preturile la sezlonguri si ce distanta cu aproximatie este pana in plaja din Nei Pori. De asemenea cum este capitolul masa de seara tot bufet? Copiii au ce manca? Va multumesc

LauraSAUTOR REVIEW
[22.02.13 20:09:00]

@Mihne1: Buna ziua! Nu stiu cat erau preturile la sezlonguri pentru ca nu am folosit, dar langa locul unde faceam noi plaja erau sezlongurile de la hotelul Platamon care daca faceai consumatie la barul hotelului situat pe plaja nu mai plateai nimic, dar n-as putea sa dau informatii de spre preturi. Pana in Nei Pori as putea spune ca se merge cam un sfert de ora, pe plaja mai putin! (hotelul este exat la limita intre cele doua statiuni, cam cat faci pana in Nei Pori faci si pana in centrul Platamonas-ului)

Cat despre masa la hotel, da era tot bufet si seara. Am si eu o fetita de 7 ani care nu a avut probleme ca nu are ce manca in niciuna din seri, dar acum depinde cat de mofturos este copilul. In fiecare seara am avut un fel sau doua cu carne si 3-4 tipuri de salate, iar fructele n-au lipsit niciodata (nici dimineata, nici seara). Sa nu va imaginati un bufet ca la hotelurile din Bulgaria, nu este un hotel mare astfel ca nu au cum sa aiba o varietate foarte mare, dar compenseaza prin faptul ca mancarea este bine facuta si ajunge la toata lumea. Cum se termina un fel se mai aducea. Spre exemplu am avut o seara italieneasca cu paste si pizza, sau o seara in care au avut calamari umpluti, dar si o friptura cu sos pentru cei care nu erau fanii calamarilor, iar sosul tzatziki era bestial!

Ana Stancu
[08.03.14 14:15:21]

Buna ziua, La multi ani, doamnelor! Voi merge pentru prima data in 28.05 la hotel Olympion, cu autocarul, doar mic dejun.

Ce recomandari imi puteti face, legat de celelalte mese, cheltuieli obligatorii, distractii-seara, cumparaturi?

Multumesc,

Ani.

aurorre
[11.03.14 16:27:34]

@Ana Stancu: Buna Ani, noi am avut DP, pranzul l-am servit la taverna Xaris din Platamonas, pe faleza, unde era un ospatar roman si ne-a placut foarte mult.

Iti recomand inghetata la cornet, din Platamonas, e delicioasa, mai ales ferrero rocher.

Cumparaturi nu prea am facut, doar suvenirurile de rigoare. Sunt magazine cu haine de piele la preturi atractive, dar sa intri prin toate ca difera preturile pt acelasi produs, si sa negociezi.

Distractii seara - nu stiu, dar te descurci la fata locului, noi ne-am multumit cu plimbarile pe malul marii. La categoria cheltuieli obligatorii nu stiu exact la ce te referi dar eu zic ca excursia la Meteora si croaziera la skiathos trebuie trecute pe aceasta lista.

Sper ca ti-am fost de folos, Aurora

Ana Stancu, aurorre, LauraS, vxp
Alte impresii din această RUBRICĂOlympion Melathron Hotel [Platamonas]: