ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.08.2012
AUG-2012

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 4 MIN

Hotel clasic de 3 stele italian

Am ales in primul rand statiunea Riccione in locul statiunii Rimini, pentru ca am mai fost acolo si pentru ca mi s-a parut ca este mai putin aglomerata, mai mica si mai cu spirit tanar. Si asa si este. La Riccione am ajuns cu avionul low cost, ruta Cluj-Forli, din aeroportul Forli cu aerobus-ul (care are orarul de plecare in functie de cursele de pe aeroport-vezi site-ul aeroportului Forli) se ajunge la gara Forli, se ia trenul direct pana in Riccione, iar din gara Riccione se poate traversa viale Ceccarini pana in piazza Curiel (fermata 49) de unde se poate lua autobusul 11, in directia Rimini, pana la statia (fermata 44), cea mai apropiata de hotel sau se poate merge pe jos traversand viale Ceccarini si luand-o pe viale Dante. Dar sunt circa 30 minute de mers pe jos.

Hotelul l-am ales asa cum fac de obicei, pe baza cometariilor de pe diversele site-uri de turism si pe baza fotografiilor si informatiilor de pe site-ul hotelului. Am inceput corespondenta cu ei cu circa o luna si jumatate inainte de perioada prevazuta a sejurului (08-16 aug. 2012) si am cerut insistent o camera COMFORT PLUS cu vedere la mare, care se diferentia de camera COMFORT prin faptul ca are mobilier nou si frigider in camera. Ma temeam inca din Romania ca nu cumva sa platesct o camera comfort plus si sa primesc una comfort (mai ieftina si nerenovata) si am studiat cu atentie, din fotografiile expuse pe site, diferentele dintre cele doua camere. La sosire, asa cum presimteam, am primit, o camera care nu corespundea fotografiilor camerelor renovate, cred eu ca era una confort simplu, nu plus. Dupa lungi dezbateri cu directoarea hotelului (noroc ca vorbesc limba italiana destul de bine), am obtinut promisiunea schimbarii camerei de a doua zi, ceea ce s-a si intimplat. Am primit camera dorita. Nu am inteles insa, de ce in ambele camere a mai fost un pat, cu toate ca ele erau clasate la double room, si acest lucru a dus la limitarea spatiului in camera, si asa destul de mic. Hotelul se afla pe malul marii, este despartit de plaja doar de o strada cu sens unic, nu prea circulata, are deci o pozitie excelenta fata de plaja dar si fata de via Dante, plina de magazine. Un punct slab al pozitie hotelului este faptul ca nu are piscina iar peste drum, la Spiaggia 105 este un bar si in unele nopti au fost petreceri prelungite, adica dupa ora 1 noaptea. Camerele cu vedere la mare, de pe lateralele hotelului, au baie spatioasa cu fereastra, celelalte nu au fereastra. Pe balcon sunt doua scaune si o masa care sunt din alt peisaj, adica nu corespund unui hotel de 3 stele, sunt cu picioarele ruginite, spatarul spart iar masa scorojita.

Noi am optat pentru all inclusive care la italieni este ceva diferit fata de turci sau bulgari. Diferenta intre pensiune completa si all inclusive este ca primesti in plus la masa apa si vin si beneficiezi de 2 sezlonguri ("lettini") si 1 umbrela ("ombrellone) gratuit pe plaja, dar doar din rindul al treilea in sus. La Riccione randul al treilea inseamna randul de copertine (tende), caci in fata sunt umbrele di sezlonguri, dar pentru a beneficia de un loc acolo trebuie sa achiti o diferenta (circa 60 euro pentru 7 zile). Masa: la micul dejun diverse tipuri de checuri, omleta, salam, sunca, cascaval, unt, iaurturi, compoturi, ceai si cafea; la pranz si seara se alege meniul in fiecare zi pentru ziua urmatoare. Alegi 1 meniu la primul fel din cele 3 tipuri de paste si la al doilea fel iarasi din 3 tipuri. Cele 3 feluri se diferentiaza prin faptul ca unul e cu carne (ex. paste cu carne), altul cu este cu peste (ex. aste cu creveti sau scoici) iar altul este vegetarian (ex. paste cu spanac). La fel si la felul doi. Desertul este compus din fructe, sorbetto al limone, inghetata si uneori prajitura). Meniu mai deosebit am primit in ziua de 15 august, zi de sarbatoare mai importanta la ei, cand s-a organizat si degustare de icre negre, icre rosii, stridii, etc. precum si ciocnirea unui pahar de sampanie sau cocktail pe terasa, ascultand muzica live, cantata de o solista. Hotelul este recomandat familiilor cu copii mici carora li se acorda o atentie deosebita, dar pentru ceilalti, este o galagie f. mare la masa.

Personalul de la receptie este foarte amabil, se vorbeste si germana si te ajuta cu voluntaritate.

In comparatie cu vacanta de anul trecut, in statiunea Lido di Jesolo, aceasta a fost inferioara.

- -

Cost bilet aerobus (aeroportul Forli-gara Forli), durata de parcurs=15 minute=3.50 euro

Cost taxi-fix- (aeroportul Forli-gara Forli) =13 euro

Cost bilet tren Forli-Riccione-durata de parcurs=circa 45 minute=5.00 euro

Cost bilet statiune Riccione=1.20 euro (atentie se face cu mana la autobus pentru urcare si se apasa pe buton la coborare-altfel nu opreste in statie)

Cost bilet autobus Riccione-Rimini= 2 euro (1 calatorie)

Trimis de marcelina in 19.08.12 19:42:23
    Validat / Publicat: 19.08.12 20:48:23
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA. A mai fost în/la: Lido di jesolo, hotel delle mimose

VIZUALIZĂRI: 3777 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (marcelina); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

marcelina