ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.08.2012
ÎNSCRIS: 06.08.12
MAY-2012
2 AD. + 2 COPII -- v: 6&3 [ani]

Mai mult decât magic

Cu ocazia celor câteva zile de concediu din luna Mai ne-am hotarât sa ne relaxam la munte, intr-o zonă unde nu m-ai ajunsesem niciodată.

Aşa că Baile Herculane ne-a facut cu ochiul si am zis: de ce nu?

Am început sa caut cazare la mai multe hoteluri si pensiuni din zona, însa surpriza: toate rezervate cu ocazia "spiralei" celor de la MISA. În cele din urma prin intermediul unei agentii de turism am reusit să obţin bilete la Pensiunea Magic.

După un drum de 6 ore pe ruta Bucuresti-Pitesti-Vîlcea-Tg. Jiu-Baia de Arama-Baile Herculane iata-ne ajunsi în fata pensiunii.

Ne-a întâmpinat o receptionera amabila care cu o rapiditate de necrezut ne-a prezentat cele 2 camere care m-ai erau disponibile. Bineinteles am preferat-o pe cea cu balcon care oferea o imagine splendida a muntelui.

Camera foarte spatioasa si curata, cu mobilier nou (pat dublu foarte generos ca dimensiuni), tv cablu, aer conditionat (nu am simtit nevoia sa-l folosim)

Pensiunea este structurata pe 2 etaje +mansarda si se continuă in curtea interioara cu un corp construit ulterior compus din parter si un singur etaj. (dezavantajul camerelor din acest corp este accesul direct din curte, nu exista hol).

Pensiunea dispune de o mica sala de fitness dotata corespunzator (am incercat toate aparatele de aici); sauna care este contra cost însa noi am folosit-o de 3 ori fara sa ne ceara nimeni sa platim, precum si o piscina (mica cei drept) cu hidromasaj care din pacate pt. noi functiona doar pe timp de vara.

Restaurantul este la parterul pensiunii, unde este si receptia (care de altfel este si bar) micut dar foarte intim. Am avut micul dejun inclus si pot sa spun ca am incercat toate tipurile de omleta (cu ciuperci, cu masline, cu cascaval si sunca etc) asa de delicioase si pufoase erau. Se putea servi ceai, unt, gem, platouri cu gustari reci si toate in portii generoase. Servirea impecabila: 5 minute dura pana ne hotaream si ne prelua comanda si in maxim 10 minute deja înfulecam. De aceea am preferat sa servim si restul meselor tot aici. Totul proaspat si gatit in ziua respectiva; ciorbitele fierbinti iar fripturile inca sfârîiau in farfurie. Am fost foarte multumiti de calitatea restaurantului.

Dar ca peste tot m-ai există si minusuri: -pensiunea este chiar la soseaua principala din staţiune si zgomotul este deranjant mai ales noaptea

-parcarea este ca si inexistenta, maxim 4 masini in curtea interioară (eu am parcat-o pe trotuarul din fata pensiunii)

Despre statiune o scriu cu alta ocazie pentru că mi-a lasat un gust amar starea în care se afla si nu vreau sa faca nota discordanta cu aceasta locatie la care ne-am simtit magic de bine.

Trimis de dinţosul in 18.08.12 01:27:56
Validat / Publicat: 18.08.12 07:06:22
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în HERCULANE. A mai fost în/la: Baile Tuşnad; Balvanyos; Baile Olaneşti; Curtea de Arges; toată Valea Prahovei

VIZUALIZĂRI: 3492 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dinţosul); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

neimportant
[18.08.12 14:55:13]

O integrare in absolut (ca tot ati prins "spirala") cu degustarea aferenta, v-ar fi asigurat clipe magice pe care nu le-ati mai fi gustat vreodata. In plus, prieteniile legate in spirala, greu se mai dezleaga.

Din pacate degradarea statiunii este departe de a mai atrage turisti, practic aci vin cei nevoiti, cu afectiuni sau cei care doresc intimitati provocate de realizarea Marelui Sarpe ku-klux-klanist.

Cu stima,

Z.

dinţosulAUTOR REVIEW
[18.08.12 17:39:43]

@zapacitu: Tin sa te contrazic:

-în wekend statiunea se umple de tineri în special din Timisoara (am constatat acest lucru dupa nr. de înmatriculare al masinilor TM)

-zona ofera nenumarate trasee turistice cu grade diferite de dificultate. Avand în vedere cei 2 copii mici am încercat doar 2 drumetii montane foarte lejere, însa am reusit sa-mi fac o parere despre pitorescul locului

-există nenumarate stranduri cu apa termo-salina sau sulfuroasa deschise pâna seara târziu si crede-ma sunt pline de tineri

-statiunea îti deschide drumul catre nenumarate mini excursii optionale: orasul Orsova (cu zona de promenada pe malul Dunarii); Cazanele Dunarii (ametitoare si fermecatoare totodată); zona Mehadia; Drobeta etc. Le-am incercat pe toate si crede-mă merita!

-gustul amar la care faceam referire cuprinde în special starea noastra de delasare fata de patrimoniul si potentialul acestei zone: cladiri istorice pe punctul de prabusire; şosele in care îti rupi masina; trotuare in care îti rupi picioarele; lipsa iluminatului stradal; multa mizerie si nepăsare din partea autorităţilor. La aceste lucruri "simple" mă refer.

-după cum vezi timpul nu mi-a permis sa mă integrez in spirala, insa cine stie cum se pot schimba lucrurile pe viitor... pentru Herculane.

rita
[29.08.12 20:05:56]

Rogu-te fi bun si spune-mi cam cat te-a costat acest minunat sejur? Mi-ai facut o pofta nebuna de plimbare mai ales ca la Herculane nu am ajuns niciodata.

dinţosulAUTOR REVIEW
[29.08.12 21:35:30]

@rita: am plătit 600 lei cazare+ mic dejun pt. 5 nopti, sejur achizionat prin agentie de turism. Masa de prânz si cina servite la restaurantul pensiunii maxim 100 lei pe zi pt. 3 meniuri (fetele mele fiind mici le împărteam o portie). Costul transportului inclusiv pt. excursiile zilnice 480 lei. Plimbarea pe Dunare cu barca cu motor (~1h 30 min) ne-a costat 60 lei iar o intrare la strandurile din zona intre 5 si 15 lei de persoană.

Zona merită vazuta dar îti trebuie minim 3 zile pt. a te putea bucura cu adevarat de pitorescul locului.

rita
[29.08.12 22:54:09]