ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.08.2012
DIN: Cluj-Napoca
ÎNSCRIS: 15.08.12
AUG-2012

Un sejur superb si o curatenie ireprosabila

Pentru prima vacanta in afara tarii am ales Insula Thassos, deoarece eram curioasa sa vad daca este adevarat ceea ce spunea toata lumea despre insula de smarald. Am avut emotii in ceea ce priveste cazarea. Am ales sa mergem pe cont propriu, asa ca am inceput sa caut pe internet unitati de cazare in Thassos.

Am plecat in vacanta 2 cupluri, fara copii, si am vrut un apartament pentru toti 4. Dupa indelungi cautari si oferte primite pe email de la proprietari de hoteluri, pensiuni, vile am ales varianta cea mai buna pentru noi, si-anume Rainbow Apartments. Perioada pentru care am gasit ceva disponibil aici a fost 8 august - 14 august, adica 6 nopti cu 80 euro pe noapte, per total 480 euro pentru 4 persoane cazarea. Proprietara mi-a cerut sa trimit un avans de 80 euro, ceea ce am si facut. Am cautat review-uri despre aceasta locatie insa nu am gasit nimic, ceea ce imi dadea emotii. Totusi pozele de pe site-ul unitatii de cazare erau destul de ok, totul parea a fi frumos asa ca am zis sa incercam.

Dupa un drum lung de 1100 km (am plecat cu masina din Cluj) si dupa traversarea cu ferryboat-ul am ajuns in jurul orei 10:00 la Rainbow Apartments, deci cu 2 ore mai repede decat ora cazarii. Ne-a intampinat proprietara, Melina, foarte draguta si amabila si a spus ca nu e nici o problema ca am ajuns mai repede, deoarece apartamentul era gata si ne putem caza. In curte era loc de parcare.

Ne-a prezentat apartamentul. Arata exact ca si in poze: curat, spatios, lenjerie si prosoape impecabile, aer conditionat, televizor, internet wireless gratuit (mergea foarte bine), frigider, vase, cam tot ce ne trebuia pentru a ne pregati mancarea. Afara in curte era o zona comuna pentru barbeque, aragaz, gratar, rotisor, vase, frigider, televizor, cam tot ce iti trebuie. In camera se facea curatenie zilnic, o data la 3 zile ni s-au schimbat prosoapele si lenjeria de pat, dar proprietara ne-a spus ca daca dorim sa ni se schimbe mai des sa spunem.

Curtea era foarte mare, totul aranjat, zilnic se uda gazonul, o data la cateva zile sotul proprietarei taia gazonul, aranja una alta prin curte. Fiecare apartament avea o terasa mare, cu umbrela, masa, scaune, plus in fata pe gazon doua sezlonguri.

Pentru distractie in curte era o masa de ping pong, tobogane pentru copii, trambulina de sarit, cos de baschet si tot felul de jucarii pentru cei mici. Pentru cei mai mari in zona barbeque gaseai carti de joc, table, sah, palete etc.

Distanta fata de plaja era de 3 minute de mers la pas lejer, deci foarte aproape. In preajma erau multe taverne, mini market-uri, cam tot ce vrei. Mi-a placut foarte mult ca era liniste.

Pe perioada sejurului la celelalte apatamente au fost cazati polonezi, cehi, greci si romani.

Recomand cu mare drag aceasta unitate de cazare, deoarece totul a fost foarte curat si aranjat, proprietarii amabili, harnici, distanta fata de mare foarte mica. Cu siguranta vom reveni si la anul tot aici. Din cate am inteles au deja solicitari pentru vara anului viitor.

Trimis de FlaviaMihali in 15.08.12 17:47:27
Validat / Publicat: 15.08.12 19:10:12
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 6961 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (FlaviaMihali); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[15.08.12 17:57:45]

@FlaviaMihali: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

ninel*
[15.08.12 19:28:27]

Plaja de langa locatie cum a fost? Sau a trebuit sa mergeti in alta parte

[16.08.12 11:43:56]

@ninel: plaja e cu nisip fin, intrarea in apa e lina, pe o portiune de cativa pasi sunt pietricele si apoi nisip. Apa e foarte limpede si calda. Poti merge mult in larg pana sa iti ajunga apa pana la gat. Pe plaja sunt sezlonguri pe care le poti folosi daca cumperi o bere sau un suc de la terasa de care apartin. Am fost fost si pe alte plaje pentru ca am vrut sa vizitam tot ce am putut, insa mie plaja aceasta mi s-a parut cea mai ok, in ceea ce priveste intrarea in apa si nisipul. Acuma depinde de fiecare.

nicolae75
[23.11.12 22:34:10]

o intrebare: cum ati stat la capitolul liniste? tot citesc ca merg multi romani in insula si mi e teama ca vor aduce cu ei si obisnuita galagie. Erau si familii cu copii? Merci!

[09.01.13 22:30:02]

@nicolae75: scuze de raspunsul intarziat. sa stii ca a fost liniste, cu toate ca erau multi romani chiar am fost placut surprinsa de faptul ca erau civilizati.

pe plaja era liniste, nu ca la noi pe litoral ca urla muzica din toate partile.

am vazut si familii cu copii, mai ales aici, deoarece intrarea in apa era lina.

raducondurache
[21.02.14 10:30:38]

@FlaviaMihali: Buna, si noi am facut o rezervare la rainbow apartments in aceasta vara la inceputul lui august, e prima oara cand mergem in Grecia; cam ce temperaturi au avut aerul si apa pe timpul sejurului? Multumesc.

[21.02.14 14:50:14]

@raducondurache: Buna! Ne-am cazat 2 ani consecutivi in aceasta unitate (2012 si 2013) si totul a fost foarte bine. In 2012 am fost in luna august si sincer a fost foarte cald, vreo 40 grade, dar nu va faceti griji deoarece apartamentele au aer conditionat inclus in pret, sunt jaluzele la geamuri si plasa de tantari asa ca puteti sa dormiti si cu geamurile deschise fara nici o problema.

Marea este foarte aproape, la 2 minute de mers pe jos. Apa marii a fost foarte calda, mai calda decat ma asteptam, limpede, intrarea in mare se face lin, pe fund este nisip fin. Faleza este foarte animata noaptea si puteti face plimbari.

Mancarea la taverne este foarte buna, iar servirea ne-a impresionat.

Totul a fost foarte frumos si ne-am simtit excelent.

FlaviaMihali, nicolae75, ninel*, raducondurache
Alte impresii din această RUBRICĂRainbow Apartments: