ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.08.2012
ÎNSCRIS: 14.08.12
AUG-2010

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 5 MIN

Venezia si imprejurimile la sfarsitul verii

Desi am vizitat Venezia acum ceva timp (2 ani), sper ca impresiile mele din acest sejur le vor fi de folos celor care doresc sa calatoreasca in aceasta destinatie.

Nu voi face foarte multe referiri la preturi, deoarece nu stiu daca mai sunt sau nu de actualitate, dar orientativ va pot spune ca suma cheltuita in cele 7 zile a fost in jurul a 300-350 euro, excluzand cazarea (am locuit la niste prieteni) si transportul cu avionul.

Pe perioada sederii noi am locuit in Mestre, un orasel legat de Venezia printr-un pod lung. Il recomand celor care au un buget mai mic alocat pentru cazare, deoarece desi e foarte aproape de Venezia (aprox. 20-30 de min cu autobuzul), cazarile, magazinele si restaurantele in acest oras au un pret mult mai bun in comparatie cu Venezia. Este un orasel micut si cochet. In Venezia se poate ajunge din Mestre inclusiv cu trenul. Dintre restaurante cel mai mult mi-au placut Pizzeria Garibaldi, situata in spatele piatetei care gazduieste Turnul cu orologiu din Mestre, si Cortesconta, unde pot spune ca am mancat cea mai buna pizza de pana acum. Ospatarii sunt foarte amabili, la Cortesconta chiar ne-au aranjat o masa desi se pregateau sa inchida si au insistat cu zambetul pe buze sa ramanem la ei. Dealtfel ospatarii mi s-au parut foarte amabili si comunicativi la majoritatea teraselor, iar toti stiau engleza binisor.

La sfarsitul lui august este perioada reducerilor iar in Mestre puteti gasi imbracaminte si incaltaminte chiar la preturi mai mici ca in Romania in aceasta perioada.

Biletele de autobuz pentru Venezia le-am cumparat de la o tutungerie situata in apropierea garii din Mestre. Recomand fumatorilor sa isi achizitioneze tigari tot de la aceste tutungerii, in cazul in care nu si-au facut provizii din tara, deorece nu le-am vazut in meniul restaurantelor. Dealtfel fumatul este interzis in incinta localurilor.

Despre Venezia pot spune ca era foarte aglomerata in aceasta perioada, iar temperatura era foarte ridicata – in jurul a 40 grade Celsius. Recomand sa va dotati de acasa cu lotiuni cu protectie UV, palarii de soare, etc. La Palatul Dogilor si la Torre dell'Orologio din Piateta San Marco erau cozi ce pareau interminabile, dar a meritat efortul asteptarii. Pentru intrarea de la palat cat si la alte obiective turistice recomand studentilor sa foloseasca legitimatia sau carnetul de student pentru a beneficia de reduceri. Totodata nu recomand terasele din Piateta san Marco daca nu dispuneti de un buget maricel, atmosfera este superba, unele au si orchestra, dar preturile sunt maricele. O cola la cutie costa aproximativ 10 euro. Daca doriti sa vizitati cat mai mult si nu doriti sa va opriti pentru masa recomand rulourile din pizza care se gasesc la tot pasul la preturi ok. In Piata San Marco este si o statie pentru gondole care din cate am inteles costau peste 80 euro/40 min si in care incap cam 6 persoane. Pretul este negociabil. Gondolierii am observat ca majoritatea nu cantau, mai erau cativa care fredonau la cererea turistilor probabil. In jurul Ponte dei Sospiri am gasit “taraba” unui propietar de barca care organiza excursii in insule. Noi am ales un tur cu ghid pentru Murano, Burano si Torcello la pretul de 20 euro/pers. Excursia a durat 3-4 ore cu o opriere la fabrica din Murano unde am asistat la o demonstratie de prelucrare a sticlei si unde am vizitat sala cu exponate ce puteau fi cumparate (eu am avut impresia ca in oras sunt la preturi mai mici). In Burano am fost lasati sa ne plimbam si sa fotografiem insula timp de o ora. Burano este o insula superba, locuita de pescari, pe care trebuie sa o vizitati neaparat. Casele sunt toate colorate, iar la tot pasul se gasesc tarabe cu obiecte din dantela, dantela fiind “simbolul” insulei.

Trebuie sa vizitati neaparat si plaja. Noi am ales Jesolo Beach, deoarece am inteles ca este mai mare ca Lido. Am ajuns cu autocarul special din fata garii din Mestre dupa un drum de aproximativ o ora. Plaja in Jesolo este foarte mare si curata, cu sezlonguri gratuite si dusuri la tot pasul. Se gasesc terase si pe plaja, dar din cate am observat oferta la mancare este cam slabuta predominand salatele si sandwich-urile. Daca doriti o masa mai consistenta recomand terasele de pe stradutele din jurul plajei. Tot pe aceste stradute am observat multe magazine gen bazar cu produse foarte ieftine, pentru amatorii de chilipiruri. O rochie de plaja am achizitionat-o cu 10 euro la un astfel de magazin.

Venezia din cate am inteles si de la prietenii la care am stat nu are o viata de noapte prea stralucita, iar majoritatea localurilor se inchid in jur de 1.00 noaptea. Daca totusi doriti sa va plimbati noaptea prin oras se gaseau cateva tonete ambulante, in special in jurul garii de unde se puteau cumpara cocktailuri, punch si sangria. O alta bautura pe care o recomand este Birra Rosa, o bere traditionala strong care din cate am observat nu se mai gaseste in alta tara. Spritul apperol pe mine nu m-a impresionat foarte mult, desi am vazut ca este foarte consumat in baruri.

Daca tot ati ajuns pana aici si timpul va permite nu ratati Verona care se afla la aproximativ o ora - o ora si jumatate de mers cu trenul. In Verona mi-au placut foarte mult piatetele care erau pline cu tarabe cu fructe, flori si suveniruri. La Casa di Giulietta se poate vizita inclusiv renumitul balcon si puteti sa va pozati cu statuia aducatoare de noroc din fata intrarii (daca asteptati rabdatori dupa zecile de turisti care fac asta). Interiorul este destul de saracacios, dar nu pot spune ca am fost dezamagiti. Va recomand sa vizitati si Castelvecchio, Podul della Scalla din fata castelului, pod vechi de 7 secole, coloseumul din Verona, al 3-lea ca marime din Imperiul Roman. Majoritatea timpului in Verona l-am petrecut la cumparaturi, reducerile fiind cat se poate de tentante.

Deocamdata acestea sunt detaliile pe care le-am retinut mai bine, voi reveni in cazul in care imi voi aduce aminte mai multe lucruri utile sper. Va doresc vacanta placuta si consider ca nu veti regreta daca alegeti sa va petreceti concediul in aceasta regiune cu istorie si arthitectura impresionante.

Trimis de cora87 in 15.08.12 16:26:03
    Validat / Publicat: 15.08.12 19:01:44

VIZUALIZĂRI: 5371 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cora87); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Jesolo Beach

[15.08.12 19:01:26]

Mutat la rubrica "Descopera Venezia" (deja existenta pe site); sters rubrica dublura introdusa de autor

• Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Veneţia: