ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.08.2012
DIN: Iași
ÎNSCRIS: 13.07.10
AUG-2012

Kerkyra venetiana prin ochii unui turist

Am optat sa mergem in Kerkyra cu autobuzul din Agois Gordis. Chiar daca am inchiriat o masina timp de 2 zile si am avut posiblitatea si timpul necesar, am fost sfatuiti sa mergem cu autobuzul. Motivul: lipsa parcarilor. Nu stiu daca este asa, dar nu am riscat. Am vazut ca sunt multe masini, locurile publice erau majoritatea ocupate. Erau si parcari private la care mai gaseai cate un loc.

Am platit pentru persoana/sens: 2.20 euro. Am sa va scriu un program ca sa vedeti orele:

Ag. Gordis-Corfu Corfu-Ag Gordis

09:15 08:30

10:00 09:15

13:45 13:00

15:15 14:30

18:15 17:30

20:45 20:00

Acesta este programul pentru luni-vineri. Sambata se fac 6 curse fara cea de la 13:45, iar duminica doar 2 intre ore: 11:45 sdi 18:15. Pentru cei sin Agios Gordis!!! Sunt mai multe statiuni asemanatoare la nume!! 1Trebuie sa retineti Agios Gordis-Sinarades ca sa nu ajungeti in alta statiune!

Autobuzul va va lasa in statia de autobuz mare, este un fel de autogara. In apropierea ei este Portul Cechi si Noua Fortareata Venetiana. Centru vechi se afla intre Noua Fortareata si Vechea Fortareata. Intre ele ar fi cam 3 kilometri sau un pic mai mult. Fortareata noua – se afla in partea de nord est. A fost construita in jurul anului 1600. Orasul vechi este prima atractie care v-o recomand! Orasul vechi se afla in partea de nord a capitalei. Precizare centrul vechi din oraș a fost inscris pe lista patrimoniului cultural mondial al UNESCO!

Stradutele sunt pline de turistii, de magazine scumpe de aur, haine si suvenire, de taverne. In magazine gasiti lichiorul de koumkouat, care se vinde ambalat in sticlute de diferite forme si marimi. Acest fruct este foarte rar, doar in doua locuri din lume se poate gasi. Noi ne-am ratacit, deoarece toate strazile seamna, dar am gasit in unele locuri afisiere care aratau harta si unde esti in acel moment.

O alta destinatie care o recomand este Kanoni, langa Corfu Town. Se afla la vreo 4 km sud. Este foarte aproapede aeroport. Daca ajungeti sus vedeti niste terase de unde se poate admira o priveliste extraordinara: insula Pontikonisi (insula Soarecelui), biserica Vlahena de unde se ia o barca spre insula si cum aterizeaza/decoleaza avioanele. Se mai poate admira tot golful Hakiopulo.

Cam ata despre aventura din Kerkyra! Daca reusiti puteti sa vizitati si palatul Mon Repos, locul de nastere a printului Philip. Langa se afla si un vestigiu antic, templul lui Artemis!

Trimis de raluka1312 in 11.08.12 20:18:55
Validat / Publicat: 11.08.12 21:31:27

VIZUALIZĂRI: 4003 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (raluka1312); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Fortareata veche din exterior

irinuca*
[12.08.12 11:10:38]

Cu parcarea a fost groaznic! Am asteptat cam 40de minute sa se elibereze un loc si am platit destul de mult, nu retin exact suma, politistii din Corfu, pasari rare dealtfel, sunt foarte tari, poarta bermude si tricou si merg pe motocicleta.

raluka1312AUTOR REVIEW
[12.08.12 15:27:05]

Noi nu ne-am riscat. A fost chiar foarte bine cu autobuzul. Este o mare diferenta intre transportul in Romania si cel din Grecia. Nu am avut nici o problema cu transportul!

irinuca*, raluka1312
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă zona Kerkira (Corfu Town) :