ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.08.2012

Nici nemulțumit, nici mulțumit
Sub orice critică

ARTICOL ARHIVAT

Nu merita sa-ti strici vacanta stind la Vila Alpin - Comandau

Dupa aproape o saptamina de la intoarcerea de la Vila Alpin (supranumita hotel!) incerc sa povestec cit pot de obiectiv despre aceasta experienta neplacuta.

Autonumitul hotel este de fapt o vila mare si urita, ingramadita intr-un spatiu de aproximativ 700-800 mp alaturi de multe alte case si dependinte. Totul in jur este imprejmuit cu garduri de plasa iar curtea este in acelasi timp parcare, loc de relaxare si tot spatiul verde al numitului hotel. Pozele din prezentarea oficiala sunt aproximative - sunt facute cu panoramic- si creeaza impresia unui spatiu generos dar nu este asa.

Pentru sejurul nostru de 3 nopti am platit un total de 1300 lei (masa si cazare)

Personalul de la pensiune este sub orice critica: doamna care crede ca administreaza vila - extrem de agresiva in comportament, lipsita de amabilitate, chelnerii - depasiti de situatie - nu stiau cit costa 1 l de vin Recas (apropos, costa 20 de lei- vin la carafa), seful de sala (lol) era in niste pantaloni scurti (cam chiloti) si de fapt tinea socotelile - nu avea nicio treaba cu sala de mese- iar bucatareasa... de toata jena - facea program de masa turistilor pe motiv ca ea nu poate sa gateasca tot timpul. Apropos de bucatareasa, aceasta este mama administratoarei, o femeie cu care nu vreti sa aveti de treaba iar mincarurile preparate de ea se pot caracteriza cu un singur cuvint: SARATE. Sarate, dragii mei de iti dadeau lacrimile - iti cresta tensiunea de atita sare. In afara de acest gust, nu am ramas cu nimic in memorie.

Intr-o zi la prinz a zis ca prepara galbiori cu muschi haiducesc si mamaliguta. Ce a preparat "bucatareasa": ciuperci champinion din conserva cu muschi file si cu piine. Si cu nelipsita salata de varza - nu aveau niciun fel de altfel de salata in afara de varza si castraveti murati (covas (n) iti spuneau ei. Sarae in draci si poate a fost o intimplare dar supa acea masa m-am simtit foarte rau si pe corp mi-au aparut o iritatie de care inca nu am scapat nici acum (tratamentul indict de doctor: Clorocalcin si Betaderm).

Intr-o alta zi, la prinz ne-a "oferit"supa de rata cu galuste. Supa de rata consta intr-o fiertura cu "Secretul gustului - gust de rata"si o galusca de spargeai gresia de o scapai pe jos. Ciorba a fost buna dar ma repet, foarte sarata.

Daca asteptarea voastra este meniuri traditionale atunci nu ati nimerit in locul potrivit: la aceasta pensiune se cumpara totul de la market si se serveste turistilor care au gresit si au nimerit pe acolo.

Despre distractii: traseee turistice - virful Lacauti - statia meteo - departe si nu uitati, sunteti in plin teritoriu ursesc - sa aveti sprint bun!

ATV-uri, biciclete - o vrajeala - nu exista niciun atv si nicio bicicleta. Plimbarea cu caruta - o minciuna - nu exista si cind au fost intrebati nici nu s-a pus problema sa caute pe acolo, prin vecini.

Daca veti fi aburiti cu o piine mare, de 50 de kg care intra in pret pregatita de brutar la cuptorul din curte, cind veti ajunge la pensiune veti afla ca brutarul este plecat in Germania - cu 1 zi inainte- si ca nu are cine sa coaca piinea.

Si multe, multe alte minciuni, dezamagiri care transforma 4 zile pe care le vrei linistite in 2 zile in care abia astepti sa pleci si sa scrii un review plin de naduf dar obiectiv.

Nu am mai spus nimic despre programul de distribuire al apei pe care l-a facut " administratora" sub motivatia ca este seceta si nu este apa suficienta in put.

In concluzie, eu nu recomand nimanui aceasta pensiune cu tzifna de hotel din motivele expuse mai sus: curtea mica, lipsa oricaror posibilitati de distractie, personal obraznic si lipsit de politete, minciuni in ceea ce priveste oferta si un raport foarte scazut intre ceea ce platesti si ceea ce primesti.

Celelalte opinii care spun ca nu se ia gunoiul, etc... etc... sunt intrutotul adevarate.

Va multumesc pentru rabdarea cu care ati citit acest review - daca imi amintesc si alte lucruri voi mai scrie.

Trimis de Saphir in 11.08.12 13:26:50
Validat / Publicat: 11.08.12 15:11:26
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în COMANDĂU [CV].

VIZUALIZĂRI: 2716 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Saphir); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Vila Alpin
[21.11.12 16:26:25]

@Saphir: În primul rând, dorim să vă mulţumim tuturor celor care ne-aţi fost oaspeţi la VILA ALPIN. Sigur că întotdeauna este loc de mai bine. Regretăm că unii oaspeţi nu au găsit în locaţia noastră motivul pe care l-au urmărit atunci când ne-au ales. Este adevărat că poate nu întotdeauna ne-am ridicat la aşteptările, în primul rând ale noastre. Au fost situaţii obiective când a trebuit din mers să rezolvăm o defecţiune tehnică, sau să înlocuim un angajat absent din motive de sănătate, sau să nu putem îndeplini o ofertă, deoarece brutarul nu se afla în ţară. Programul de copt pâine uriaşă, presupune solicitarea lui în avans cu câteva zile, brutarul nefiind angajatul nostru, acesta trebuie contactat şi stabilit programul cel puţin cu două zile înainte. Noi sincer, am sperat ca aceste probleme interne să nu afecteze sejurul nimănui. Se pot întâmpla lucruri nedorite, chiar şi la un hotel de cinci stele, din mijlocul unui oraş. Datorită amplasamentului orice problemă apărută la noi, devine de cinci ori mai greu de rezolvat.

Locaţia este amplasată în natură, în pădure, pentru a ajunge la noi trebuie străbătut un drum dificil dar, considerăm că liniştea şi aerul pe care îl găsiţi face efortul uitat.

Ne pare rău să aflăm că cineva a avut probleme şi disconfort, din cauza unor mâncăruri sărate. Mâncarea tradiţională maghiară, are un conţinut ridicat de condimente, sare şi este deosebit de iute. Considerăm că poate, anunţând că aveţi o sensibilitate mai accentuată la aceste ingrediente, cu siguranţă ne-am fi străduit să vă oferim un alt meniu. Regretăm şi ne cerem scuze pentru acest fapt, împreună cu bucătăreasa vom include în lista de meniu noi feluri de mâncare pregătite cu conţinut redus de sare şi condimente.

Intenţia noastră nu este de a ne scuza pentru problemele pe care aveţi tot dreptul să le expuneţi. Considerăm că din toate acestea avem doar de învăţat, orice problemă prezentată ne obligă să ridicăm ştacheta, şi să sperăm ca de acum înainte, toţi oaspeţii noştri să plece din VILA ALPIN cu amintiri frumoase, pe care să le dorească retrăite şi altă dată.

NB Vila Alpin este (sau a fost) reprezentant al unității
RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [300] [150][3 voturi]
Adnotat ca DREPT REPLICA la review CRT
ak-ar de rumÂn †
[21.11.12 18:09:29]

Vila Alpin este de sex feminin (F) ?

SaphirAUTOR REVIEW
[03.01.13 13:13:45]

Buna ziua si La multi ani tuturor.

Am citit ecoul celor de la Vila Alpin si as dori sa fac la rindul meu unele precizari:

1. vila nu se afla in padure, izolata de restul lumii - aceasta se afla intre alte case, pe o ulita (va rog sa nu va suparati!) a satului Comandau. Zona din spate este orientata catre munte, dar acesta nu este accesibil turistilor din aceasta arie - trebuie sa treci paraul si sa incerci sa urci pe panta muntelui.

2. sarea nu este un condiment traditional maghiar - ceea ce am afirmat eu in review-ul de acum 4 luni se referea la gustul sarat peste orice masura si in niciun caz nu am facut referire la condimente "traditionale".

Va reamintesc ca doamna bucatareasa facea program de masa turistilor si solicita extrem de vocal sa ne prezentam toti la masa la aceeasi ora - nu cred ca se punea problema unor menu-uri separate, cu mai putina sare.

3. in review-ul meu m-am referit strict numai la aspecte care tin de serviciile si comportamentul celor care deservesc vila respectiva.

4. Am apreciat faptul ca regretati situatia din care, pina la urma avem cu totii de invatat.

SaphirAUTOR REVIEW
[03.01.13 13:29:24]

@AK-AR de RUMÂN:

Buna ziua,

conform Dexonline, substantivul "vila"este feminin.

Va multumesc pentru interesul acordat review-ului,

Saphir

----------------------------------

VÍLĂ ~e f. Casă cu grădină în jur, construită, mai ales, în afara orașului sau într-o stațiune balneoclimatică. /

ak-ar de rumÂn, Saphir, Vila Alpin
Alte impresii din această RUBRICĂVila Alpin: