ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.08.2009
ÎNSCRIS: 04.08.09
JUL-2009

Prelude - merita !

Dragii mei, va inteleg ingrijorarea in ceea ce priveste hotelul Prelude! Dupa ce am citit impresiile negative am ajuns la agentie ca sa-mi schimb cumva destinatia. Ma gandeam chiar sa renunt si sa-mi iau cateva zile in Bulgaria, unde mai fusesem, si ne simtisem foarte bine. Normal, cine s-ar duce intr-un loc al groazei, cum il descrisesera unii din turistii anteriori... Sigur nu s-a putut anula sau schimba nimic, asa ca am plecat total intors pe dos spre Kusadasi.

Din fericire toate previziunile negre s-au infirmat una cate una: transport OK, cu aer conditionat si pauze (uneori si la cerere), ghidul (Gabi) amabil si cu informatii utile, primirea la hotel cu zimbete si in limba engleza, camera mare, zugravita proaspat, mobilier intreg si aranjat cum trebuie (ma asteptam la nu stiu ce ruine), dulapul de haine cat un sifonier, baia exemplara cu un blat cat peretele, cu chiuveta incastrata, oglinda cat peretele, uscator de par, cabina de dus spatioasa, cu doua usi glisante. Pare in regula, nu?

Mancarea - obsesia noastra (si poate a prea multor romani). Foarte buna, dupa gusturile mele. In ce sens? Daca merg intr-o tara straina nu vreau sa mananc tot salam banatean si telemea, ci specificul lor. In fiecare seara erau doua feluri, sa spunem principale, ambele cu carne, din care erai servit de personal. Mi-au placut condimentele lor, chiar daca ne-au facut sa servim vreo doua zile niste antiacide gastrice (o alta cultura gastronomica, de! ). Au fost de toate: snitele, sote-uri, frigarui (excelente, nu le ratati), vita, pui, cu sosuri de cury, cu nucsoara, rozmarin, menta, cus-cus, un super orez, chioftea (un fel de hamburgeri locali), ce mai, Orient. Mere, pepene (verde, galben) si vreo cinci feluri de prajituri - simple, dar insiropate din belsug.

Alta mare problema rezolvata - bautura! Vin, vodca, gin, coniac si, sigur ca da, bere la pahar, nu acra, nu amara, nu prea tare, dar asa se bea si in Germania sau Franta. Daca ar fi fost cu doua grade mai tare umblam nauci pe-acolo.

Plaja avea un nisip extrem de fin, aproape prafos (dar nu praf), din care cauza nici apa nu era cristalina. La mal desigur, mai gaseai cocean de porumb, elastice de par, o punguta, dupa-amiaza, cand produceam gunoaie, dar asta deja era vina noastra. Hotelul are plaja lui, cu sezlonguri si umbrele.

Inca o data, personalul a fost foarte amabil. Pe vreo patru-cinci ii stiu pe nume, pentru ca ne-am despartit aproape prieteni.

Aa, sa nu uit! Spunea cineva ca a mancat masline pocite. Ei bine, masline mai gustoase ca alea nu am mancat niciodata. Probabil ca erau fara conservanti.

Revin un pic la hotel. Are un corp cu sapte etaje si se continua spre plaja cu niste vilisoare lipite intre ele, cam vreo zece randuri de camere, nu stiu sigur. Asta o insemna Prelude 1 si 2. Noi am stat in corpul cu 7 etaje, si era catalogat dupa voucher de 4*. Si chiar e renovat de curand. Ce-i drept, cum cobori treptele spre superba gradina, a cazut un pic tencuiala. Grav de tot!

Subscriu fara rezerve la parerile pozitive - este adevarul pur si simplu, si sunt impotriva celor negative. Nu inteleg de ce nu sunt crezuti primii...

Si ca sa intru si eu in speculatii, cred ca parerile negative sunt concertate, parca au acelasi stil. Sigur ca sunt alte hoteluri mai bune. Intotdeauna va fi unul mai bun, dar hotelul Prelude asa e vazut de mine acum. Poate altora nu le-a placut sincer, in aceeasi masura in care mie sincer mi-a placut!

Trimis de ponticul in 05.08.09 00:56:51
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 1983 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ponticul); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)

[06.08.09 21:33:44]

Ma bucur sa citesc si astfel de impresii. Mie mi se par sincere. Poate atasezi si cateva poze. Ce zici?

mariusserban
[06.08.09 21:34:03]

Subscriu la tot ce ai spus despre acest hotel. Impresia mea a fost la fel una din cele mai bune. De mentionat faptul că Hotel Prelude este unul din putinele hoteluri de 4 stele cu plajă proprie din Kusadasy. Cu siguranţă o să revin cu cea mai mare plădere aici.

[06.08.09 21:34:55]

Marius, tu cand ai fost acolo? Eu urmeaza sa plec saptamana viitoare. Te rog sa revii cu informatii suplimentare, eventual cu un review individual, in care sa detaliezi impresiile tale.

ponticulAUTOR REVIEW
[06.08.09 21:56:44]

Rebeca, crede-ma ca pozele de aici sunt suficiente. Peisajul e tot ala, si oricum nu se compara cu realitatea. Te inteleg... eu am fost terorizat de impresiile negative. Mergi linistita, o sa fie bine!

mariusserban
[06.08.09 22:09:42]

Am fost în perioada 01-08.07.2009. Cazare excelentă, curăţenie în cameră, baia foarte curată, prosoapele se schimbă la cerere de cîte ori doreşti, în fiecare zi la curăţenie se aranjează lenjeria într-un mod deosebit, dar îţi las asta ca una din cele mai plăcute surprize. Masa este exact cum a descris-o "ponticul", de menţionat că cele mai bune măsline sunt cele coapte, de aceea sunt "pocite", nu cele care se comercializează la noi, în mare majoritate verzi.

Plaja excelentă, atenţie la intrarea în mare pe o porţiune de 1-2 metri sunt pietre după care este numai nisip, dar se poate ocoli.

Animatori buni, pe timpul zilei concursuri jocuri etc, seara am avut trei spectacole.

Atmosfera este deosebită, foarte liniştită şi relaxantă.

Recomandare - de savurat o bere pe terasa restaurantului privind apusul soarelui în mare. Pentru alte detalii îţi stau la dispoziţie.

[07.08.09 08:39:40]

Dle marius... noi tot in aceeasi perioada am fost. Exemplele pozitive pe cere le exprimi sunt in parte adevarate. Dar explica-ne si noua ce spectacole aveai tu acolo? Ce bere savurai tu la bar? Ce culoare nedifinita aveau chestiile cu care te inveleai in camera? -- Asa zisele spectacole se faceau de cate 3 amariti care se schelambaiau pe scena si vorbeau in toate limbile, numai in romana nu. Sper ca ai remarcat biblioteca din holul hotelului cate carti in romana ai vazut? (doar eram 60 % din hotel.) Bere mai proasta nu am baut niciodata, se spune ca sunt bauturi autohtone, sunt de acord cu asta ca doar d-aia vi in alta tara sa incerci bucataria locala. Nu cred ca e cazul sa dau exemple de bere romanesca si mancare traditionala [cu] care ai lasa cu burtile pline pe straini cind vin la noi. Tu ai avut parte de asa ceva?

Poate ti-l amintesti pe tipul care s-a urcat in autocar la intoarcere (nu era din prelude) si primul lucru pe care l-a cerut a fost o oprire pt. o cafea reala.

[07.08.09 16:29:53]

Va multumesc pt raspunsuri, mi-a mai venit putin inima la loc. Parerile voastre mi se par sincere. Pana la urma nu poate fi multumita toata lumea, bineinteles ca or sa fie intotdeauna pareri pro si contra, nu suntem toti la fel, avem gusturi diferite.

[07.08.09 16:32:27]

webmaster, as avea si eu o intrebare pt tine: cum de se poate trimite un ecou atat de simplu, fara sa fie nevoie de introducererea vreunei parole sau ceva de genul asta?

Miss Butterfly
[07.08.09 16:41:50]

Rebeca din cate stiu eu nu pot posta ecouri decat membrii site-ului AmFostAcolo, si asta numai dupa ce si-au introdus numele de utilizator si parola.

Sper sa nu gresesc, insa nu cred ca pot fi scrise ecouri de persoane din "exterior".

[07.08.09 16:41:52]

la fel ca pe majoritatea site-urilor/forumurilor, nu pot trimite ecouri decat utilizatorii inregistrati si autentificati pe site. Iti recomand ca atunci cand intri pe site, sa te autentifici direct in prima pagina. De atunci incolo, sistemul "te tine minte" (te tine logat/a) si poti posta direct ecourile, fara sa fie nevoie de autentificare.

Imi cer scuze daca cumva nivelul explicatiilor a fost prea detaliat (daca cumva esti familiara cu forumurile, nu era nevoie de un asemenea nivel, dar nu am de unde sa stiu)

[09.08.09 22:25:40]

Pt Neagu Adi. Nu stiu ce ai avut tu cu berea turceasca. Mie mi-a placut f mult si sotului la fel. Crede-ma ca nu-i ageamiu in ale berii Nu stiu de ce unii chiar vor cu tot dinadinsul sa critice tot timpul. Look at the bright side of life! ; )

[10.08.09 08:32:47]

pai daca spui ca berea era f. buna si eu spun ca era f. proasta, inseamna ca unul din noi chiar are o problema. vad ca cei care au pareri bune sunt de obicei pt. prima data in turcia. eu faceam turcia acum 15 ani cind mergeam in instambul dupa haine, atunci ma cazam la hoteluri ieftine si nu e nici o diferenta de calitate.

[10.08.09 08:55:23]

neagu adi: NU e deloc musai ca unul din voi sa "aveti probleme".

Ca sa explicitez: Daca mie imi place berea Timisoreana, iar tie cu totul alte marci de bere, inseamna ca avem unul dintre noi o pblema??! Categoric nu.

[10.08.09 09:04:21]

pai de ce crezi ca unii tot criticam? ! ca suntem de la o agentie concurenta. si cei ce au pereri bune sunt de la christian tour. mie imi pare rau ca am pierdut 11 zile si 1000 euro (cu tot cu cheltuieli). in rest fiecare cu parerea lui. nu am postat aici doar sa critic hotelul, ci sa pot da unele impresii si pt. cei care urmau sa plece. unii care au fost ulterior mi-au dat dreptate, altii s-au simtit bine. daca eu am fost in tara si la 2, 3, 4, 5, * si am vazut diferenta in mod normal la 4* trebuia sa fie in anumit fel, eu nu am vazut asta. si astea au fost parerile mele. sti cat asteptasem sa maninc miel oaie, baclava, sarailii, etc. , si am facut asta atunci cand m-am intors in bucuresti.

[10.08.09 09:10:20]

mastere... ideea mea e ca unii au pereri f. proaste (cazul meu) si altii bune .ce ma intriga e ca daca era bine parerile erau la acelasi nivel (unul de mijloc), dar sunt prea mari diferentele. Il astept pe -impresii- sa vina de acolo si sa ne povesteasca, ca si pe altii

[10.08.09 09:11:28]

apropo acum beau timisoreana la pet (una din berile favorite)

[10.08.09 09:12:43]

sincer si eu o astept, sper sa fie parolista...

Prelude e un hotel care ma intriga atat de mult, ca mi-am pus in gand sa trec anul viitor pe-acolo, in vizita, sa ma lamuresc personal.

[10.08.09 09:20:02]

de cind am inceput sa postez aici am ajuns sa ma trezesc si sa vin sa vad ce pareri sunt noi, sper ca este ceva constructiv pentru toata lumea: pt. site sa creasca, pt. turisti sa fie mai bine informati, ca si pt. agentii sa ia atitudine (sunt sigur ca urmaresc ce se intimpla aici) sotia imi spunea sa mergem la agentie sa cerem socoteala, crezi ca rezolvam ceva? eu zic ca nu.

[10.08.09 09:36:09]

afirmativ, in toate aspectele mentionate.

mai putin in privinta "socotelii", sincer cred ca e timp (si poate nervi) pierduti degeaba.

[10.08.09 13:43:57]

Hi hi hi! NU stiam ca am sa starnesc atatea dscutii! Pt cultura voastra generala Impresii e baiat!

Si tot p[entru Neagu Adi poate avem si noi probleme nu negam, dar mai citeste o data ecoul tau de aici . sau mai bine iti dau eu citatul

"Sunt de acord ca pt. unii a fost ok. Dar la 4 stele este inacceptabil asa ceva. Daca erau conditii de 4* toti aveam raspunsuri f. bune si poate mai veneam aici, dar asa nu mai vin niciodata in turcia si nu mai apelez la agentie"

Si alt citat:

"sti cat asteptasem sa maninc miel oaie, baclava, sarailii, etc. , si am facut asta atunci cand m-am intors in bucuresti." Uite ca eu am mancat toate astea in Turcia!

A! Si ce legatura au maica agentiile? I don't get it!

[10.08.09 16:28:26]

una la mina; discutiile nu le-ai provocat tu. citeste prima impresie de anul acesta. si cu citatele mele care e treaba? incearca sa citesti putin printre rinduri

[10.08.09 16:44:39]

cred ca tu erai unul din acei turisti care rupeau usa cand se deschidea sala de mese, cei care faceau asta in seria mea erau cei multumiti, care au si postat aici.

[10.08.09 16:52:37]

hai ca m-ai dat pe spate! de unde ai tras tu concluzia asta?

dimpotriva nu prea m-am omorat cu mancarea. e adevarat ca dimineata mancam printre primii ca sa ocupam loc la piscina dar asta e partea a doua.

[10.08.09 17:03:13]

neagu adi: de vreo cateva minute bune, tooot stateam si cugetam - ca orice ardelean veritabil - daca ecoul tau se apropie mai mult de "atac la persoana" sau de "simpla tachinare"...

Noroc ca tilinka e un user echilibrat, pen'ca tocma' ce ma pregateam sa-l sterg, temandu-ma c-ar fi deranjant. Te invit insa ca pe viitor sa eviti astfel de exprimari.

[10.08.09 17:10:01]

in optimismul meu tind si eu sa cred ca era o simpla tachinare!

ponticulAUTOR REVIEW
[10.08.09 19:29:47]

O mica intrebare Adi ! Pentru tine o baclava reprezinta trecerea de la 3 la 5 stele ?

[10.08.09 21:50:36]

Good question Ponticule!

[11.08.09 18:17:59]

dupa cum am mai spus in toate interventiile, nu numai baclavaua. ci si berea si guma de mestecat care era pe cabina de dus si cum am fost tratat de personal. voi cum v-ati simti sa ti se ofere pizza la o pensiune in maramures? ! . oricum e de inteles, prima data in turcia si poate in afara tarii

[11.08.09 18:27:10]

si daca ponticul nu a avut fire de par in mancare si elefanti, la cei nemultumiti erau niste mamuti. vad ca ne-ai descris tot sejurul de la plecare pina la sosire eu m-am referit strict la hotel. o intrebare: ce vegetatie luxurianta ai vazut pe traseu, ca de la mine din autocar se vedeau numai iarba uscata acolo unde nu punea mina omul. apropo, ai uitat sa ne povestesti de ficusii de la intrarea din hotel erau dispusi la 4 m. stinga dreapta de intrare. cu ghidul gabi ne-am inteles f. bine.

[11.08.09 19:43:04]

Scumpii mei. Vreau sa-i salut pe tinereii care au fost in perioada 29 - 7.08 in Hotel Prelude alaturi de bucurestenii aia multi si galagiosi... Victor in special va pupe si va spune numai sanatate...

Hotelul? ... e frumos... dar nu mai calc niciodata acolo... In cateva luni am inteles... daca nu deja s-a vandut... sau se va vinde... sursa sigura... vretzi sa va spun pretul?

[11.08.09 21:47:41]

welcome back mai Impresionistule! Domne sa sti ca l-am cumparat eu! ))

Nu scrii si tu la impresii?

Si iarasi pentru Aditza Neagu: My friend eu am mancat baclava, sairailie si carne de oaie la hotel!

[12.08.09 11:39:14]

e uite ca eu nu

[12.08.09 11:45:27]

mai impresiule la ce hotel ai fost tu, ca la tilinka a fost raiul pe pamint? concluzia mea este ca sunt 2 hoteluri prelude (nu 2 corpuri) 2 kusadasi si 2 turcii. una pentru ce fitosi care sunt nemultumiti, si alta pentru oamenii care se simt bine oriunde.

[12.08.09 11:58:19]

Mai Aditza eu nu am fost la Prelude! Am fost la alt hotel si am fost anul trecut. Apropo era de 3+ stele

[12.08.09 12:02:57]

STOP CHAT! Rezumati-va la a discuta informatii UTILE celorlalti.

[dupa cum am mai scris, chiar 'nainte, azi sunt morocanos ]

[12.08.09 12:06:20]

nasol domne! iertare stapane! (master) ) da unde ai scris bre?

[12.08.09 12:26:32]

sunt de acord cu masterul. ar fi bine sa ne rezumam la a avea impresii despre locatia in care am fost. cind am intrat pe site am cautat "hotel prelude" anul 2009 nu 2008, unde conditiile au fost mult mai bune, sa nu mai ducem in eroare oamenii

[12.08.09 12:45:18]

Bun! Adi tu ai fost in vreo excursie optionala? TI-a placut ceva?

[12.08.09 12:48:37]

Dat fiind faptul ca webmasterul e destul de morocanos si nu accepta chatul, poate sa raspunda la o intrebare? Cu ceva vreme in urma afirma ca va da un raspuns la solicitarea infiintarii unui forum, unde fiecare sa-si dea cu parerea mai mult decat o face in aceste ecouri/review-uri. Asta se intampla pe vremea cand era mare polemica in jurul hotelului Victoria Palace/Bulgaria.

Asteptam sa pice frunza, ca tot bate toamna la usa?

[12.08.09 12:59:27]

Stii ceva, divio? Nu e vorba doar despre timpul meu (liber) din ce in "mai" insuficient. Nu sunt foarte convins ca un forum ar fi util site-ului. Cateodata inclin sa cred ca da, altadata ma gandesc daca nu ar complica inutil lucurile -- oricat de clar as scrie instructiunile, unii, nu putini, ar scrie pe forum subiecte ce tin de site-ul propriu-zis si viceversa - iti spun din eperienta ca SIGUR asa se va intampla. Iar pentru cel care cauta exclusiv si strict informatii si recomandari utile, viata ar deveni clar mai grea

Trebuie sa ma gandesc foarte bine inainte. Si, ca orice ardelean pur-sange, chiar am nevoie de o "bucata" buuuna de timp -- continua, si nu de fragmente disparate libere.

Oricum, dupa cum am mai scris, subiectul "forum" este al doilea pe lista de prioritati deja. Termin "fisa userului" - ce, btw, va aduce cu sine si o "inovatie" sper cat se poate de utila - clasamente si medii particularizate hotel ptr fiecare utilizator, functie de gradul de "afinitate" cu autorii reviews-urilor, setat in aceasta fisa ca si coeficient intre 0 si 1 - si ma voi apleca cu sarguinta pe acest subiect.

Desi stau cam rau cu salele (propriu &figurat too)

[12.08.09 13:10:50]

Ok, multumesc inca o data pentru promptitudinea cu care raspunzi (semn ca "ochiul soacrei" e vigilent).

Ca si parere personala, consider ca acel forum pe care-l ai in atentie ar descongestiona review-urile de toate acele comentarii mai mult sau mai putin la obiect despre hotelul/statiunea in sine.

Daca ar fi sa faci o statistica referitoare la numarul de postari cu trimitere clara la ceea ce inseamna hotelul, conditiile oferite si raportul calitate/pret, vei vedea ca multe nu prea-si au locul si rostul pe acolo.

Spuneai ca nu e mare lucru sa-l pui in practica, fa-o, vezi cum merg lucrurile, daca nu merg in directia dorita, baga-l in faliment si pune lacatul pe el, asa cum s-a intamplat si in alte parti. Poate un poll referitor la acest subiect adresat celor ce viziteaza amfostacolo ar da raspunsul, ce zici?

In final, e decizia ta/voastra, functie de timpul liber si prioritati.

P. S. Cum e cu "afinitatile", conteaza distanta, varsta si/sau sexul pentru media/clasamentul utilizatorilor?

[12.08.09 13:23:04]

"afinitatile" e un termen provizoriu, poate o sa gasesc altul mai potrivit.

Evident c-ai inteles cam ce intentionez, dar hai fie epxlicitat clar: Fiecare seteaza acel factor dupa propriile criterii, dar eu o sa mi-l setez fnctie de similitudinea in gusturile turistice, functie de nivelul de asteptari de la un concediu si de nivelul experientei turistice intr-o anumita destinatie - acolo unde toate acestea (si probabil altele) le voi simti apropiate de ale mele, voi pune 1 ca si coeficient. Astfel, parerile (notele) lor vor cantari mai greu in clasamentul PERSONAL.

[12.08.09 13:29:58]

In acest caz, lasa "barfa" cu " abonatii " site-ului si misca-ti shalele, mainile si neuronii pentru a vedea si noi rezultatele. Altfel, o sa credem ca tii sa devii un ilustru politician, care promite insa nu vine si cu rezultate palpabile la acele promisiuni.

Succesuri !

Miss Butterfly
[12.08.09 13:35:12]

mi se pare foarte buna ideea asta cu fisa utilizatorului.. spor la treaba!!!

[12.08.09 14:12:54]

din pacate, tre' sa-m impart timpul - si asa foarte putin - si pentru rubrica "diverse" - lucruri totusi importante, chiar daca voi nu le stiti, n-aveti de unde...

De exemplu, poate ati observat mai inainte cat de greu a mers site-ul - a fost a "o-mie-una" incercare de hacking de saptamana asta.

Dar... gata cu "chatul" . I'm out.

[12.08.09 15:56:22]

din pacate nu am avut prea mult timp pt. plimbari (am fost cu sotia internati 3 zile) dar am fost cu o masina inchiriata la pamukale, in alta zi la adaland, iar vreo 2 zile pt. vizitarea orasului, restul plaja la nisip

[12.08.09 15:59:58]

pai de ce ati fost internati?

[12.08.09 22:13:13]

tilinka... adi neagu'... welcome back "nu e doua hoteluri" e unu si prost... pardon.. bun... v'am mai spus... daca mama ma hranea toata viata mea cu salate mai ziceam.. dar....doamne ajuta.. va iubesc si va stimez... nu prelude..da?...deci NU

[12.08.09 22:40:52]

DECI CONCLUZIE : FRATILOR DACA SUNTETI VEGETARIENI MERGETI LA PRELUDE! ))))))))

[12.08.09 23:25:09]

tilinka...d'aia tin eu la tine.. ca stii sa ma citesti ai vazut ca se poate?...Nu uitati... NU PRELUDEEEE

[13.08.09 00:21:33]

domne da ce te faci cu mine ca eu nu prea ma omor cu carnea!

[13.08.09 00:31:21]

@impresii & tilinka - ati reusit un lucru destul de rar - sa-mi ridicati nivelul colesterolului cu acest chat fara sfarsit.

Rog aveti un pic de rabdare, in curand va fi disponibil un forum - promit o sectiune speciala, doar ptr voi doi

DECAT SA VA "INCHID" PE VOI, MAI BINE INCHID ACEST FIR DE DISCUTIE.

Fir de discuție ÎNCHIS - nu se mai pot scrie ECOURI.

[pentru solicitari de redeschidere, scrieti-mi pe Feedback]
Daca ai fost acolo si doreşti sa ne povesteşti experienţa ta: Scrie impresii

Alte impresii din această RUBRICĂSentinus Hotel (ex Prelude, 3*):