ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.08.2012
DIN: Buhusi Bacau
ÎNSCRIS: 28.12.08
JUL-2012
2 AD. + 2 COPII -- v: 15 si 8 ani

Pozitionare excelenta pentru un sejur frumos

Iata ca a trecut o saptamana de cand ne-am intors din frumosul concediu petrecut in Salou, dar impresiile sunt inca vii pastrate in minte.

Dupa trei ani consecutivi de sejururi in Turcia, inca de anul trecut ne-am propus sa schimbam ceva la urmatorul concediu deoarece copiii dadeau semne de plictiseala in "tarcurile" din Antalya si urmarind parerile de pe AFA ne-am hotarat asupra Spaniei, mai exact Costa Dorada, un motiv important fiind parcul de distractii Port Aventura aflat in aceasta zona.

In cautarile pe internet am notat cateva hoteluri care sa indeplineasca conditiile principale: sa fie la o distanta aproximativ egala de plaja si de Port Aventura si sa ofere un confort acceptabil (care sa nu faca trecerea de la 5* din Antalya prea grea).

La sfarsitul lui ianuarie ne-am oprit asupra hotelului Vil'la Romana, aflat la jumatatea distantei intre Park si plaja, aproximativ 15-20 min distanta fata de fiecare, si cotat foarte bine pe Tripadvisor si alte site-uri de profil.

Rezervarea am facut-o printr-o agentie de turism romaneasca, deoarece hotelul nu are un site propriu (sau nu l-am gasit), cu un avans de 30% in momentul rezervarii si restul cu 15 zile inaintea plecarii, totalul fiind de 1860eur pentru 10 nopti cu demipensiune 3 adulti si 1 copil (cel mare are 15 ani deci figureaza ca adult aproape peste tot) cu o reducere de early booking de 400eur, urmand ca transportul pana acolo sa ni-l asiguram singuri (am zburat cu Tarom-ul pana in Barcelona si de la aeroport la hotel si retur am platit un microbus pentru transfer).

Cam lunga introducerea facuta acestui hotel dar cred ca sunt utile si aceste detalii.

Hotelul nu este foarte mare, are 450 de camere, in doua aripi, plasate pe 5 nivele, fiecare camera avand capacitatea de pana la 4 persoane (in fiecare camera exista o sofa extensibila).

Camera este suficient de spatioasa, aerul conditionat centralizat, puteai sa reglezi viteza dar nu si temperatura, cu frigider si televizor LCD, balconul cu masa si 2 scaune si uscator de rufe, baia dotata cu toate cele necesare: feon, gel de dus, sampon, sapun, casca pentru dus, piepteni de unica folosinta, produse de igiena personala etc., prosoapele se schimbau zilnic, la cerere (daca erau lasate pe jos), asternutul a fost schimbat de 3 ori.

Curatenia facuta in camera a fost foarte buna, cele 4* sunt binemeritate.

Piscina nu este foarte mare, dar cu suficiente sezlonguri in jurul ei, cu un program de animatie slabutel, atat cat am vazut intr-o singura vizita, programul de la avizierul hotelului arata o activitate bogata de dimineata pana seara la animation team dar nu ma pot pronunta.

Noi am fost la piscina doar in prima dupa-miaza, cand am ajuns la hotel pentru ca in celelalte zile am avut alt program care nu ne-a mai purtat pasii in zona hotelului pana seara cand faceam un dus si stateam la cina dupa care cadeam franti de oboseala adunata de peste zi.

La subsol se afla piscina interioara (poti intra numai daca ai casca pentru par, sau poti cumpara de aicolo) si sala de fitness.

Micul dejun se serveste de la 8 la 11, iar cina de la 18,30 la 21,30.

Mancarea a fost foarte gustoasa si foarte multa (facand comparatie cu Turcia pana si copiii au spus ca a fost mai buna in Spania).

Dimineata erau servite fresh-uri de portocale si milkshake-uri de fructe proaspete, ceea ce in Turcia putea fi contra cost uneori, si obisnuitele omlete, oua ochiuri, ciuperci sote, sunculita si bacon prajite, cartofi prajiti, carnaciori de mai multe tipuri, fasole englezeasca dar si salamuri, branzeturi, iaurturi, salate compoturi, cereale, clatite, produse de patiserie si multe altele. Dulceturile nu erau foarte gustoase, ambalate la cutiute, mai mult gemuri si marmelade, cafeua slabuta, la automate si sucurile la fel, dar era si un colt al diabeticilor cu sucuri si alte alimente fara zahar.

Cina impunea o imbracaminte adecvata (sotul meu si baiatul au fost trimisi sa se schimbe de tricourile fara maneci ca sa poata intra in sala de mese), erau exclusi pantalonii scurti si de fiecare data erai condus de un membru al personalului la o masa aranjata. Niciodata nu am asteptat sa ni se debaraseze vreo masa (spre deosebire de Turcia).

La cina bauturile nu erau incluse, se plateau, o apa la 1l costa 2 eur (era cea mai ieftina bautura din restaurant), o Cola/Fanta la 330ml 2,5 eur, Sangria la 0,5l de la 5,5 eur la 12 eur, vinul de la 8 eur la 16 eur (cred ca la sticla nu la pahar!).

Chelnerul iti taia un bon cu comanda facuta iar la iesirea din restaurant plateai la casa de marcat.

Fiecare seara era cu un specific: spaniol, international, italian, pescaresc s.a. Fructele erau la discretie si foarte, foarte multe sortimente, nicaieri nu am vazut ca aici atata ananas, pepene, piersici, caise, prune, rodii, banane si multe altele.

Puteai sa-ti faci frigarui de fructe pe care sa le treci prin fantana de ciocolata, un deliciu! Dulciurile celelalte nu le-am prea incercat pentru ca ne saturam cu fructe intai si apoi nu mai puteam manca si prajituri.

Copiii aveau si coltul lor in restaurant cu nuggets, cartofi prajiti, paste si alte feluri preferate de ei, iar inghetata Algida era in fiecare seara.

Personalul foarte amabil si zambitor, uniformele chelnerilor se schimbau dupa specificul fiecarei seri (in seara italiana erau imbracati in tricouri dungate ca gondolierii, inclusiv cu palarii).

Un punct in minus ar fi conexiunea WI-FI foarte slaba si prezenta doar in lobby, din aceasta cauza voi da 95% la conditiile de cazare, dar baiatul nu a reusit sa se conecteze in nici o zi (noroc ca am mai fost la McDonalds la pranz si s-a mai conectat acolo pentru ca altfel traia o drama!).

Pana la Park-ul Port Aventura faceam cam 20 min la mers lejer, la umbra copacilor de pe marginea strazii ce duce la Park chiar se vedeau rollercosterele din balcon, printre crengile copacilor, iar pana la plaja se merge tot cam 20 min, trecand prin zona centrala a statiunii si pe langa marketurile de unde se poate face aprovizionarea.

Nimeni nu a spus nimic daca intrai cu sacosa de la market, am vazut care aduceau si bidoane de 5l de apa in hotel. Apropo de apa, in Salou apa este potabila, sunt locuri unde se poate bea apa de-a lungul falezei si chiar si in Port Aventura am vazut care isi umpleau bidoanele cu apa de la cismelele amenajate in Park.

Cred ca am spus tot ce ce era necesar despre aceasta locatie din Salou, Costa Dorada si voi reveni cu review-uri despre Port Aventura si celelalte locuri vizitate.

Trimis de bitnic in 04.08.12 21:48:07
Validat / Publicat: 04.08.12 22:51:10
  • A fost prima sa vizită/vacanță în SPANIA

VIZUALIZĂRI: 3385 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (bitnic); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

bitnicAUTOR REVIEW
[04.08.12 22:26:02]

Rog webmaster sa intorceti pozele pozitionate gresit. Multumesc

[04.08.12 22:44:09]

@bitnic:

Rezolvat cu fotografiile. In alta ordine de idei, te rog sa-mi confirmi (sau nu), daca pagina web oficiala, pe care am introdus-o in caseta tehnica (vezi mai sus), este corecta (se refera la resortul despre care ne vorbesti in acest review).

Multumesc.

bitnicAUTOR REVIEW
[04.08.12 22:56:24]

Multumesc pentru editarea textului. Da aceasta este pagina de web a lantului hotelier din care face parte si Vil'la Romana

[04.08.12 22:57:11]

Cu alte cuvinte, exista un sait oficial

Adrian73
[29.09.14 18:44:41]

se poate preciza pe PM cu ce agentie? cat au costat biletele de avion pt 4 persoane si de cand au fost rezervate? care e perioada de 10 zile petrecuta acolo si ce hoteluri mai sunt ok? vizite la Barcelona ati facut si cu cine si ce pret? multumesc

[29.09.14 18:56:13]

Adrian73, bitnic