ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.08.2012
DIN: Craiova
ÎNSCRIS: 14.02.09
JUL-2012

Minunata

Am achizitionat bilete de la o agentie din Craiova, cu o saptamana inainte de plecare, am luat ce am gasit, dar s-a nimerit sa avem noroc.

Drumul l-am facut cu auto personal, am fost doua cupluri, am trecut prin vama Portile de Fier II in Serbia ca sa mai scurtam drumul, apoi traseul Serbia-Macedonia-Grecia. Drumul foarte bun, am circulat noaptea si eram singuri pe strazi, Serbia parca era o tara nelocuita. Ne-a ajutat GPS-ul, pentru ca era prima data cand mergeam cu autoturismul, in anii precedenti am fost numai cu autocarul.

Am ajuns la ora 13 in Nei Pori, la Vila Zefyros. Am fost placut surprinsi sa aflam ca vila se afla pe strada principala, balconul avea vedere spre mare si se afla la 100 m de plaja. Vila e foarte curata, camerele mari, nu ne-a stresat absolut nimeni in cele 7 zile, ma refer la patron sau angajati, nu l-am vazut nici macar o data, pe patron. La receptie se afla un flacau din Covasna, angajat. Vila se inchirieaza agentiilor din Ungaria si Serbia, dar camerele nevandute se ofera apoi agentiilor din Romania.

Eram atat de aproape de plaja, incat plecam din camere in costumele de baie. Mobilierul este din plastic gri, nou, modern, am avut un pat dublu si unul de o persoana, deoarece toate camerele sunt cu 3 locuri.

Noi am platit la agentie 40 Euro pe noapte fara AC, dar acolo la receptie costa 40 Euro cu AC. Ca urmare, am hotarat ca din vara viitoare sa nu mai achizitionam bilete prin agentii, ci de acolo, la fata locului.

In statiune erau foarte multe camere libere, probabil datorita crizei. Preturile la fructe la supermarchet erau mai mari decat la noi, dar taranii vindeau din masini pe strada, la preturi mai mici decat la noi: 1 euro kg. de struguri, piersici, caise. Apa plata era 1,50 euro baxul.

Statiunea ne-a placut extraordinar de mult, linistita, curata, lumea civilizata, plaja foarte lata, cu nisip fin, iar apa, o splendoare, calda, curata, intrarea lina.

Am fost si la Platamonas si la Paralia, in vizita, dar mi s-au parut ingrozitor de aglomerate si galagioase., aceste doua statiuni. In Nei Pori gasesti locuri de parcare fara probleme, deoarece strazile sunt foarte largi. Masa la terase, taverne, preturile in jur de 7/8 euro portia. Prajiturile, foietajele si mai ales baclavaua sunt delicioase.

Vis a vis de vila noastra se aflau doua patiserii cu program non stop unde am mancat cea mai buna baclava si cele mai bune prajituri.

Ne-a placut foarte mult statiunea, de asemenea si vila, si am hotarat ca anul viitor sa venim tot la aceasta vila.

Statiunea o recomand tinerilor cu copii mici si cuplurilor peste 40 de ani. Nu este o statiune pentru tinerii ce doresc distractie la maxim, cluburi, discoteci.

Sper sa foloseasca aceste informatii cuiva, deoarece eu am cautat foarte mult informatii despre Vila Zefyros pe net, inainte de a pleca si nu am gasit nimic. Am plecat spre Grecia cu ceva retineri, deoarece mai avusesem ghinionul sa pierdem un rand de bilete in alta locatie, pe care le achitasem din ianuarie la agentia Queen Travel Bucuresti, si care ne-a tras teapa, declarand falimentul la sfarsitul lunii iunie.

Trimis de bebedoru in 03.08.12 15:39:54
Validat / Publicat: 03.08.12 17:39:41
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Platamonas, Hotel Sun Beach, Insula Corfu

VIZUALIZĂRI: 4437 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (bebedoru); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Vila Zefyros Nei Pori

[03.08.12 16:00:52]

Fain review; pare insa incomplet, asa fara nicio fotografie incarcata.

Ce zici, @bebedoru, s-ar putea remedia aceasta 'senzatie'?

ana anghel
[26.01.13 12:39:07]

buna ziua. am dori sa mergem si noi in septembrie cu fetita noastra in aceasta vila, deoarece ni s-a parut cea mai buna alegere din ce am vazut pe net. vroiam sa intreb dca vila are frigider si baie proprie in fiecare camera. exista un site al vilei pe care sa putem rezerva direct? exista optiune sa rezervam cu tot cu micul dejun? multumesc anticipat!

[27.01.13 16:36:44]

@ana anghel: @ana anghel: cele doua camere in care am stat noi si cumnatii aveau frigider, probabil si celelalte camere aveau. Baie proprie bine-nteles, chiuveta, dus, etc. Despre site nu stiu sa-ti spun nimic. Restaurant nu are hotelul, dar avand frigider in camera si supermarket in apropiere, cu preturi romanesti, nici nu ai nevoie de restaurant pentru micul dejun. E asa placut sa servesti cafeaua pe balcon si sa privesti marea! E bine sa obtii camera pe partea dreapta a intrarii, chiar primul rand de balcoane ca sa ai vizibilitate la mare, caci nu toate balcoanele au. Cu siguranta veti fi multumiti de statiune, exista si un parc de distractii pentru copii foarte animat mai ales seara, pe aleea care duce spre Nei Pori, pe faleza.

bose
[11.02.13 08:14:09]

Mulţuim pentru informaţii. Ar mai fi bine de ştiut dacă pensiunea are şi chicinete în camere, cam cât de mare este curtea şi ce facilităţi găseşti pe acolo (foişor, băncuţă, masă afară), nu în ultimul rând ceva informaţii legate de parcarea maşiilor, că din câte văd nu are parcare proprie... dacă de exemplu pleci undeva, când te întorci mai găseşti loc de parcare în aria vizibilă de la pensiune?

ballet
[24.03.14 00:01:35]

Buna.

Astept si eu un raspuns referitor la chicineta.

Multumim pentru review

ballet
[24.03.14 00:07:51]

Imi poti da pe privat datele de contact ale proprietarilor? Nu gasesc nicaieri.

Mersi

roxi-nico
[21.08.16 10:25:45]

Buna ziua, Va rog sa-mi trimiteti si mie, pe mp, datele de contact ale proprietatii si sa-mi spuneti daca avea chicineta dotata. Multumesc

[09.02.18 13:17:54]

Vila are chicineta cu tot ce este necesar, noi am rezervar doua camere pt doua famili. Intr-o rezervare chicineta se afla in camera separata. Deci era un hol, o baie, o bucatarioara, dormitor si balcon. In cealalta camera rezervata aveam: un hol patrat in care se afla chicineta, dormitor, baie si balcon.

[09.02.18 13:20:39]

Anul acesta vrem sa stam tot la Zefyros, problema este ca nu gasim la nici o agentie bilete, nu gasim site si nu stiu daca vom gasi locuri daca mergem acolo direct.

roxi-nico
[09.02.18 20:49:40]

Buna seara, prin ce agentie ati luat la Zefyros? MP, va rog

[25.02.18 17:41:03]

@roxi-nico: [***] Craiova, cu o saptamana inainte de plecare. Am cautat oferte acum, dar nu gasim. Am inteles, atunci, ca biletele se vand agentiilor din Ungaria si vara abia, se vand la noi, ce nu se vinde in Ungaria.

[25.02.18 19:11:59]

@bebedoru: ATENȚIE! referirile la AGENȚII și alte entități din România care funcționează pe principii COMERCIALE (portaluri web de profil etc) sunt INTERZISE

ana anghel, ballet, bebedoru, bose, roxi-nico