ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.08.2012

Către satisfăcător

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 4 MIN

Un sejur ratat

Din cate observ, nu e voie sa pomenim agentia, dar oricine vrea sa plece prin Europa da peste aceasta agentie. In fine. Problemele pe care le-am intampinat:

1. autocar in care ne-am copt bine, pentru ca aerul conditionat nu mergea la parametri, sau mai bine spus se facea economie, ca sa nu consume autocarul. Au fost zile de cosmar, am parcurs cam 6000 de km, dar conditiile din autocar au fost execrabile, sub aspectul temperaturii.

3. Sejurul continea, pe hartie, cazari la hotele de 3 stele. Ei bine, agentia ne-a tras teapa, si din cate am aflat, nu suntem primii fraieriti. La Budapesta, cazarea este cam la 30 de km de IESIREA din oras, efectiv in camp, intr-o zona industriala, la un CAMIN (internat) care chipurile ar fi hotel. Acest loc nu are receptioner (?!!!), avem filmari cand am ajuns la intoarcere si efectiv era incuiat totul, cheile de la camerele noastre fiind puse undeva intr-un dulapior. Camerele sunt de cel mult o stea jumatate, nu au frigider, sunt mobilate extrem de modest, iar in jurul acestui internat pe care agentia XXX din Romania il prezinta fraierilor drept hotel de trei stele, nu exista niciun restaurant, bar samd. Este efectiv la mama dracului, nu vezi Budapesta nici cu telescopul. Micul dejun este foarte simplu, un bufet frugal.

2. Cazarea de la Lido s-a facut in localitatea de LANGA Lido, deci nicidecum in centrul statiunii Lido, cum era scris in contract. Cazarea nu a fost facuta la hotel ARENA, cum era in scontract, ci la HUNGARIA, noi fiind anuntati de schimbare de-abia DUPA ce am intrat in autocar. Hotel Hungaria este in mod clar de DOUA STELE, si nu de trei, si nu ma obosesc sa explic de ce, vor fi filme pe youtube, pe utilizator noiklosa. Hotelul HUNGARIA nu se afla in Lido di Jesolo, ci la 7 km de intrarea in zona comerciala a statiunii, kilometri care includ un LAN DE PORUMB si absolut niciun magazin (mercatto_. Hotelul are o CANTINA, si nu un restaurant - masa este gustoasa, bine facuta, dar am fost dusi precum bovinele la masa, tot grupul la ora fixa, deci daca intarziai, perideai masa. Nu am pomenti in zeci de tari unde am fost sa iti impuna cineva ora exacta, la minut, la care trebuia sa iei masa inclusa, mai ales ca aceasta cantina de doua stele (lucru scris la intrare!!!) nu era aglomerata.

Hotelul era, de altfel, populat de lume saraca din Italia, muncitori, oameni foarte simpli, in timp ce in statiune era o distractie de nota zece si lume de cea mai buna calitate. Nu mai spun despre preturi - noi fiind cazati la mama naibii, eram taxati la orice, adica bere, vin, cafele, tot, era cu 10-25% mai SCUMP decat la restaurantele luxoased in centrul statiunii!

4. In ciuda scandalului si a faptului ca s-a trimis un fax semnat de mai toti cei care faceau parte din grup (si nu erau senili, pentru ca am avut si cateva doamne la vreo 80+ in grup, care la final erau foarte multumite), agentia a refuzat sa schimbe hotelul la conditiile contractuale.

5. In toate excursiile am fost pe fuga, a fost extrem de obositor, una dintre excursii - Firenze si San Marino e de 1000 de km facuti intr-o zi. Este criminal sa umbli atat in 18 ore, pentru ca plecarea a fost la ora 7 dimineata si venirea la 1 noaptea. Plus cat am alergat prin orase, desi nu am avut timp sa luam niste amintiri sau sa facem cumparaturi.

Alte impresii pe larg vor fi postate pe sfacebook, pe un site pe care o sa-l deschid special pentru cei care au fost pacaliti de aceasta agentie. Ghinionul acestei agentii este ca de data asta, s-au pus cu cine nu trebuie - in grup au fost doi avocati, un procuror, un atasat diplomatic, in general intelectuali, si suntem clar hotarati sa facem toate plangerile necesare, inclusiv penala pentru a recupera daunele suferite datorita unei agentii care nu e la prima abatere.

In masura in care aceasta postare va mai exista si zilele urmatoare, vom include poze. Excursia pe ansamblu include locuri exceptional de frumoase, insa acest stil de alergatura mii de kilometri si vazut cateva minute un obiectiv dupa care iarasi alearga la autocar ca sa ajungem la miezul noptii in pat, nu se cheama turism. Este impresia tuturor colegilor de excursie.

Trimis de marshanna in 03.08.12 12:59:42
    Validat / Publicat: 03.08.12 14:16:24
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA. A mai fost în/la: Roma

VIZUALIZĂRI: 3789 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (marshanna); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)

webmaster20*
    [03.08.12 13:49:36]

Doar referirile pozitive la agenţii nu sunt permise, in cazul de fata poti menţiona numele agenţiei

[03.08.12 14:05:06]

@marshanna: avand in vedere ca ne-ai spus destul de multe despre hotelul la care ati fost cazati (Hungaria), am creat o rubrica noua pentru acesta si am pus aici review-ul.

Daca doresti sa ne spui mai multe despre intregul circuit, te rugam sa specifici exact ce tari ati vizitat si o sa cream o rubrica noua in sectiunea "Circuite multitara".

Iti intelegem indignarea, insa asteptam (pe langa plangeri si apostrofari aduse agentiei si hotelurilor) si impresii turistice, utile comunitatii. Suntem totusi site turistic, ne intereseaza in mod deosebit review-urile care sa contina cat mai multe informatii de acest tip.

In concluzie, te rugam sa specifici doar notele pe care le-ai acorda acestui hotel, pentru a ajusta calificativele deja acordate (daca e cazul), fara a tine cont de nemultumirile cauzate de autocar, conditii de transport, oboseala, timpul mic ramas pentru de vizitat anumite obiective. Iar impresiile despre circuitul in sine o sa poti sa ni le spui pe larg intr-un eventual review viitor, pe care o sa-l punem la sectiunea "Circuite multitara". Si sa le punctezi ca atare.

Multumim pentru cooperare!

• SOCIALs