ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.08.2012
DE fra
DIN: Paşcani [IS], Hannover (începând cu aug2020)
ÎNSCRIS: 18.08.10
JUN-2012

Peste asteptari

Am fost la Noblesse in a doua jumatate a lunii iunie.

Pretul pentru camera a fost de 135 lei (cu mic dejun pentru doua persoane), la care s-a adaugat o reducere de 10% pentru tineri casatoriti.

Pensiunea am gasit-o usor, dupa indicatiile de pe site-ul oficial al pensiunii.

Arata foarte bine si in exterior si in interior.

Are parcare proprie, in fata pensiunii. Pe noi ne-a ajutat un domn si cu bagajele.

Camera: Foarte curata. Curatenie in fiecare zi (schimbat cosul, verificat prosoapele, alimentat cu diverse, se uda si florile (muscate) de pe balcon tot in fiecare zi cred). Fotolii comode. Spatioasa. Aranjata simplu, cu bun gust, elegant. Minibar. Televizor LCD. Am folosit si aerul conditionat. Nu mi s-a parut deloc zgomotos. Si functiona foarte bine. Menajerele trag mereu draperiile (inchise la culoare si groase), iar cand vii in camera, aerul e placut. Nu bate soarele in camera inutil. Lenjeria cred ca a fost schimbata o data, pe la jumatatea sejurului (sincer nu am fost super atenta la aspectul asta), dar mi s-a parut ok, avand in vedere ca nici acasa nu o schimbi in fiecare zi: D

Baia: Foarte spatioasa. Cu cabina de dus. Dispune si de feon, capa pentru dus etc. Nu era nimic pe jos, pe gresie, iar noi daca puneam un prosop de la pensiune, in ziua urmatoare era schimbat cu unul curat. Plus ca sunt de foarte buna calitate prosoapele.

Micul dejun: Stil bufet. Destul de diversificat. Am cam incercat de toate, dar nu toate mi-au placut. Chiar inainte de a scrie review-ul, citisem unul anterior si sunt de acord cu ideea spusa de autor - sucul de portocale semiacidulat si proasta calitate si la fel si cafeaua (mie personal nu mi-a placut, desi am incercat-o de vreo doua ori, in ideea ca a fost doar o intamplare nefericita prima proba). Sunt doua tipuri de crenvursti, si la fel unul tare ciudat. Intr-o dimineata sau doua, au fost si vreo patru feluri de rulade, cu diferite umpluturi (pate, verdeturi etc). Painea era si proaspata si prajita uneori, dar cea prajita se racea pana ajungeai efectiv sa iei micul dejun si sa o consumi si se inmuia. Nu mi s-a parut o idee buna, desi e de apreciat ca se incearca mai multe variante spre multumirea clientului. Cu toate astea, mie mi-a placut tare mult micul dejun si abia asteptam dimineata si mancam bine.

Restaurantul: Foarte fumoasa si sala mica si sala mare si terasa. Noi micul dejun il luam pe terasa, iar in cateva ocazii am luat si cina la restaurant, in sala. Mancarea e bine gatita, elegant, ca la orice restaurant care se respecta. Meniu foarte diversificat, inclusiv mancaruri mai pretentioase. Ce nu mi-a placut a fost ca a cam trebuit sa asteptam, cu toate ca nu era aglomerat deloc. Un pic ne-au mai incurcat si comanda o data, dar mancarea a fost foarte buna si eram si in vacanta si am trecut peste asta fara staruim cu gandul prea mult: D

Personalul: Foarte amabil. Mi s-a parut numeros (2-3 persoane la receptie, 2-3 persoane la curatenie, 2 barmani, 3 ospatari si inca alte persoane), asta doar din cate am avut eu ocazia sa cunosc, intr-o saptamana. E un lucru bun. Isi fac treaba mai bine si clar sunt la dispozitia clientului in orice aspect se cere.

General:

Un aspect interesant mi s-a parut faptul ca in mai multe zile pensiunea a fost complet ocupata, deci cel mai bine e sa faceti rezervare dinainte din punctul meu de vedere.

E situata destul de aproape de strand, dar noi am mers in fiecare zi cu masina la strand, inconjurand prin centrul statiunii, ca sa nu caram in mana prosoapele, apa etc; ;)

In acelasi timp, e aproape de intrarea in statiune, dinspre Oradea, ceea ce pentru noi a fost un avantaj, pentru ca am fost de cateva ori si in oras si am tras o fuga de cateva ore si in 1Mai (ma bucur ca nu am ales statiunea asta pentru vacanta, desi era favorita).

Am fost pe parcursul aceleasi vacante la pensiunea Noblesse, de trei stele, si la inca doua pensiuni, din alte parti ale tarii, de patru stele. Iar Noblesse, in ce priveste conditiile de cazare (curatenie, dimensiunile camerei, ale baii, confort etc) e pe primul loc. Daca punem la socoteala si pretul... celelalte raman destul de in urma. Prin asta nu vreau sa spun ca pensiunea Casa Humor (una dintre celelalte doua), nu-si merita cotatia, dimpotriva. E splendida. N-am folosit noi la maxim facilitatile, dar isi merita banii. De asta ziceam ca a fost peste asteptari (Noblesse)- a fost foarte placut, iar conditiile s-au potrivit si chiar au depasit ceea ce citisem pe afa sau pe site-ul oficial al pensiunii.

Imi pare rau ca nu am reusit sa fac mai multe poze in camera sau la baie sa se vada ce mari sunt si ce placute, dar garantez ca pozele de pe site-ul pensiunii sunt conform cu realiatea! :)

Cam atat. Am incercat sa ma limitez la ceea ce tine strict de pensiune. Daca ar mai fi aspecte care le-am scapat din vedere, raspund cu placere la intrebari.

Trimis de fra in 01.08.12 19:22:27
Validat / Publicat: 01.08.12 20:24:56

VIZUALIZĂRI: 2081 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (fra); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Sunt doua fotolii foarte comfortabile in camera, acesta fiind unul dintre ele

luciaoradea
[03.09.15 08:34:49]

Frumos review, felicitări!

fraAUTOR REVIEW
[03.09.15 09:37:26]

A fost printre primele scrise de mine... Legat de pensiune de atunci stiu sigur ca s-a schimbat pretul (in sus). Speram ca nu s-au schimbat conditiile (poate doar in bine)

fra, luciaoradea
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Noblesse [Băile Felix]: