ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.07.2012
2 AD. + 2 COPII

Foarte nemulțumit

la PMM* = 102 USD

Nu nu nu nu

Buna ziua, Va scriu aceste impresii cu speranta ca nu veti pati la fel ca noi.

Dar sa incepem cu inceputul. Am decolat din Debrecen-Ungaria cu o cursa Airarabia timp de 3 ore 45 minute (comparativ cu Turcia unde zborul e o ora si 40 minute), masa pe care o primesti este un carnat foarte picant pe care nu il poti manca.

La aterizare ramai socat vazand ca aeroportul este amenajat intr-un cort, daca ti-e sete o apa la 0.5. l costa la buticul din incinta 2 dolari.

Apoi esti preluat de Boglarka, ghidul nostru care nu este foarte darnica in explicatii (grupul era format din cetateni romani si maghiari) astfel ca a vorbit mai mult in maghiara. Pe traseul pana la hotel poti observa un peisaj sumbru, murdarie peste tot, haos in circulatie (nu exista marcaje rutiere, nu se semnalizeaza, noaptea nu se folosesc luminile farurilor, etc) o saracie de nedescris.

Ajunsi la hotel ti se cere spaga sub pretextul oferirii unei camere mai bune. Da intr-adevar camera arata foarte bine dar curentul se lua des astfel ca o cartela o lasam in aparat si clima pornita pana reveneam in camera. Pentru cei care nu au mai fost in Egipt, curatenia in camere o fac barbatii, mancarea la bucatarie servirea la masa, etc la fel, rar vezi femei pe strada.

Mancare este mult sub conditiile din Turcia, salamuri oxidate (doar trei feluri) prajituri putine si nu prea diversificate, pentru carnea de pui si cartofii prajiti trebuie sa stai la rand. La fel de prost stau si la capitolul fructe care nu au gust si sunt putine sortimente. La sala de mese aglomeratie cat cuprinde, ba mai mult se cearta si personalul intre ei de nu te mai intelegi.

Programele de animatie sunt de slaba calitate la fel si spectacolele de seara.

Pentru a putea prinde un loc la plaja sau la piscina trebuie sa te trezesti pe la ora 06 deoarece personalul hotelului retin aceste locuri pentru cei care le dau bacsis, la fel se intampla si in sala de mese unde vezi destul de des cate un pahar cu suc si un telefon mobil pe masa.

In apropierea hotelului exista Senzo Mall un fel de jumatate de Real de la noi in care nu gasesti mai nimic, au preturi mari si nu se gaseste alcool nici macar la cafeneaua din incinta. Atentie la bani este recomandat sa fie schimbati in lire egiptene si sa aveti grija la restul primit, peste tot incearca sa te insele, de ex. sa-ti dea rest 0 bancnota de 50 pounds in loc de una de 50 lire. Aici preturile sunt fixe dar la restul comerciantilor e teroare. Sunt agresivi si au un tupeu iesit din comun, cer de 10 ori pretul pentru un produs dupa care incepe negocierea. In zona mai exista un bazar Cleopatra unde au preturi fixe si de unde puteti cumpara amintiri.

Ghida ne-a recomandat o plimbare pe Sharatoon Street din Hurgada spunandu-ne ca merita vazuta. Ei bine cu taxiul dai 15 USD mergi 50 km dus-intors si sta dupa tine 2 ore. Asta daca iti rezista inima pentru ca au un stil de condus imposibil. Odata ajunsi pe bulevard incepi sa-i multumesti celui de sus ca te-ai nascut in Romania, oameni care mananca pe jos, bucati de carne atarnate la vanzare in aer liber la temperaturi de 40 de grade, trag de tine si se supara daca ii refuzi asa ca mai bine nu intri in vorba cu ei. Am servit masa la Mc unde o familie de olandezi veneau in fiecare zi 40 de km pentru a manca fiind nemultumiti de conditiile din hotel.

Intr-adevar au fost si cateva lucruri frumoase, am inotat cu delfinii, plimbare cu Kataraman-Sea Dolphin, snorkeling, surfing dar toate la preturi foarte mari. (ex. 5 minute cu delfinii 70 USD).

De mentionat faptul ca pentru a face baie trebuie sa mergi circa 800-1000 m in interior, ai nevoie de incaltaminte speciala.

Zilnic primesti in camera o sticla de 1.5 l de apa iar ce consumi peste se plateste. In frigider toate produsele costa 2-3 dolari iar la plecare au grija sa te verifice cat ai consumat, ba mai mult iti imputa in plus.

Lengeria de pat nu a fost schimbata timp de 7 zile cat a durat sejurul.

In concluzie nu ma voi mai intoarce in Egipt, la aceeasi bani in Turcia esti respectat si tratat corespunzator.

Trimis de sime in 31.07.12 10:18:40
Validat / Publicat: 31.07.12 11:14:40
  • A fost prima sa vizită/vacanță în EGIPT

VIZUALIZĂRI: 3622 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sime); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 102.60 USD pe cameră

[31.07.12 11:11:45]

Desi inscris de muuult pe site, e primul set de recomandari de la acest autor. Sa-i spunem bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

@sime: Multumim pentru impresii, te asteptam si cu alte recomandari din vacantele tale trecute sau viitoare. Ne poti scrie si despre vacantele faine, relaxante, nu door despre cele 'de rau'. Ne bucura insa oricare gen.

Pretul sejurului (in caseta tehnica - stanga sus) este exprimat in euro?

miracolo
    [31.07.12 11:38:54]

imi pare ft rau de ghinionul dvoastra... sincer va cred si nu e pt. prima data cand aud rau si ft rau despre egipt. Sincer parerea mea este ca depinde de ce hotel si la ce preturi alegem sa ne petrecem concediul sau sejurul. Nu tot egiptul ofera aceste conditii de doi bani eu am fost in HURGADA, HOTEL SUPER CURAT, IN FIECARE ZI SCHIMBATA LENJERIA, MANCARE REGEASCA LA DISCRETIE, PERSONALUL DEOSEBIT, EXTREM DE EDUCAT NOTA 10, CONDITIILE DE NOTA 10 MAXIMA CU FELICITARI. M-AS INTOARCE ORICAND DIN NOU SI CU SIGURANTA O VOI FACE. Singurul lucru deranjant au fost prea multi rusi si se vorbea doar rusa, iar echipa de animatori a fost cea mai buna vazuta de mine. Intrati pe reviewurile mele si va veti convinge de ceea ce afirm acum. Eu zic sa fim mai atenti la oferte si la ce bani, pe urma acest sait de mare valoare ne vine in ajutor.

costel1983
    [07.09.12 15:18:32]

Pentru schimbarea lenjeriei era un cartonas care se punea pe pat ca sa stie ala ca vrei schimbata lenjeria!!!

Teo C
    [14.09.12 17:11:28]

@miracolo: asha este si la Iberotel cum ziceti ca era la hotelul dvs, numai ca unii sunt greu de multumit.

Oare conteaza ca personalul e format numai din barbati, nu inteleg unde e problema.

Pounds si lire e totuna... dar mai greu de inteles pentru unii, la fel e si cu schimbatul lenjeriei si al prosoapelor

Aglomeratie la restaurant? Hotelul are 1001 camere... te-ai asteptat probabil sa fii singur in restaurant. Oricum era o zona unde scria... pe engleza ce-i drept, ca acolo pot servi masa cei care doresc mai multa liniste si sunt fara copii. De asemenea mai era Restaurantul Four Corners, foarte linistit, unde se putea servi masa.

Erau sezlonguri la discretie peste tot si la fel era si umbra

Si in final... tot n-am inteles ce e cu carnatul picant??? Asta poate in Debrecen hahaha

Pacat ca influentati oamenii cu asemenea pareri eronate...

Ratonita 2011
    [06.03.14 19:27:10]

Dragul meu nemultumit,

Eu cred ca nu vezi bine realitatea, Egiptul este o tara din Africa avand un nivel de trai mult mai jos decat cei din Turcia si implicit cei din Europa. [***]

[***], biletul de vaion dus -intors cu taxe de aeroport te costa in megie 300 euro iar restul e cazarea pe o sapt la Iberotel platesti pe last minute in sezon undeva la 600-650 euro/pp, te rog sa imi spui unde stai in Romania cu 300-350 euro/saptamana la 5* cu all incusive? la Mamaia nu= ( (.

Tin sa te anunt ca am fost de ennumarate ori in tarile arabe si in Europa si incusiv si la noi in tara.

Nu poti compara Marea Rosie cu murdara noastra Mare Neagra asta e clar.

Turcia este alta poveste poti sa iei o tapa de nu iti vezi bine ochii la 1200 euro si un alt minus Marea Mediterana nu e marea Rosie.

Tarifele sunt mari in Egipt adevarat dar sa nu imi spui ca o excursie pana in Pamukale nu dai peste 70 de dolari ca nu te cred... si oricum astea sunt excursii optionale nu esti obligat sa le ei daca nu ai banii sau dispozitia necesara.

Faza cu lenjeria de pat eu nu am patit-o asta e o scotoceala, stiu n persoane care au fost la acest hotel si nu sau plans de curatenie din contra.

Si aspetul Bacsisului este scris peste tot si e valabil pentru toate tarile arabe incusiv Turcia BACSISUL ESTE OBLIGATORIU, dar romanul nu este obisnuit sa dea el e obisnuit sa primeasca. Si mi se pare normal ca daca le dai catusi de putin o sa te priveasca cu alti ochi, ei au salarii foarte mici si multi dintre ei au de intertinut familii numeroase, dar ce stii tu de asat Domnul Puf nimic...

Informaza-te inainte sa pleci undeva stai sa vezi Grecia paradisul all incusiv, acolo sa faci diferenta cu Turcia, .

Turcia e reteta simpla a vacantei rapide si fara stres; -bilet de avion, hotel cu all insuive sau ultra all incusive sau ultimate all incusive, totul ca in palma si varietatea de care unii romani sunt obisnuiti, este reteta ca in cativa ani sa nu mai vrei sa vezi nimica numai mare si pariturele la discretie si multe la numar nu cateva o varietate.

Cu stima

T. C. A

[06.03.14 20:32:49]

@Ratonita 2011: mi-ar fi placut sa iti urez bun venit pe site, cu ocazia primului review scris... (daca o faci, promit sa te ''urez'' ! Am editat un pic -elimitat- o mica parte din ce ai scris ,care putea fi interpretata ca jignitoare la adresa altui user. Te rog sa ai in vedere pe viitor, de obicei sanctionam acest lucru. In continuare te rog, avand in vedere ca ai afirmat

, ca ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

Procedând astfel, ai avea ocazia ca prin notele şi evaluările proprii să contribui la o medie mai reprezentativă a acelor destinaţii.

costel1983, miracolo, Ratonita 2011, Teo C
    Alte impresii din această RUBRICĂIberotel Aquamarine Hotel: