ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.07.2012
ÎNSCRIS: 03.08.11
JUL-2012
2 AD. + 2 COPII -- v: 5 si 8

Hotel Royal Asarlik Beach - Bodrum

Anul acesta, la insistentele unor prieteni (care in final nu s-au mai alaturat grupului), am ales BODRUM. Spun de la inceput, alegerea nu a fost rea, dar nu se compara – ca statiune- cu Antalya. E ca un fel de… Eforie Nord pe langa Mamaia.

Sa incep cu inceputul- am parcurs distanta spre Turcia cu autoturismul. Traseul a fost simplu si fara probleme: Bucuresti, Giurgiu, (RO/BG), Ruse, Veliko Tarnovo, Nova Zagora (D55), Svilengrad, Edirne (BG/TR), Havsa, Uzunkopru (E87), Kesan, Kurukoy, Gelibolu (E 87), Eceabat- feribot- Canakkale (E 87/D550), Ezine. Ayvacik, Edremit (D550), Ayvalik (E 87/D550), Menemen, IZMIR (autostrada 0 31), Germincik (D550), Soke (D525), Milas (D330), Bodrum.

Ca si costuri, respectiv motorina+cazare intermediara (la dus-Kucukuyu-35 E, la intors- Canakkale-90 YTL) +masa (2 adulti, 2 copii) +taxe (vama, etc.) +feribot = 1350 lei (dus-intors).

Ca timp- am plecat la 04,30 din Bucuresti si la ora 19,00 ne-am cazat intermediar in Kucukuyu (dupa Canakkale si o vizita la cetatea Troia). Dimineata am plecat la ora 9,00 din Kucukuyu si am ajuns in Bodrum, la hotel, la ora 14,30.

Hotelul are parcare privata gratuita, pe latura stanga a cladirii principale.

Daca ati optat pentru camere normale, veti fi cazati in “main building”- caldirea principala. Aceasta are 6 nivele (5 destinate cazarii si terasa unde se afla restaurantul principal) si o mini-gradina interioara. Daca ati platit pentru “superior room”, veti sta in bungalouri. Trecerea catre vile se face la nivelul 2 al cladirii principale, pe langa centru Spa.

In afara de diferenta de pret, camerele din bungalouri sunt muuult mai spatioase- un fel de apartamente, de fapt. La intrare - pe o suprafata de 3m X 5m erau asezate doua canapele- pe care se putea dormi. In continuarea acestui spatiu se gasea 'dormitorul', delimitat oarecum, dar open space. In dormitor- un baldachin imens si foarte confortabil, comoda cu oglinda, fierbator, ceaiuri, cafea. Baia se afla in coltul camerei- dotata la standarde corespunzatoare celor 5 stele. Vis-a-vis de baie- un spatiu de depozitare foarte incapator. Ce sa ai spun- mobilierul pe alb, toate tesaturile pe bleu. Foarte elegant si primitor.

Sfatul meu- optati pentru "superior room". In plus bungalourile au orientare catre mare. Iar daca nu stati la parter, chiar veti vedea marea. Cladirile acestea mai mici se gasesc in spatele cladirii principale si sunt dispuse pe un teren in panta, care coboara spre plaja. Terenul pe care sunt construite este terasat, amenajat deosebit, cu multa verdeata, ingrijita zilnic. Printre bungalouri coboara niste trepte care duc la piscina si restaurantul Green Snack, iar de aici alte trepte care duc pe plaja.

Este necesar sa fac urmatoarea precizare: hotelul este dispus astfel incat are deschidere pe doua parti la mare: 1. pe latura stanga a cladirii principale (unde se afla si parcarea, o piscina pentru adulti- care are si un spatiu pentru copii, amfiteatrul, cateva magazine, un bar cu terasa si plaja cu sezlonguri) si 2. In fata bungalourilor (unde se afla inca doua piscine mai mici+un spatiu pentru copii, cu barul de la piscina, miniclubul, minidisco, restaurantul italian, plaja cu bar si sezlonguri). Din cate am observat, exista tendinta ca cei cazati in bungalouri sa faca plaja la ce-a de-a doua locatie, iar cei din cladirea principala- la prima.

Marele avantaj este ca hotelul e situat direct pe plaja. “Limba” de nisip are cativa metri, iar intrarea in apa se face lin. In apa sunt pietre si pietricele.

Pana in centru (Gumbet) faceti 5 minute daca mergeti pe jos. Si, ca un sfat, lasati masina la hotel, caci strazile din Gumbet sunt foarte inguste, au sens unic -marea majoritate si n-are rost sa pierdeti timp cautand un spatiu pentru parcare. Daca vreti sa mergeti pana in Bodrum (chiar va recomand, pentru a vizita castelul- taxa intrare 20 YTL pt adulti, copiii gratuit, accepta doar lire, NU CARD), puteti opta pentru o calatorie cu microbuzul, statia fiind foarte aproape de hotel.

Ajunsi la hotel, dupa check-in, singurul loc in care am gasit ceva de mancare a fost Green Snack Restaurant, situat langa piscina din fata bungalourilor. Acesta e deschis intre 14,00 si 17,00. Aici se afla si locul in care se servea inghetata- in acelasi interval orar.

Restaurantul principal- cel in care se servea masa- era situat la etajul 6 al cladirii principale si avea mese atat inauntru cat si afara, pe terasa. Intervalele orare erau destul de generoase: micul dejun 7,30-11,00, pranzul 12,30-14,00 si cina 19,30-22,00. Tot aici, intre orele 23,00-00,00 puteti servi ‘night snack’- gustarea tarzie. Iar daca vi se face foame pe timpul noptii, aveti optiunea Lobby Bar unde, intre 00,00 si 07,00 puteti servi cate ceva.

Am tinut cont ca suntem la all inclusive si… ne-am implicat si in activitati care mai ard caloriile. Puteti alege sa participati la diferite concursuri organizate de echipa de animatori, la watergym, sa jucati polo, darts sau pur si simplu sa (incercati sa) radeti la spectacolele organizate in fiecare seara la amfiteatru (diferite ca tema dar la fel de slabe…). In cazul in care s-a reparat aerul conditionat, puteti merge si la fitness (au aparate bunicele). Nu mai vorbesc despre faimoasa baie tuceasca din centru Spa de la etajul 2- cladirea principala. Tot ce am mentionat pana acum este gratuit, la fel si disco (intre 23,00 si 1,00). Restul serviciilor oferite de hotel (seif, masaj, peelinguri, sporturi de apa, internet wireless in camera, etc.) sunt contra cost.

La capitolul gratuitati trebuie sa adaug sezlongurile, prosoapele, bauturile - pe ambele plaje. (Prosoape speciale de plaja puteti gasi intr-un spatiu amenajat langa piscina de langa cladirea principala.)

Racoritoarele le gasiti la orice ora intr-unul din barurile hotelului- Pool bar, Beach bar, Terrace bar sau Lobby bar. (Ultimul e deschis non stop.) Oricum in frigiderul din camera aveti cate 0,5 l apa de fiecare persoana, zilnic.

Alte observatii care va pot fi de folos:

-nu am fost taxati pentru portiunea de autostrada parcursa (Izmir- Germincik);

-traversarea cu feribotul a durat 20 de minute, dar se poate astepta si peste o ora la coada;

-costurile cu feribotul sunt diferentiate: Eceabat-Canakkale 25 YTL, Canakkale –Eceabat 29 YTL (pretul este pentru un autoturism, indiferent de numarul pasagerilor);

-pretul motorinei la turci este mai mare decat la bulgari, deci ar trebui sa faceti plinul la vecini, daca mergeti cu masina;

-in bazar preturile sunt afisate in YTL, euro, dolari, lire sterline. Cel mai bine ar fi sa faceti cumparaturi la comerciantii care accepta card, caci nu se percepe comision de retragere si banii sunt schimbati direct la cursul afisat de BNR.

Cu speranta ca am fost destul de generoasa in detalii astfel incat sa fiu de folos, inchei aici si va doresc tuturor

VACANTE FRUMOASE!

Trimis de silvia tudoran in 30.07.12 08:47:19
Validat / Publicat: 30.07.12 10:31:18
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 6073 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (silvia tudoran); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P58 terasa restaurantului principal- superba!

eug
    [30.07.12 10:57:46]

se poate si un pret la cazare/camera/zi?

mersi

Corina70
    [30.07.12 11:21:10]

reiau si aici o informatie postata in alte parti: puteti traversa spre Canakkale si pe la Kilitbahir, mai mergeti 6 km de la Eceabat. traversarea dureaza doar 10 minute, este mai ieftina, imbarcarile se fac mai des in comparatie cu Eceabat. de ce dureaza mai putin si este mai ieftin pe la Kilitbahir? pentru ca acest punct de traversare este situat fata in fata cu Canakkale, asadar traversarea se face in linie dreapta, perpendicular pe mal, pe cand de la Eceabat se face o traversare in diagonala. in 2009 a costat 17 sau 18 YTL, nu conta numarul pasagerilor din masina.

silvia tudoranAUTOR REVIEW
    [30.07.12 12:29:28]

@eug: a) sejur 7 nopti All inclusive, pentru 2 adulti sau 2 adulti + 1 copil (< 7 ani) - superior room- 870 E

b) sejur 7 nopti All inclusive, pentru 2 adulti + 1 copil (< 7 ani) - superior room- 940 E.

Noi avem doi- de 5 si 8 ani. Pe cel de 5 ani "l-am dat" in camera cu un cuplu fara copii, ca oricum plateau la fel.

In superior room e loc si de 6 persoane- daca aveti nevoie cumva...

Sper sa fie de folos!

eug